Černobíle: Tablet PC, nebo iPad?

Blízká budoucnost by podle mnohých měla patřit tabletům - malým dotykovým počítačům. Apple tento segment tradičně chápe po svém. Je lepší jeho přístup, nebo přístup Windows?
Černobíle: Tablet PC, nebo iPad?

Apple má úspěch zaručen

Jiří Kuruc: Apple obvykle přistupuje k zažitým věcem zcela inovativně a bez vazeb na staré zvyklosti. Uživatelé přitom stále ony původní principy a funkce vyžadují. Vzpomeňme na iPhone: přestože v době uvedení neuměl některé základní funkce, oblíbily si jej miliony uživatelů. U iPadu bude situace totožná.

Tablet PC, jak jej známe dnes, vzniklo v roce 2001 spolu s upravenou verzí operačního systému Windows XP Tablet PC Edition. Do dnešního dne se ale nedočkalo takřka žádného rozšíření: tablety jsou obvykle velké a těžké, takže je pohodlně v jedné ruce neudržíte. A pokud chcete tablet malý a kvalitní, musíte zaplatit několik desítek tisíc korun. Devět neúspěšných let dokazuje, že tudy cesta rozhodně nevede.

Apple tedy nakreslil koncepci tabletu na sněhobíle čistý papír, přičemž se řídil nikoli tím, co chtějí zapálení uživatelé, nýbrž tím, co chtějí masy. A běžné uživatele nezajímá, jaký uvnitř tepe procesor či zda do toho lze nahrát Linux. Pro běžné uživatele zůstává klíčovým zaklínadlem obsah a forma, jakou je jim prezentován. A především, typický uživatel iPadu nebude chtít obsah vytvářet, nýbrž po většinu času pouze „konzumovat“ anebo se bavit při hraní her. Pro zadání webové adresy, napsání stavu na Facebook či krátkého mailu perfektně poslouží i klávesnice virtuální. Velký displej a dlouhá výdrž umožní sledování filmů, videí, surfování internetem a čtení knih v posteli. Apple v souvislosti s uvedením iPadu otevře vlastní internetový obchod s elektronickými knihami, který má konkurovat Amazonu. Zatím ale bohužel nevíme, kdy se v obchodě objeví i české publikace. Díky kompatibilitě s iPhone budou k dispozici již v době uvedení desítky tisíc nejrůznějších aplikací.

Apple iPad zkrátka bude díky svým rozměrům a schopnostem ideální zábavní centrum na odpolední siestu v obýváku či pro před-spánkové vstřebání novinek ze světa. A z tohoto pohledu složité Tablet PC nemohou iPadu konkurovat.

iPad až ve verzi "3G"

Klepněte pro větší obrázekJan Sedlák: Nepochybuji o tom, že se z iPadu stane určitý trhák, tedy alespoň ve Spojených státech, kde se prozatím bude prodávat. Podobně jako vůbec první iPhone má jakýsi „wow“ efekt, který prostě na lidi zabírá. Jako iPhone přistupuje i k samotným uživatelům – není zde třeba nic řešit, vše funguje a jede. Jenže Apple se s iPadem dostává do tak trochu neprobádaného trhu a není jasné, zda opravdu má tablet takto vypadat. Z historie víme, že nemá vypadat jako všechny ty nepovedené pokusy s Windows, ale má vypadat jako větší telefon? Nemá to být spíše něco mezi?

O designu se samozřejmě bavit nebudu, tam to má Apple zmáknuté do posledního detailu a nikdo nemůže tvrdit, že by tablet měl vypadat jinak. Stejně tak uživatelské rozhraní je tradičně velice dobré. Horší už je to ale se samotnými funkcemi.

Vím, že Flash na Mac OS způsobuje problémy, ale abych na plnohodnotném displeji, který je mimo jiné určen pro pohodlné prohlížení internetu, nemohl zobrazovat flashový obsah webu, to mi přijde jako hodně zásadní chyba. Chybějící multitasking v iPhone se nakonec ukázal jako docela dobrá věc, kterou lze nahradit jiným způsobem, v případě tabletu už to však jasné není. Vím, že Apple tento přístroj bere jako takovou lepší čtečku knih a prohlížeč webu a videa, ale když už s sebou budu tahat deset palců veliký přístroj, tak snad chci, aby uměl něco víc než jenom telefon.

Chci podporu více spuštěných aplikací, abych mohl rychle vyřizovat pracovní věci a nebyl stejně omezený, jako když si vezmu pouze iPhone. A určitě je například hodně studentů, kteří budou chtít tablet místo sešitu do školy. Bez multitaskingu to však nebude tak lehké. Stejně tak zamrzí absence USB portu, není možné si tak nahrát pracovní či školní dokumenty třeba z flashdisku.

Myslím, že chystané tablety s Windows 7 budou funkčně (prodejně asi ne) lepší než iPad. Windows 7 mají skvěle přizpůsobené rozhraní, nejsou to ta stará Windows, a třeba HP a MSI chystají skvělé kousky hardwaru. Stejně tak, jako jsem začal doporučovat iPhone až při uvedení jeho 3G verze, doporučuji vyčkat na druhou revizi iPadu, která jej posune o něco dále. Tablety jsou nový trh a není třeba s nákupem spěchat. Ale čeká nás pěkný rok.

Černobíle vychází každých 14 dní v časopise Computer. Číslo 4/10 je mimo jiné věnované tématu Apple. Na stáncích hledejte od čtvrtka 25. února.

Časopis Computer

Časopis Computer je nejčtenější český magazín o počítačích, technologiích a Internetu. V každém vydání na 148 stranách přináší uživatelská a technologická témata, dva velké srovnávací testy, důkladné recenze nových produktů, tipy a triky pro snadnější používání počítače a další zajímavé i užitečné informace.

Aktuální číslo časopisu Computer

Jednotlivá čísla si můžete pohodlně koupit v iKiosku.

Diskuze (79) Další článek: Test třinácti netbooků a subnotebooků

Témata článku: Časopis Computer, Apple, Windows, iPad, Černobíle, Chci, Poslední detail, Zábavní centrum, Dobrá věc, Tablety, Tab, Apple iPhone, Starý uživatel, Starý kousek, Pracovní věc, Postel, Multitasking, Starý telefon, Zásadní chyba, iPhone 6, iPhone 4, iPhone 3G, Typický uživatel, Starý přístroj, iPhone 7, Msi na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 47

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky