Černobíle: Nový iPad 3, nebo levný iPad 2?

Už nějaký pátek se prodává nová generace iPadu. Není lepší zvolit starší generaci tabletu za výrazně nižší ceny? Nebo je naopak iPad 3 zasloužený vítěz tohoto Černobíle?

Pavel Nygrýn zkusí poradit i normálnímu uživateli

Klepněte pro větší obrázekPro geeky a nadšence do techniky je nový iPad jasnou volbou – tedy pokud volíte iOS. Pro „normálního člověka“ (ať už to znamená cokoliv), žijícího v české kotlině a přilehlých kopcích to ale paradoxně není tak jasné, volba mezi levným iPadem 2 a o nějakých dva a půl tisíce dražším iPadem 3 není vůbec černobílá.Největším lákadlem je asi displej. Jak ale prokázaly už první reálné testy po zahájení prodeje, zdaleka ne každý ten rozdíl skutečně vidí. Lepší je i fotoaparát, jenže focení či natáčení pomocí neohrabané, skoro 700 g vážící placky (s nějakým tím pouzdrem), asi není typickým využitím, mobil s podobnými vlastnostmi je pohotovější a v kapse ho má skoro každý.

Zatímco čtenáři Computeru budou určitě bádat nad vlastnostmi procesoru A5X, běžný uživatel se bude dívat pouze na rozdíly v praxi a ty v podstatě žádné nenajde. Není divu, výkon samotného procesoru je vlastně stále stejný, výkonnější grafika je zde především kvůli čtyřnásobnému množství bodů. Pokud půjde o typického konzumenta obsahu, bude nejspíš jen brouzdat na internetu, prohlížet fotky, hrát nenáročné hry a samozřejmě sledovat filmy.

Klepněte pro větší obrázek
Není jablko...

Možná ocení dvojnásobné množství paměti (kvůli přepínání aplikací), to ale zase trochu vyruší požadavek většího množství dat pro vysoké rozlišení. V našich končinách není tím pravým argumentem ani špičkové bezdrátové připojení. Zatímco Američana určitě LTE nadchne (dokud mu nedojde i tamní vysoké FUP), u nás si o něm můžeme jenom číst. Ostatně i předchozí model se prodával mnohem častěji bez 3G.

Stále prodávaný a vyráběný iPad 2 má v kapse dva trumfy – cenu a paradoxně i akumulátor. V provozu vydrží starý i nový model přibližně stejně, obrovský rozdíl je ale v nabíjení. Dvojce postačí pro základní dobití tři hodiny u zásuvky, trojka potřebuje čas dvakrát delší a to může být problém. Co teprve nabití na 100 %, kde nový model potřebuje více než deset hodin?

Nejlevnější verze nového iPadu stojí 12 300 Kč, a pokud budete chtít využít vysoké rozlišení, 16 GB vám brzy nebude stačit, a je tedy vhodné přemýšlet aspoň o 32GB modelu za 14 600 Kč. Zlevněný iPad 2 přijde na 10 000 Kč, což už je nezanedbatelný rozdíl. Pokud navíc oželíte dvouletou záruku, určitě se dostanete ještě o pár tisíc níže. Majitelů iPadu 2, kteří nutně potřebují upgrade, se určitě najde dost.

Nápad na závěr: co takhle iPad 2 v těle iPadu 3 a se skoro dvojnásobnou výdrží?

Jiří Kuruc přemýšlí dopředu

Klepněte pro větší obrázekVše, co Pavel napsal, je do poslední mezery i tečky výjimečně pravda, nemá cenu uvedené opakovat. Nicméně investici do iPadu 2 považuji za rozumnou pouze v případě, kdy koupíte mírně použitý model s pořádnou slevou. Koupit dvojku za 9 990 Kč a nepřiplatit si 2 300 Kč za ne trochu, ale kategoricky lepší displej mi přijde jako plýtvání penězi. Jen a pouze ten displej za příplatek stojí, vždyť tento tablet s úhlopříčkou 9,7“ má o 50 % víc pixelů než vaše domácí 50“ televize. Nyní stojíme na pomezí: stará „low-res“ éra končí, chystejme se na víc, mnohem víc pixelů.

Vždyť i Androidí 10,1“ tablety brzy přijdou s Full HD displeji, do roka budete mít jakýkoliv telefon s jemností minimálně 300 ppi a věřím, že do půl roku představí Apple novou řadu MacBooků s displeji s vysokým rozlišením. A tím paráda nekončí, do dvou let to budou běžné monitory a výrazně zlevní televizory s tzv. 4K rozlišením. Nevidím jediný důvod, proč do této nové hi-res doby nevkročit právě novým iPadem.

Klepněte pro větší obrázek
... jako jablko

Zůstává pravdou, že po stránce procesorového výkonu se nic nezměnilo, Apple iPad to však ani neměl zapotřebí. Vyjmenujte deset konkrétních aplikací, kde by se vyšší procesorový výkon uplatnil, a obřadně sním svůj starý iPhone. Bonusový grafický výkon spolkne vyšší rozlišení, zde lehce řečeno nula od nuly pojde.

Hned po displeji považuji za nejpádnější důvod pro nový iPad navýšení operační paměti na rovný gigabajt. Mnohými nepovšimnutý parametr. Se sklonkem života dvojky se začaly objevovat stesky uživatelů první generace iPadu na padající aplikace, příčinou čehož zůstává jeho poloviční paměť, pouhých 256 MB. Důvod je prostý, tvůrci aplikací jsou navýsost líní optimalizovat své květnaté aplikace „pro pár zaostalců s první generací iPadu“. Nový iPad se rozšíří doslova jako mor (3 miliony prodaných placek za první tři dny jinak než morem označit nelze) a není jediný důvod předpokládat, že se situace nebude do roka opakovat. Programátoři nebudou lepší, nebuďte naivní.

A konečně propad ceny: pokud zařízení nekupujete se slovy „dokud nás tvá smrt nerozdělí“, a víte, že jej jednou prodáte, automaticky se při koupi dvojky oberete o pár tisíc. Za půl roku po dvojce nikdo ani neštěkne a rozdíl mezi použitou dvojkou a novým iPadem bude muset být výrazně větší, než je nyní rozdíl při koupi nového stroje.


Minule jsme vybírali, jestli se na hraní na cestách víc hodí PlayStation Vita, nebo smartphone. Vy preferujete smartphone. I tentokrát můžete hlasovat na Živě.cz.

  • Rozhodně Vitu – 38 %
  • Rozhodně telefon – 62 %

Témata článku: Apple, iPad, Kotlin, Bezdrátové nabíjení, Černobíle, Vysoké množství, Levné televizory, Vysoké rozlišení, Starý telefon, Jediný důvod, Použitý model, Běžný smartphone, Nový iPad, iPad 2, Vita, Apple iPad, Nezanedbatelné množství, První iPhone, Nejlevnější televize, Obrovský rozdíl, Nejlevnější cesta, Nejlevnější televizory, 32Gb, První hodina, Kopec

Určitě si přečtěte

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

22.  11.  2017 | David Polesný | 37

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

** Microsoft se zabydluje na platformě Android ** Nedávno představený launcher už používá milion uživatelů ** Je to stále jen zanedbatelný zlomek uživatelů Androidu, ale slibný růst

22.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 35

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

** Co je to vlastně láska? Dá se vysvětlit vědecky? ** Výzkum ukázal, že zamilovaní jedinci mají mj. zvýšenou hladinu fenyletylaminu a množství testosteronu ** Je ale rozdíl mezi zamilovaností a láskou

21.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje