Černobíle: Virtuální disk, nebo diskové oddíly?

Computer 7/09 přináší další díl rubriky černobíle, kterou si můžete přečíst v plném znění i zde na Živě.cz. Je lepší virtuální disk, nebo stále klasické dělení na oddíly?
Černobíle: Virtuální disk, nebo diskové oddíly?

Virtuální disk

Jan Sedlák: Osobně se těším na dobu, až v domácnosti, případně někde vzdáleně, poběží jeden skrytý server, který bude do lokální sítě streamovat veškerá data uživatelům. Zjednoduší se tak správa, zálohování a vůbec veškeré kroky kladené na obyčejného uživatele.

Ačkoliv jsou v současné době virtuální disky a dalo by se říci i virtuální diskové oddíly záležitostí zejména serverových řešení, osobně se domnívám, že se s takovouto technologií v budoucnu budeme setkávat čím dál tím více i na desktopech.

Například Windows 7 už nativně umí bootovat do virtuálního disku s koncovkou .vhd. Mně tedy stačí vytvořit si libovolné množství těchto souborů, kamkoliv je umístit a pomocí instalátoru Windows 7 je připojit jako klasické fyzické disky. Veškeré systémové a softwarové zápisy a operace pak probíhají pouze v rámci jednoho souboru. Není nutné se starat o rozdělení disků, a už vůbec ne o to, co mi operační systém na disku vytváří.

Úžasná je migrace takového prostředí: virtuální disky mohu výborně zálohovat. Prostě jeden jediný soubor nakopíruji i s daty kamkoliv a kdykoliv můžu provést obnovu (opět pouhým překopírováním). Takové instalace jsou přenosné. Zálohování systému do image disků je oproti tomu velmi zastaralé a nekomfortní řešení.

Virtuální disky dobře pracují i s velikostí. Buďto můžu nastavit přímo fi xní velikost daného souboru, nebo si nastavit postupné zvětšování podle potřeby. Samozřejmě u druhé varianty dochází k neustálé defragmentaci, což vede ke snižování výkonu, v případě první varianty je ale vše stejně rychlé jako klasické rozdělení disku. A abych nezapomněl, .vhd není nutné provozovat pouze nad hypervisorem – vše funguje nativně.

Klasické diskové oddíly

Radek Kejduš: Obrazy disku VHD od Microsoftu nejsou nic nového. Již dlouho je tu standard ISO, obraz TIB od Acronisu nebo VMDK virtualizačního mága VMware. VHD má sice tu výhodu, že do něj lze snadno přidávat soubory, jak se pak ale  liší od obyčejného adresáře? Leda kompatibilitou pouze s nejnovějšími operačními systémy Vista a Seven, takže u starších počítačů budete mít pravděpodobně smůlu.

Rozdělení disku na více oddílů je léty prověřené řešení, které vám umožní mít více disků (systém, data, zálohy apod.) v jednom. Není problém tyto oddíly dynamicky vytvářet a měnit, například nástrojem Disc Director Suite; v případě potřeby nainstalovat druhý operační systém si jednoduše vytvoříte další oddíl, a to samozřejmě bez
ztráty dat. Na druhou stranu také není problém mít symlinky na důležité adresáře na jednom místě, nebo nově vytvořené disky namountovat zpět do jednoho disku jako složky; moc disků totiž škodí, což, pokud máte nějakou „sto plus jedna“ čtečku karet, určitě víte.

Na přenos dat v jediném souboru se používá s úspěchem již řadu let komprese RAR a pro uložení a zálohování operačního systému na systémovém oddílu je určený právě Acronis s formátem TIB (True Image Backup).

Dokud byly obrazy VHD jen součástí Virtual PC, plnil svou úlohu dobře, teď však začínají fušovat do práce adresářům a ISO obrazům, navíc s nejistou kompatibilitou. Pro více operačních systémů na jednom počítači to není špatný nápad, budete mít celý adresář s Windows v jediném souboru, klasické diskové oddíly především kvůli podpoře od Windows Seven výše jen tak neohrozí.

Černobíle vychází každých 14 dní v časopise Computer. Aktuální číslo 7/09 se v hlavním tématu věnuje GPS navigacím, v rozsáhlém testu porovnává NAS servery a testuje i šest softwarových přehrávačů HD videa. Vychází 9. dubna 2009.

Témata článku: Časopis Computer, Černobíle, Acronis, Acronis True Image, NAS Server, RAR, Seven, Diskový oddíl, Systémový disk, Druhá varianta

25 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Roman Štědronský 9. 4. 2009 16:32:37
    A jak by to mu pomohl virtuální disk, když by nebyla kompletně...
  • abbe 9. 4. 2009 13:42:47
    Ani já to nechápu. Asi to opravdu nesvědčí o příliš velké inteligenci...
  • Jiří Šmach 9. 4. 2009 5:46:06
    Tak se nám tady rozproudila plodná diskuse, nikdo mě však nepřesvědčí. že...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 35

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

** Roboty se v mnoha oblastech používají už dlouho, ale nyní přichází nová éra ** Roboty jsou chytřejší a poradí si s komplexními úkoly ** Náhrada lidí přijde rychleji a ve velkém

20.  7.  2017 | Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?