Černobíle: Výběr prohlížečů ve Windows

Opera se za vydatné podpory Evropské komise snaží rozpoutat revoluci v oblasti internetových prohlížečů. Jsou její postupy správné, nebo přesně naopak?

Už výběr je velký ústupek

Klepněte pro větší obrázekPavel Nygrýn: Není pochyb o tom, že svého času Microsoft skutečně zneužíval svého dominantního postavení na trhu desktopových operačních systémů k tomu, aby udělal z Internet Exploreru nejrozšířenější prohlížeč. Není také mnoho pochyb o tom, že IE nikdy příliš striktně nedodržoval standardy a občas svévolně zaváděl nové (což se ale nedá šmahem označit za špatné). Na základě těchto dvou předpokladů bychom mohli (stejně jako Evropská komise) usoudit, že v internetových prohlížečích panuje monopol a je potřeba jej zmírňovat. Jenže EK jakoby ignorovala reálný vývoj na trhu prohlížečů, kdy nejúspěšnější konkurent, Mozilla Firefox, ukousl už desítky procent a stále roste – a to bez rozhodnutí a opatření úředníků a stále ve stejné situaci, kdy je IE dodáván přímo s operačním systémem.

Microsoft zaplatil pokutu a byl dokonce (nerad) dotlačen k tomu, že připravuje pro „evropskou“ verzi Windows 7 neuvěřitelnou věc: takzvaný Web Browser Ballot, tedy výběr prohlížečů přímo při instalaci. Ano, Microsoft do svého produktu „dobrovolně“ umisťuje bezplatnou reklamu na konkurenci. V jiném odvětví by patrně šlo o kuriozitu k zasmání, v přeregulovaném evropském světě IT to bohužel někomu připadá normální.

Opera a v poslední době i Mozilla Foundation se ale nechtějí ani s Ballotem spokojit. Vadí jim i takové věcí, jako je možnost spuštění „ukrytého“ IE z jiného programu! Z programátorského hlediska se tak může chystat peklo podobné tomu, jaké zažívají už dlouho tvůrci webů. Ani prohlížeče dodržující standardy nedokážou všechny stránky zobrazit stejně (viz třeba Acid test), o podpoře technologií, jako je ActiveX, nemluvě. U desktopového programu to může být ještě větší problém – ActiveX je totiž mocným nástrojem, který umožní přístup k prostředkům počítače. A zatímco na webu to může být bezpečnostní problém, u desktopového programu je to jistě výhoda (třeba možnost spuštění diagnostiky sítě). To, že jádro IE používá ve Windows 7 i Průzkumník není potřeba dodávat.Klepněte pro větší obrázek

Pokud vše skončí prohrou Microsoftu, máme se na co těšit. Ozvat se mohou tvůrci multimediálních přehrávačů (verze Windows bez Media Playeru už v prodeji byla, teď by naopak mohla přijít verze nabízející při instalaci padesát dalších přehrávačů), prohlížečů obrázků, nebo třeba jednoduchých textových editorů. Nejen, že by se Microsoft stal nedobrovolným nositelem reklamy, ale zkuste si také představit tu instalaci – krok 10: výběr browseru, krok 11: výběr přehrávače,…, krok 53: výběr kalkulačky.

Ideologie to není špatná

Klepněte pro větší obrázekJan Sedlák: Hned na úvod podotknu, že jsem do doby, než jsem měl napsat toto Černobíle, s kroky Opery a Evropské komise striktně nesouhlasil. Při zjištění, že budu muset jejich postupy obhájit, jsem však na tuto problematiku začal pohlížet z trochu jiného úhlu a dalo by se říci, že výkřiky údajně utlačovaných společností mají něco do sebe, případně mohou být prospěšné.

Jak už namítal Pavel, začne to multimediálním přehrávačem a internetovým prohlížečem a za chvilku se budou handrkovat i vývojáři kalkulaček. Microsoft tak bude muset, chtě nechtě, dodávat Windows buďto naprosto bez aplikací, nebo s případnou možností výběru. Na druhou stranu, jak je vidět nyní u Windows 7, absence většiny dříve dostupných aplikací celému systému pouze prospěla (i když se vlastně jen přestěhovaly na web).

Ve Windows 7 už není nic zbytečně navíc a vlastně i ten Windows Media Player většina lidí okamžitě nahradí něčím jiným, stejně tak i prohlížeč. Já jako uživatel dostanu skvěle odladěný systém, který se nemusí zaobírat tunou (pro mnohé) malwaru a dost výrazně se to pak odráží na rychlosti a stabilitě. Operační systém by sice podle mnohých měl být univerzální se spoustou nativních aplikací. Pokud to ale firma neumí udělat, proč nás tím vůbec obtěžovat?

Nemyslím si, že by absence aplikací ve Windows byla pro uživatele nějakou hrozbou, i když je fakt, že některé opravdu povedené části Windows 7 takto mohou být ohroženy, což by byla škoda. Vyvstává ale otázka, co vlastně Operu, Mozillu a další vede k tomu, aby se domáhali na první pohled zásahů do soukromého podnikání?Klepněte pro větší obrázek

Opera hlásá, že jí jde o rozvoj internetu a jeho svobodu. Podle její ideologie je špatné, že se většina uživatelů hned po instalaci systému dostane pouze k IE, který ve veliké míře nerespektuje jinak nastavené standardy. Nejde tady ani tak o to, co je to internetový prohlížeč, ale o internet jako platformu, která je svobodná a ke které by se také svobodně mělo přistupovat. A svobodou se v tomto případě myslí dodržování určitých standardů. Volba prohlížeče se tak jeví logicky. Nakonec, proč ne, třeba to doopravdy pomůže a když budu chtít, při instalaci klepnu na IE, o co jde?

Zájmy Mozilly a Googlu, ale ostatně i Opery, jsou pak samozřejmě i čistě obchodní. Buďme pragmatici, proč bych nezkusil krok, který teď tyto firmy zkouší, když to zákon jednoduše umožní? Žijeme v době kapitalismu a tržního prostředí a pokud Opera a ostatní dosáhnou vyššího podílu touto cestou, je to zcela legální a legislativou odsouhlasené. Neudělal to Microsoft už stokrát? Přejme to i jiným.

Časopis Computer

Časopis Computer je nejčtenější český magazín o počítačích, technologiích a Internetu. V každém vydání na 148 stranách přináší uživatelská a technologická témata, dva velké srovnávací testy, důkladné recenze nových produktů, tipy a triky pro snadnější používání počítače a další zajímavé i užitečné informace.

Aktuální číslo časopisu Computer

Jednotlivá čísla si můžete pohodlně koupit v iKiosku.

Diskuze (77) Další článek: Nejrychlejší burzu na světě pohání Linux

Témata článku: Časopis Computer, Microsoft, Prohlížeče, Opera, Černobíle, Windows +, Absence, Špatná věc, IE 11, Evropský systém, Krok, Window, Černo, Špatná stabilita, Prohlížeč, Win +, Kalkulačky, IE 10


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 126

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11