Černobíle: Mají ještě smysl počítačové výstavy?

Lesk a sláva počítačových veletrhů a obřích akcí už jsou dávno pryč. Uživatelé mohou na internetu najít prakticky vše, na druhou stranu osobní kontakt nahradit nelze. Co na to redaktoři?
Černobíle: Mají ještě smysl počítačové výstavy?

Peníze firem i zákazníků jde utratit lépe

David Sláma: Jistěže jsou veletrhy skvělou příležitostí pro tripartitní setkání firem, novinářů a zákazníků. Otázkou je, zda má taková forma setkání výraznější smysl.

Z pohledu zákazníka je procházka výstavištěm bezesporu příjemným výletem mezi pohlednými hosteskami, hromadami překrásných barevných tiskovin a skrumáží výrobků, které si stejně nekoupí. Podle konkrétního zaměření veletrhu je pak možné vypozorovat zvýšený výskyt určitých sociálních skupin – od uslintaných teenagerů shánějících cokoli, co je zadarmo a není přibité, po vytrvalé důchodce vyhledávající totéž. Ehm. Doteď nezapomenu na jednoho sympatického klučinu, který na Invexu/Digitexu přišel k hosteskám stánku našeho webu Doupě.cz se slovy: „Nemáte něco zadarmo?“ Opravdu chtějí firmy formou veletrhů oslovovat tyto „zákazníky“?

Pro novináře jsou veletrhy samozřejmě ještě lepší atrakcí než pro běžné návštěvníky. Jistěže nakonec znamenají práci, ale s ní je spojeno oblíbené hýčkání: přístupy do vyhrazených prostor, rozličné občerstvení, exkluzivní informace přímo od zdrojů a o něco lepší reklamní předměty.

Jakéhosi smyslu může veletrh nabýt coby univerzální místo pro větší množství obchodních schůzek – je možné bez výrazných nákladů navštívit hned několik obchodních partnerů, s nimiž tak lze snadno vytvářet kartelové dohody, aby se pak rozličným úřadům mohly platit vysoké pokuty. Zajímavý nápad také může být nechat se vyfotit s nevhodnými lidmi nebo na divokých večírcích, aby následující den bylo v bulváru co číst.

Ano, svoje uvažování nad výstavami směřuji poněkud do krajností, to je však ryzím záměrem. Jestliže chci v dnešní době prezentovat svoji firmu a komunikovat se zákazníky, spíše se asi budu soustředit na dokonalou webovou prezentaci a dobré umístění ve vyhledávačích, případně přední pozice v cenových srovnávačích. Pakliže chci něco probrat s obchodním partnerem, sjednám si s ním schůzku, nebo prostě použiji telefon a e-mail. Podobně novinářům mohu vnutit nějakou tiskovou zprávu či je zlákat obědem.

Nakonec se nemůžu zbavit dojmu, že přinejmenším na některých výstavách jsou aspoň některé společnosti prostě proto, že tam jsou ostatní. Uvědomění si často zbytečného mrhání prostředky je také patrné na častých snahách posunout veletrhy do čistě odborné roviny s vyloučením široké veřejnosti, což je podle mého názoru přinejmenším začátek správné cesty.

Osobní zážitek internetem nenahradíš

Tomáš Holčík: Pokud hodnotíte užitečnost počítačových výstav a veletrhů jen podle českého (bývalého) Invexu, vůbec se vám nebudu divit, když nad nimi lámete každoročně hůl. Nebudu ani protestovat proti názoru, že u nás na výstavě nic nového neuvidíte a o všem si mnohem dříve přečtete na internetu. Přesto výstavy mají jednoznačně smysl; možná jich není třeba pořádat tolik, ale nadále představují pro firmy důležitý okamžik, kdy se mohou pochlubit svou vizí do budoucna, nabídnout osobní setkání s novinkami a současně získat na jednom místě desítky tisíc zvědavých potenciálních zákazníků.

V současnosti se výstavnictví v našem oboru docela dobře ustálilo a v rámci globální ekonomiky často stačí jediná výstava pro celou planetu. Situace tak vypadá zhruba následovně:

  • Počátkem ledna probíhá v Las Vegas výstava spotřební elektroniky CES. Ač byl letošní ročník vinou krize opravdu menší, CES je zásadním okamžikem, kde firmy po vánoční sezóně ukážou, co si budete přát k dalšímu Ježíšku. Dominují tak vize do budoucna, nové technologie a produkty, které na trh vstoupí v průběhu roku.
  • V březnu následuje v německém Hannoveru CeBIT. Podobně jako na CESu i tady vystavují samotné firmy, ne jejich místní distributoři, současně je tato výstava nejbližší našemu počítačovému zaměření. Byť i na CeBIT doléhá krize, stále je to okamžik, na který řada firem časuje uvádění novinek. V řadě případů tu mají evropskou premiéru novinky z CESu.
  • Červnový Computex na Tchajwanu je nadále významný pro tamější ekonomiku, velmi závislou na počítačových technologiích, pro nás je ale daleko.
  • V září přijde berlínská IFA a představí reálné produkty pro vánoční sezónu plus trendy, které se opět objeví až na americkém CESu.

Lokální výstava u nás do tohoto kolotoče přímo nezapadá, novinky se u nás nepředstaví, firmy napřímo nevystavují. Na rozebraném trhu nemusí distributoři hledat nové kontakty. Velkou neznámou je letošní na listopad posunutý Digitex. Spotřebitelská výstava může být fajn, pokud se podaří oslovit klíčové firmy. Ač jsem příznivec výstav, bojím se, že více zajímavých produktů než na Digitexu najdete každý den v Datartu či Electroworldu. Ale něco krásného tam přece jen bude: naše CPress Show, tedy maratón přednášek a diskuzí o aktuálních věcech v IT.

Časopis Computer

Časopis Computer je nejčtenější český magazín o počítačích, technologiích a Internetu. V každém vydání na 148 stranách přináší uživatelská a technologická témata, dva velké srovnávací testy, důkladné recenze nových produktů, tipy a triky pro snadnější používání počítače a další zajímavé i užitečné informace.

Aktuální číslo časopisu Computer

Jednotlivá čísla si můžete pohodlně koupit v iKiosku.

Diskuze (28) Další článek: Super Talent uvádí SSD UltraDrive DX s kapacitou až 512 GB

Témata článku: Časopis Computer, Černobíle, Hannover, Zvýšený výskyt, Osobní klíč, Hole, Přední pozice, Reklamní předmět, Dobré umístění, Vysoká pokuta, Častá diskuse, Teenager, Exkluzivní informace, ElectroWorld, Cenový srovnávač, Důchodce, Černo, Berlínská IFA, Vyhrazený prostor, Barevný tisk, Smysl, Atrakce


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky