Černobíle: Spojení Nokie a Microsoftu

Stephen Elop přišel z Microsoftu do Nokie a oznámil nasazení Windows Phone 7. Názory na to se různí a různí se názory také našich dvou redaktorů.
Černobíle: Spojení Nokie a Microsoftu

Sňatek z rozumu

Jan Sedlák: Mnozí fanoušci Nokie a mnoho zaměstnanců samozřejmě nedávno oznámenou spolupráci s Microsoftem nevidí rádi. Tradiční finská značka přichází o svoji suverenitu a samostatnost a bude se muset spoléhat na ten zpropadený a vychytralý Microsoft. Pravdou ale zůstává, že se z Nokie stal moloch, který zaspal dobu, nedokázal reagovat na nové trendy a potřeby, a i když prozatím prodává mobilů ze všech nejvíc, každoroční sešup je výrazný.

Nokia je stále velice silná v oblasti klasických „hloupých“ telefonů. Jenže jak ukazuje vývoj trhu, chytré telefony v brzké budoucnosti co do penetrace hloupé přístroje dorovnají a v budoucnu samozřejmě předhoní. A právě proto se Nokia musela vzpamatovat a přijít s něčím, co by jí zajistilo fungování v následujících letech.

Platforma Symbian byla, je a byla by naprosto strašná, stejně jako celý „ekosystém“, který kolem něj Nokia vybudovala. S Intelem připravované MeeGo rovněž nevypadalo na nic světoborného a pro Nokii jednoduše nebylo reálné, aby uspěla s vlastním systémem. Ne, když jsou tady tři velice silní konkurenti, kteří nabízí již hotové, zavedené a fungující systémy. Nokia si nakonec vybrala Windows Phone 7 namísto Androidu, v čemž určitě může hrát roli dřívější působení Stephena Elopa v Microsoftu, pro finskou firmu to ale neznamená status pouhého výrobce hardwaru.

Nokia se hodlá výrazně zapojit do vývoje Windows Phone 7 a nabídne také své některé služby, které Microsoft prozatím nemá, například velice povedené mapy. Nokia rozhodně nechce být dalším taiwanským nebo čínským výrobcem telefonů, do kterých pak nahraje systém a o více se nestará. Obě firmy své služby propojí. Neznamená to, že by Microsoft vycucal Nokii a následně pak finální produkt nabídl také dalším jeho partnerům, kteří nasazují Windows Phone 7 (HTC, Samsung, LG a další). Spolupráce s Finy bude v mnoha ohledech exkluzivní.

Klepněte pro větší obrázek
První zveřejněný koncept Nokie s Windows Phone 7

I kdyby v Nokii dokázali za pár let udělat opravdu dobrou platformu, kvalitativně schopnou konkurovat iOS či Androidu, bylo by pozdě, trh by byl rozebraný. Navíc by bylo velice těžké sehnat kvalitní programátory aplikací, kteří se zaměřují právě na vývoj na ostatní platformy. První obrázky nových Nokií ukazují, že design tato firma stále umí, a když do toho zapojí tradičně silný marketing a vizuální přitažlivost WP7 (plus samozřejmě určité kvality tohoto systému), může opět prodávat ve velkém.

Nokia získala platformu, která je velice konkurenceschopná, vypadá velice hezky a má před sebou vyhlídky rychlého a dobrého vývoje. Hloupé telefony firma může tlačit se svým systémem dál a navíc dokáže konkurovat v oblasti chytrých krabiček.

Konec Nokie

Karel Kališ: Nokia neudělala dobře. Pánům z Redmondu poskytla odbytiště jejich mobilního operačního systému, který sám o sobě má problémů dost. Finové podstupují veškerá rizika, Microsoft vůbec žádné.

Když na podzim loňského roku do Nokie nastupoval nový šéf Stephen Elop, bylo jasné, že se něco velikého stane. Že tento ostřílený veterán provede zásadní změny, čistky a kompletní restrukturizaci firmy. Bohužel to ale vypadá, že se jedná spíše o trojského koně nasazeného z Microsoftu, který měl Windows Phone 7 dostat k více lidem, než ke kolika bych se jich měl šanci tradiční cestou dostat.

Elop má dlouholeté zkušenosti z největší softwarové firmy světa a jistě moc dobře ví, co to znamená vyvíjet software. Mohl se tedy postarat o to, aby vývojářský tým skutečně začal pracovat na systému, který bude vlastní, použitelný a dokáže konkurovat. Nokia by pak měla pod kontrolou celý ekosystém, a ne pouze výrobu telefonů. I když Elop říká, že se jeho nová firma bude ve vývoji WP7 hodně angažovat, jaká procenta z prodejů k němu skutečně dorazí?

Faktem je, že se Nokia stává další montovnou, jakých je v Asii mnoho. Je jedno, že bude Microsoftu pomáhat a poskytne některé své softwarové a navigační služby. Stejně se nakonec stane pouze dodavatelem schránek pro systém Microsoftu, za který navíc bude muset platit licenční poplatky. A důležité tržby z internetového obchodu s aplikacemi? Jen těžko Nokia nějaká procenta uvidí.

Ve Finsku se vzdali všeho. Nebudou nic víc, než jiní asijští výrobci, kteří navíc mají tu výhodu, že kromě WP7 prodávají také mnohem úspěšnější modely telefonů s Androidem, který systém od Microsoftu o několik generací předhonil.

Nokia bude fungovat i nadále, nemyslím si ale, že by WP7 znamenal záchranu budoucnosti a lepší vyhlídky. To, co Nokia ušetří na vývoji svého systému, ztratí na poplatcích Microsoftu a uniklých ziscích z vlastního Ovi Store.

Diskuze (50) Další článek: PicPick: Populární snímání obrazovky ve třetí verzi

Témata článku: Byznys, Kauzy, Nová firma, Phone, Spojení, Exkluzivní aplikace, Fine, Černo, Povedený design, Fungující systém, Přitažlivost, Mobilní telefony nokia klasické, Tradiční výrobce, Spoje, Nokia mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky