Černobíle: Souboj o síťovou neutralitu

Google a Verizon nedávno představili koncept síťové neutrality a svobodného internetu. Podle nich by provider neměl zasahovat do toho, jaké porty a obsah uživateli povolí. Jak to vidíme my?
Černobíle: Souboj o síťovou neutralitu

Internet plný ideálů

Klepněte pro větší obrázekJakub Čížek: Google a Verizon touží po síťové neutralitě. Ze strany Googlu je v tom trochu těch zasněných ideálů, Verizonu jde ale o čistý pragmatismus. Co je to vlastně ta neutralita? Setkali jste se s ní v životě všichni. Tedy alespoň v tom případě, pokud vám operátor zablokoval nějaký ten port, nebo snížil rychlost při stahování dat z P2P sítí. To se Googlu nelíbí, člověk by měl mít totiž nárok na rychlost, kterou si zaplatí – na rychlost a komunikaci nezatíženou jakýmkoliv skrytým (i neskrytým) zvýhodňováním různých protokolů komunikace na úkor druhých. Google samozřejmě není jediným zastáncem neutrality – na stejné lodi s ním jsou prakticky všechny internetové společnosti včetně Microsoftu. Ty se totiž snaží nabízet stále náročnější internetové aplikace a chtějí využívat celý potenciál internetu.

V současné chvíli pálí problém snad jedině Ameriku, kde je síťová neutralita na pořadu dne i z toho důvodu, že ji chce tamní telekomunikační úřad zavést do legislativy. USA jsou však stále technologickým tahounem a co se tam na tomto poli urodí, brzy se dostane i do Evropy. Neutralitu ve všech svých podobách tedy bude jistě brzy řešit i Evropská unie.

Síťová neutralita je restrikce. Skutečně může být vnímaná jako zásah do svobodného podnikání. Je to ale ten typ restrikce, který má přinést inovaci. Pokud budou operátoři nabízet plné připojení bez jediného omezení a tragicky nastaveného QoS (Quality of Service), internet bude moci nabídnout prostor pro zcela nové služby, které dnes brzdí obchodní politika operátorů. Pokud ale zvítězí lobby operátorů, internet se časem možná promění ve stejné médium jako kabelová televize. Prostě si zaplatíte za přístup k určitému balíku webových služeb, pokud ale budete chtít navštěvovat i stránky živě.cz, budete si muset připlatit za pomyslný balíček „IT Plus“.

Není to o omezeních

Dušan Kos: Představte si, že si pořídíte malý stánek se zmrzlinou a nějaký úřad vám začne diktovat, jaké příchutě máte vyrábět. To je přesně ta vychvalovaná síťová neutralita v podání Googlu a Verizonu. Obě firmy tvrdí, že internet musí být otevřený a nabízet plnou a neomezenou konektivitu pro surfaře a poskytovatele obsahu. Jinými slovy, musíte vyrábět všechny druhy zmrzliny, a pokud si řeknete, že citrónová bude dražší, dostanete pokutu.

Operátoři a správci telekomunikačních kabelů v minulých letech investovali miliony dolarů do nových rychlých sítí, v rámci konkurenčního boje a poptávky totiž rychlost připojení vystřelila v posledních deseti letech k výšinám. Cena za internet je ale zároveň stále nižší a z něčeho je třeba stavět novou a novou infrastrukturu. Operátoři v USA a časem i v Evropě tedy mohou vymýšlet nové a nové balíčky. Základní připojení může nabídnout třeba jen surfování po klasickém WWW webu, pokud ale budete chtít koukat na náročnější internetové video, připlatíte si. U nás zatím operátoři omezují jen přístup k některým datově nejnáročnějším službám a formou FUP trestají ty největší stahovače z RapidSharu a dalších služeb. Časem se zde ale skutečně může objevit obchodní model podobný kabelovým televizním sítím. Možná budeme skutečně platit za různý typ spojení a balíčky, to vše je ale otázka svobodného podnikání. Vždy tu bude i nějaký paušál, který nabídne neomezený internet, bude ale prostě o pár korun dražší.

Možná je to ale všechno nesmysl a žádný problém se síťovou neutralitou neexistuje. Tvrdí to operátoři (ano, je to v jejich zájmu), tvrdí to ale třeba i Robert Kahn, autor protokolů TCP/IP. V každém případě, pokud operátoři budou nabízet prémiové obsahy a speciální balíčky, nezbohatnou pouze oni, ale i autoři takového obsahu, což zrychlí inovaci. Mohu tedy použít stejný argument, jako kolega protivník.

Diskuze (12) Další článek: Microsoft: milujeme open source

Témata článku: Google, Internet, Web, Síť, Černobíle, Jediná síť, Plný internet, Síťový protokol, Neomezený internet, Stejné médium, Základní připojení, Jediné omezení, Svobodné podnikání, Různá omezení, Lobby, Černo, Stejný úřad, Svobodný přístup, Malý stánek, Technologický tahoun, Televize na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor