Černý pátek Intelu poprvé - konec Timny

Firma Intel zrušila projekt integrovaného procesoru zvaného Timna, určeného pro nejlevnější stolní počítače.
Podle některých zdrojů firma Intel zrušila projekt integrovaného procesoru zvaného Timna. Důvodem mají být velké technické problémy. Původní návrh podporoval paměti RDRAM. Potom se původní návrh začal přepracovávat pro podporu z principu jiného typu paměti zvaného SDRAM. Celek měl být určen pro počítače s cenou pod 600 USD, přičemž tuto metu již dosáhly mnohé počítače s procesorem Intel Celeron a čipsetem řady i810.

Firma Intel však pro veřejnost mlčí a ještě chvíli před uveřejněním tohoto článku (je deset hodin večer v neděli 1. října) se mezi tiskovými zprávami Intelu neobjevila žádná komentující, potvrzující či vyvracející tyto údaje.

Živě komentuje: Myšlenka procesoru, kam jsou integrovány další části počítače, není ani dílem firmy Intel, ani není nová. Se stejnou myšlenkou přišla i firma Cyrix, když zveřejnila před několika lety svůj projekt zvaný MediaGX. Vedle jádra procesoru Cyrix M2 byly integrovány další jednotky od grafické až po zvukovou. Myšlenka je vtipná, ovšem i přesto měla firma Cyrix jisté problémy. Nebyly, jak by se zdálo, technického rázu. Problém byl v porušení patentů firmy Creative Labs při integrování zvukové karty. Ta byla zřejmě až přespříliš podobná kartě Sound Blaster 16 této firmy. Procesory řady Cyrix MediaGX se i nadále vyrábí a prodávají, i když skutečným majitelem a výrobcem je někdejší majitel celé firmy Cyrix, firma National Semiconductor.

Intel tak uvolňuje tuto v budoucnu zřejmě významnou část trhu. Vedle zajímavého procesoru Timna měla existovat jeho mobilní sestřička, která by tak byla přímou konkurencí procesorům Crusoe firmy Transmeta. Ta zaútočila na slabé místo mobilních procesorů Intelu, spotřebu a jak se říká, ťala do živého. Nevěřím, že toto místo je prázdné natrvalo. Zrušen je oficiální projekt Timna, ale nikde není psáno, že by se neměl objevit podobný projekt. Jeho základem by ovšem měla být paměť typu DDR SDRAM a na takto přímou podporu této paměti ještě Intel nemůže kvůli smlouvě s firmou Rambus (alias RDRAM) přistoupit.

Je ovšem možné, že Intel tento projekt zrušil naprosto účelově. Původní návrh obsahoval podporu pamětí RDRAM, které jsou jako pěst na oko. Přece jen nejdražší DRAM paměti pro nejlevnější stolní procesor, to není zrovna ideální kombinace. Možná firma Intel pochopila, že v době plného rozmachu tohoto procesoru by mohla sklidit oprávněnou kritiku, protože by podporovala staré paměťové moduly SDRAM DIMM, i když by konkurence používala novější, perspektivnější a hlavně rychlejší DDR SDRAM DIMM moduly.

Zrušení celého projektu a zrovna u tak významné firmy jako Intel, tak to se nevidí zrovna každý den. Tento fakt zcela jistě otřese touto firmou, i když se tento gigant věnuje mnoha směrům počítačového průmyslu. Špičkou ledovce jsou procesory řady x86, ovšem prakticky neviditelné jsou další procesory této firmy od i960 (a někdejší i750 a i860 - to není čipset) až po StrongARM nebo průmyslové procesory i80166 a i80196. Dalšími odvětvími jsou FLASH ROM paměti, síťové karty a procesory, síťové akcelerátory pro Internet a další.

Diskuze (5) Další článek: Levná Prosper(ita)

Témata článku: Černý pátek, Konec, POP, Skutečný majitel, Ideální kombinace, Černý, Mobilní čipset, Myšlenka, Pátek, Podobný typ, Slabý procesor, Tim, Podobný projekt


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu