Černobíle: Nový iPad 3, nebo levný iPad 2?

Už nějaký pátek se prodává nová generace iPadu. Není lepší zvolit starší generaci tabletu za výrazně nižší ceny? Nebo je naopak iPad 3 zasloužený vítěz tohoto Černobíle?

Pavel Nygrýn zkusí poradit i normálnímu uživateli

Klepněte pro větší obrázekPro geeky a nadšence do techniky je nový iPad jasnou volbou – tedy pokud volíte iOS. Pro „normálního člověka“ (ať už to znamená cokoliv), žijícího v české kotlině a přilehlých kopcích to ale paradoxně není tak jasné, volba mezi levným iPadem 2 a o nějakých dva a půl tisíce dražším iPadem 3 není vůbec černobílá.Největším lákadlem je asi displej. Jak ale prokázaly už první reálné testy po zahájení prodeje, zdaleka ne každý ten rozdíl skutečně vidí. Lepší je i fotoaparát, jenže focení či natáčení pomocí neohrabané, skoro 700 g vážící placky (s nějakým tím pouzdrem), asi není typickým využitím, mobil s podobnými vlastnostmi je pohotovější a v kapse ho má skoro každý.

Zatímco čtenáři Computeru budou určitě bádat nad vlastnostmi procesoru A5X, běžný uživatel se bude dívat pouze na rozdíly v praxi a ty v podstatě žádné nenajde. Není divu, výkon samotného procesoru je vlastně stále stejný, výkonnější grafika je zde především kvůli čtyřnásobnému množství bodů. Pokud půjde o typického konzumenta obsahu, bude nejspíš jen brouzdat na internetu, prohlížet fotky, hrát nenáročné hry a samozřejmě sledovat filmy.

Klepněte pro větší obrázek
Není jablko...

Možná ocení dvojnásobné množství paměti (kvůli přepínání aplikací), to ale zase trochu vyruší požadavek většího množství dat pro vysoké rozlišení. V našich končinách není tím pravým argumentem ani špičkové bezdrátové připojení. Zatímco Američana určitě LTE nadchne (dokud mu nedojde i tamní vysoké FUP), u nás si o něm můžeme jenom číst. Ostatně i předchozí model se prodával mnohem častěji bez 3G.

Stále prodávaný a vyráběný iPad 2 má v kapse dva trumfy – cenu a paradoxně i akumulátor. V provozu vydrží starý i nový model přibližně stejně, obrovský rozdíl je ale v nabíjení. Dvojce postačí pro základní dobití tři hodiny u zásuvky, trojka potřebuje čas dvakrát delší a to může být problém. Co teprve nabití na 100 %, kde nový model potřebuje více než deset hodin?

Nejlevnější verze nového iPadu stojí 12 300 Kč, a pokud budete chtít využít vysoké rozlišení, 16 GB vám brzy nebude stačit, a je tedy vhodné přemýšlet aspoň o 32GB modelu za 14 600 Kč. Zlevněný iPad 2 přijde na 10 000 Kč, což už je nezanedbatelný rozdíl. Pokud navíc oželíte dvouletou záruku, určitě se dostanete ještě o pár tisíc níže. Majitelů iPadu 2, kteří nutně potřebují upgrade, se určitě najde dost.

Nápad na závěr: co takhle iPad 2 v těle iPadu 3 a se skoro dvojnásobnou výdrží?

Jiří Kuruc přemýšlí dopředu

Klepněte pro větší obrázekVše, co Pavel napsal, je do poslední mezery i tečky výjimečně pravda, nemá cenu uvedené opakovat. Nicméně investici do iPadu 2 považuji za rozumnou pouze v případě, kdy koupíte mírně použitý model s pořádnou slevou. Koupit dvojku za 9 990 Kč a nepřiplatit si 2 300 Kč za ne trochu, ale kategoricky lepší displej mi přijde jako plýtvání penězi. Jen a pouze ten displej za příplatek stojí, vždyť tento tablet s úhlopříčkou 9,7“ má o 50 % víc pixelů než vaše domácí 50“ televize. Nyní stojíme na pomezí: stará „low-res“ éra končí, chystejme se na víc, mnohem víc pixelů.

Vždyť i Androidí 10,1“ tablety brzy přijdou s Full HD displeji, do roka budete mít jakýkoliv telefon s jemností minimálně 300 ppi a věřím, že do půl roku představí Apple novou řadu MacBooků s displeji s vysokým rozlišením. A tím paráda nekončí, do dvou let to budou běžné monitory a výrazně zlevní televizory s tzv. 4K rozlišením. Nevidím jediný důvod, proč do této nové hi-res doby nevkročit právě novým iPadem.

Klepněte pro větší obrázek
... jako jablko

Zůstává pravdou, že po stránce procesorového výkonu se nic nezměnilo, Apple iPad to však ani neměl zapotřebí. Vyjmenujte deset konkrétních aplikací, kde by se vyšší procesorový výkon uplatnil, a obřadně sním svůj starý iPhone. Bonusový grafický výkon spolkne vyšší rozlišení, zde lehce řečeno nula od nuly pojde.

Hned po displeji považuji za nejpádnější důvod pro nový iPad navýšení operační paměti na rovný gigabajt. Mnohými nepovšimnutý parametr. Se sklonkem života dvojky se začaly objevovat stesky uživatelů první generace iPadu na padající aplikace, příčinou čehož zůstává jeho poloviční paměť, pouhých 256 MB. Důvod je prostý, tvůrci aplikací jsou navýsost líní optimalizovat své květnaté aplikace „pro pár zaostalců s první generací iPadu“. Nový iPad se rozšíří doslova jako mor (3 miliony prodaných placek za první tři dny jinak než morem označit nelze) a není jediný důvod předpokládat, že se situace nebude do roka opakovat. Programátoři nebudou lepší, nebuďte naivní.

A konečně propad ceny: pokud zařízení nekupujete se slovy „dokud nás tvá smrt nerozdělí“, a víte, že jej jednou prodáte, automaticky se při koupi dvojky oberete o pár tisíc. Za půl roku po dvojce nikdo ani neštěkne a rozdíl mezi použitou dvojkou a novým iPadem bude muset být výrazně větší, než je nyní rozdíl při koupi nového stroje.


Minule jsme vybírali, jestli se na hraní na cestách víc hodí PlayStation Vita, nebo smartphone. Vy preferujete smartphone. I tentokrát můžete hlasovat na Živě.cz.

  • Rozhodně Vitu – 38 %
  • Rozhodně telefon – 62 %
Diskuze (124) Další článek: Čas zúčtování Windows XP a Office 2003 se blíží

Témata článku: Apple , iPad , Bezdrátové nabíjení , Kotlin , Černobíle , Levné televizory , 32Gb , iPad 2 , První iPhone , Starý telefon , Použitý model , Nejlevnější cesta , Obrovský rozdíl , Nejlevnější televize , Rozumná úhlopříčka , Normální člověk , První hodina , Jediný rozdíl , Nezanedbatelné množství , Nový iPad , Vita , Nejlevnější televizory , iPhone 3G , Vysoké rozlišení , Jediný důvod


Určitě si přečtěte

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 20

Tajuplná čínská raketa by mohla ohrozit vzdušnou sílu amerického letectva

Tajuplná čínská raketa by mohla ohrozit vzdušnou sílu amerického letectva

** Čínské letectvo vyvíjí záhadnou raketu typu vzduch-vzduch ** Mysteriózní zbraň nese označení PL-XX ** Jde o raketu vzduch-vzduch s velmi dalekým doletem

Stanislav Mihulka | 12

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 84

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu