Černobílý monitor Dasung Paperlike 253 s úhlopříčkou 25’’ a technologií e-ink neunavuje oči

Pokud je součástí vašeho zaměstnání práce s počítačovými dokumenty, pak nám patrně dáte za pravdu, že hledět osm a více hodin na monitor není nic příjemného. Čínská firma Dasung nyní přichází s neobvyklým, ale nesporně zajímavým řešením v podobě monitoru s technologií elektronického inkoustu.

Tato technologie se již několik let úspěšně používá v zařízeních pro čtení textů – například ve čtečkách elektronických knih. Vedle minimální spotřeby elektrické energie (ta je potřeba jen pro změnu obsahu, nikoli k samotnému zobrazení) je jedním z benefitů snížená zátěž očí.

Dasung Paperlike 253

Monitor Dasung Paperlike 253 má, jak naznačuje jeho název, obrazovku s úhlopříčkou 25,3 palců. Nabízí rozlišení 3200 × 1800 obrazových bodů a díky stojanu ho lze používat v režimu na šířku i na výšku. K jeho výhodám patří fakt, že nevyzařuje žádné modré světlo, které dle řady studií narušuje cirkadiánní rytmus a tím i kvalitu spánku.

Displej nemá žádné podsvícení, což mohou ocenit uživatelé, kteří mají při používání počítače problémy s očima. Monitor na bázi elektronického inkoustu je vhodný i pro děti a dospívající, jejichž oči se vyvíjejí, jakož i pro starší lidi, jež mohou trápit suché a unavené oči.

Kromě výhod má elektronický inkoust pochopitelně i své nevýhody. Monitor je schopen zobrazit pouze šestnáct odstínů šedé a jeho obnovovací frekvence je velmi nízká. Není tak možné používat ho například k přehrávání videí ani hraní her. Je vhodný především pro uživatele, kteří hodně čtou nebo píšou textové dokumenty.

Nebude to levné

Nutno podotknout, že Dasung není v tomto segmentu úplným nováčkem. V jeho portfoliu najdete například tablet nazvaný Not-eReader 103 se 7,8’’ e-inkovou obrazovkou či 13,3’’ monitor, který se připojuje k počítači přes USB a zrcadlí nebo rozšiřuje jeho obrazovku.

Displeje na bázi elektronického inkoustu jsou ve srovnání s tradičními LCD a OLED obrazovkami výrazně dražší. To je také jeden z hlavních důvodů, proč se dosud neprosadily ve větším měřítku. Z pohledu mnoha uživatelů, kteří s nimi mají praktické zkušenosti, jsou však mnohem příjemnější pro oči.

V tuto chvíli není znám termín plánovaného zahájení prodejů ani to, na které trhy hodlá výrobce svůj produkt dodávat. Stejně tak visí otazník nad cenou, nicméně zde můžeme alespoň odhadovat, že bude poměrně vysoká. 13,3’’ variantu Paperlike E-ink Monitoru Dasung prodává za cenu od 798 dolarů, tj. v přepočtu asi 20 600 Kč včetně DPH.

Diskuze (30) Další článek: Největší IT události a novinky roku 2020. Připomeňte si je měsíc po měsíci

Témata článku: Technologie, Čína, Monitory, E-ink, Elektronický inkoust, Inkoust, Úhlopříčka, Oko, Uživatelé, Obrazovka, Počítač, Lenovo Thinkbook Plus