Černobíle: Uspějí Windows 8 na tabletech?

Testovací verze Windows 8 už je možné vyzkoušet a známe i strategii, s jakou Microsoft zamíří na tablety. Uspěje nový systém Softies na dotykových plackách?
Černobíle: Uspějí Windows 8 na tabletech?

Zabije to hybrid

Klepněte pro větší obrázekJakub Čížek: Windows 8 by měl být pro Microsoft záchranný kruh, který softwarového velikána vrátí zpět do hry. Zatímco tabletový trh okupují Apple, Google a jeho partneři, trh s klasickými tablety s Windows jako by málem dočista vymizel. Ty modely zde jsou, jejich podíl prodejů je ale zanedbatelný.

Aby se Microsoftu podařil návrat skutečně ve velkém stylu, je třeba ještě opravit spoustu chyb, z nichž mnohé jsou doslova koncepční. Windows 8 nabídne dvě rozhraní. Dotykové Metro a Aero ovládané tradičními polohovacími zařízeními. Šéf divize Windows Steven Sinofsky hlásá, že tentokrát to bude bez kompromisů a omezovaný nebude ani majitel počítače ovládaného myší, ani člověk s tabletem.

Problém spočívá v tom, že tomu tak zatím úplně není. Pokud si nainstalujete zkušební verzi Windows 8 Developer Preview a budete si hrát s Metrem, dříve či později stejně „spadnete“ do Aera. Je to případ třeba nastavení, kde nechybí tlačítko k pokročilé konfiguraci. Kam vede? Do Aera, ve kterém se spustí tradiční okno Ovládacích panelů.

Na notebooku a počítači mi to nevadí, moc o tom nepřemýšlím, když si ale představím, že by se mi něco podobného stalo i na tabletu, celé redmondské městečko bych s největší pravděpodobností poslal do horoucích pekel. Podobné polovičaté řešení totiž připomíná Windows 6.5 a nadstavbu HTC Sense ještě z doby před příchodem Androidu. Pokud jste potřebovali přistupovat k základním nástrojům, vše bylo optimalizované pro kapacitní displej a velké prsty. Pokud jste ale potřebovali nastavit něco složitějšího – třeba bezdrátovou síť, grafické prostředí vás přepnulo do nižší vrstvy, ve které se skrýval mobilní Windows optimalizovaný pro stylus. Každý, kdo někdy některý z posledních telefonů s Windows Mobile držel v ruce, si na něco podobného jistě vzpomněl i při pohledu na Metro a Aero.Pokud si tedy pořídím tablet s Windows 8, chci pracovat pouze v Metru a do Aera se přepnu pouze tehdy, pokud budu chtít pracovat se desktopovou aplikací – třeba s Wordem. Jakékoliv jiné chování je zase jen kompromis, Metro totiž musí nabídnout alternativu pro drtivou většinu konfiguračních nástrojů a správců z Aera.

Našlápnuto je dobře

Klepněte pro větší obrázekPavel Nygrýn: Windows se na tabletech (přesněji řečeno Tablet PC) nikdy moc nedařilo a není divu – systém vyladěný pro ovládání přesným ukazatelem myši a vždy přítomnou klávesnicí byl pro čistě dotykové displeje nepříliš pohodlný. Ve Windows 7 se to sice trochu zlepšilo, ale to už je pozdě. Apple předvedl v iOSu, jak má vypadat dotykový systém, a Android to dorazil svojí otevřeností a univerzálností.

Microsoft si skutečné dotykové ovládání (tedy nikoliv derivát klasických Windows) vyzkoušel vlastně až u Windows Phone 7. I tento systém přišel o něco později, než by bylo potřeba, a prodeje drahých přístrojů určitě nejsou takové, jaké by si v Microsoftu přáli, nelze mu ale upřít ergonomickou vyladěnost a zároveň originalitu.

V podstatě stejnou cestou jde Microsoft u tabletů. Nemohu říct, že by mě barevné ladění Metra nějak uchvátilo a že bych si přál mít tablet plný dlaždic, na to už mi Android se svou nastavitelností a hromadou widgetů příliš přirostl k prstu. I tak se mi ale ovládání tabletu s osmičkami zdálo hodně podařené a (překvapivě) přístupné pro uživatele klasických Windows. Samozřejmě doufám, že Metro se ve finální verzi bude chovat trochu „slušněji“ – normální uživatel tedy při normální práci se systémem a tabletovými aplikace nikdy neuvidí nic, co by připomínalo Aero.

Klepněte pro větší obrázek

Možnost spouštět stávající desktopové aplikace (na x86/64, na ARMu samozřejmě jen v případě, že je někdo překompiluje) je skvělá, ale bojím se, že může „normální“ uživatele spíše odradit odlišným přístupem. Na druhou stranu z toho zase mohou být nadšeni firemní uživatelé, pro které je často jedna klíčová aplikace totální brzdou pro přechod na jinou platformu (známý nemilovaný vendor lock).

Jak tedy vyřešit sbližování tabletů a počítačů? Ve skutečnosti dnes nikdo netuší, která cesta bude ta pravá. Apple zkouší do Mac OS X dostat prvky z iOS, Microsoft nabídne dvě odlišná rozhraní, Google zatím chystá jen sjednocení mobilů a tabletů při zachování výhod obou.

Uvidíme, osobně si ale myslím, že revoluční rozhodnutí, jakým je vydání Windows 8 i pro platformu ARM , může Microsoftu v tabletovém světě hodně pomoci. Hype, který kolem sebe vytvořil iPad, už pomalu opadá a třeba se čeká jen na dalšího velkého hráče, jenž nebude trpět podobnou roztříštěností a „geekovitostí“ jako Android.

Diskuze (59) Další článek: Video: Podívejte se, jak vypadá Photoshop Touch pro tablety

Témata článku: Windows 8, Černobíle, Windows Tablet, HTC Sense, Metro, Odlišný přístup, Metro 2033, Klíčová aplikace, Windows +, Poslední telefon, Černo, Win + N, Tab, Roztříštěnost, Tradiční nástroj, Aero, Skvělá alternativa, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, Window, Win +, Polovičaté řešeníMotorola má pět novinek a upevňuje pozice ve střední třídě. G200 překvapí Snapdragonem 888+

Motorola má pět novinek a upevňuje pozice ve střední třídě. G200 překvapí Snapdragonem 888+

** Motorola představila pětici novinek střední třídy modelové řady G ** Nejvýkonnější G200 běží na Snapdragonu 888+, ostatní modely mají pomalejší čipsety ** Telefony nabízí zajímavý mix displejů, fotoaparátů a pořizovací ceny

Martin Chroust
Střední třídaOLED
Nikon Z9 má opět ostřejší obrysy
Petr Březina
BezzrcadlovkyNikon
Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android