Černobíle: Tablet PC, nebo iPad?

Blízká budoucnost by podle mnohých měla patřit tabletům - malým dotykovým počítačům. Apple tento segment tradičně chápe po svém. Je lepší jeho přístup, nebo přístup Windows?
Černobíle: Tablet PC, nebo iPad?

Apple má úspěch zaručen

Jiří Kuruc: Apple obvykle přistupuje k zažitým věcem zcela inovativně a bez vazeb na staré zvyklosti. Uživatelé přitom stále ony původní principy a funkce vyžadují. Vzpomeňme na iPhone: přestože v době uvedení neuměl některé základní funkce, oblíbily si jej miliony uživatelů. U iPadu bude situace totožná.

Tablet PC, jak jej známe dnes, vzniklo v roce 2001 spolu s upravenou verzí operačního systému Windows XP Tablet PC Edition. Do dnešního dne se ale nedočkalo takřka žádného rozšíření: tablety jsou obvykle velké a těžké, takže je pohodlně v jedné ruce neudržíte. A pokud chcete tablet malý a kvalitní, musíte zaplatit několik desítek tisíc korun. Devět neúspěšných let dokazuje, že tudy cesta rozhodně nevede.

Apple tedy nakreslil koncepci tabletu na sněhobíle čistý papír, přičemž se řídil nikoli tím, co chtějí zapálení uživatelé, nýbrž tím, co chtějí masy. A běžné uživatele nezajímá, jaký uvnitř tepe procesor či zda do toho lze nahrát Linux. Pro běžné uživatele zůstává klíčovým zaklínadlem obsah a forma, jakou je jim prezentován. A především, typický uživatel iPadu nebude chtít obsah vytvářet, nýbrž po většinu času pouze „konzumovat“ anebo se bavit při hraní her. Pro zadání webové adresy, napsání stavu na Facebook či krátkého mailu perfektně poslouží i klávesnice virtuální. Velký displej a dlouhá výdrž umožní sledování filmů, videí, surfování internetem a čtení knih v posteli. Apple v souvislosti s uvedením iPadu otevře vlastní internetový obchod s elektronickými knihami, který má konkurovat Amazonu. Zatím ale bohužel nevíme, kdy se v obchodě objeví i české publikace. Díky kompatibilitě s iPhone budou k dispozici již v době uvedení desítky tisíc nejrůznějších aplikací.

Apple iPad zkrátka bude díky svým rozměrům a schopnostem ideální zábavní centrum na odpolední siestu v obýváku či pro před-spánkové vstřebání novinek ze světa. A z tohoto pohledu složité Tablet PC nemohou iPadu konkurovat.

iPad až ve verzi "3G"

Klepněte pro větší obrázekJan Sedlák: Nepochybuji o tom, že se z iPadu stane určitý trhák, tedy alespoň ve Spojených státech, kde se prozatím bude prodávat. Podobně jako vůbec první iPhone má jakýsi „wow“ efekt, který prostě na lidi zabírá. Jako iPhone přistupuje i k samotným uživatelům – není zde třeba nic řešit, vše funguje a jede. Jenže Apple se s iPadem dostává do tak trochu neprobádaného trhu a není jasné, zda opravdu má tablet takto vypadat. Z historie víme, že nemá vypadat jako všechny ty nepovedené pokusy s Windows, ale má vypadat jako větší telefon? Nemá to být spíše něco mezi?

O designu se samozřejmě bavit nebudu, tam to má Apple zmáknuté do posledního detailu a nikdo nemůže tvrdit, že by tablet měl vypadat jinak. Stejně tak uživatelské rozhraní je tradičně velice dobré. Horší už je to ale se samotnými funkcemi.

Vím, že Flash na Mac OS způsobuje problémy, ale abych na plnohodnotném displeji, který je mimo jiné určen pro pohodlné prohlížení internetu, nemohl zobrazovat flashový obsah webu, to mi přijde jako hodně zásadní chyba. Chybějící multitasking v iPhone se nakonec ukázal jako docela dobrá věc, kterou lze nahradit jiným způsobem, v případě tabletu už to však jasné není. Vím, že Apple tento přístroj bere jako takovou lepší čtečku knih a prohlížeč webu a videa, ale když už s sebou budu tahat deset palců veliký přístroj, tak snad chci, aby uměl něco víc než jenom telefon.

Chci podporu více spuštěných aplikací, abych mohl rychle vyřizovat pracovní věci a nebyl stejně omezený, jako když si vezmu pouze iPhone. A určitě je například hodně studentů, kteří budou chtít tablet místo sešitu do školy. Bez multitaskingu to však nebude tak lehké. Stejně tak zamrzí absence USB portu, není možné si tak nahrát pracovní či školní dokumenty třeba z flashdisku.

Myslím, že chystané tablety s Windows 7 budou funkčně (prodejně asi ne) lepší než iPad. Windows 7 mají skvěle přizpůsobené rozhraní, nejsou to ta stará Windows, a třeba HP a MSI chystají skvělé kousky hardwaru. Stejně tak, jako jsem začal doporučovat iPhone až při uvedení jeho 3G verze, doporučuji vyčkat na druhou revizi iPadu, která jej posune o něco dále. Tablety jsou nový trh a není třeba s nákupem spěchat. Ale čeká nás pěkný rok.

Černobíle vychází každých 14 dní v časopise Computer. Číslo 4/10 je mimo jiné věnované tématu Apple. Na stáncích hledejte od čtvrtka 25. února.

Témata článku: Časopis Computer, Apple, Windows, iPad, Černobíle, iPhone 4, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Apple Iphone, Apple iPad, Chci, Multitasking, iPhone 3G, Postel

79 komentářů

Nejnovější komentáře

  • ginzel 6. 5. 2010 9:53:08
    Viz také http://www.alwaysinnovating.com/touchbook/gallery.htm...
  • doktor.ptr 25. 2. 2010 22:03:02
    ?? Nechápem tvojej otázke....keď tu kolega Katerinak použil to staré známe...
  • Radek. 25. 2. 2010 21:30:08
    Vidíte, mě svými netbooky ASUS (což u mě není o nic slabší značka než...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky