Černobíle: Má ještě smysl klasické blogování?

Zabily sociální sítě klasické dlouhé blogy? Ještě před několika lety byl vlastní blog otázkou sociálního statutu na kyberscéně. Dnes už to dávno neplatí. Je blog mrtvý, nebo ne?

Máte vlastní blog, nebo jste to už vzdali a spokojíte se se sociální sítí? A čtete vůbec blogy? Stejnou otázku si v dalším Černobíle položili i Pavel Nygrýn a David Sláma z časopisu Computer. 

Pavel Nygrýn si myslí, že je blogování už za zenitem

Klepněte pro větší obrázekPsal se konec devadesátých let a na svět přišlo šílenství jménem blogy. Na web se dostávalo stále více „netechnických“ uživatelů a programátoři začali kutit první uživatelsky skutečně jednoduché publikační nástroje. Najednou každý mohl psát a každý mohl vystavit svoji tvorbu široké veřejnosti. Do ČR vše dorazilo o pár let později, především kvůli tehdy ještě problematickému připojení domácností k internetu.

Už o necelých deset let později bylo jasné, že blogování „opravdu pro každého“ bylo spíše vlnou nadšení než trvalým trendem. Ne každý umí psát, ne každý má o čem psát a především ne každý chce číst výtvory ostatních. Nadšení „všeblogeři“ se navíc mezitím přesunuli do sociálních sítí, v první řadě pochopitelně na Facebook. Konec pracné tvorby blogových příspěvků, stačí krátký status, možná s obrázkem (nebo naopak). A okamžitá odezva je navíc mnohem pravděpodobnější.

 

Ne každý umí psát, ne každý má o čem psát a především ne každý chce číst výtvory ostatních

 

Ne, blogy jako takové určitě nezahynou, pořád se objevují nové talenty, které stojí za to číst. Jen jich nejsou miliony, ale možná desítky. Co zářivou budoucnost nemá, jsou mírně přemnožené blogovací systémy. Drtivá konkurence sociálních sítí a jednoduchost provozu vlastního „dospělého“ publikačního systému jsou pro ně příliš silnou kávou. Ti méně schopní už startují rovnou na Facebooku, ti schopnější volí vlastní web, nebo se spolehnou na největší hráče na trhu.

V Česku to aktuálně potkalo třeba službu Bloguje.cz, která skončila dosti kuriózním způsobem (a nejlepší blogy zachránil před zánikem její někdejší zakladatel). Pro malé provozovatele (a to jsou všichni čeští) je prostě provozování blogovací systému už dlouho ekonomickým nesmyslem.

Klepněte pro větší obrázek
Ani marťanskému vozítku Curiosity se nechce blogovat – raději tweetuje

Pokud tedy chcete blogovat (česky) na nějakém systému, vybírejte pečlivě. Určitě vydrží Blogger.com a budoucnost mají i blogy, které jsou součástí obsahových webů – další náklady jsou pro jejich provozovatele relativně nepodstatné, zato přínosy zřejmé. Z českých médií jsou asi nejviditelnější blogy na iDnes.cz, kde najdete filozofy i grafomany, šílence i vědce. Pro lidi kolem počítačů máme i vlastní blogovací systém na Živě.cz. Pokud ale chcete své výtvory skutečně pod kontrolou, stejně nakonec skončíte u vlastního webu, nejspíš postaveného na Wordpressu. A na sociálních sítích na něj budete lákat návštěvníky.

David Sláma: Lepší blog v hrsti nežli status na střeše

Klepněte pro větší obrázekNení blog jako blogísek a je rozdíl, jestli sledujete profesní webový zápisník odborníka, jehož práce vás zajímá, nebo on-line deníček lentilecky_12 o ponících a Justinu Bieberovi. Na druhou stranu ještě než dětské blogísky plné nevkusných barev a blikajícího Comic Sansu odsuneme stranou, musím vyzdvihnout jejich přínos. Díky snadnosti blogování se i malé dítě může seznámit se základy publikování na internetu, potkat HTML, objevovat fonty, formátování, hypertextové odkazy atd. a při tom všem dělat něco kreativního. To je přeci lepší než vysedávání u Facebooku, ne?

Nicméně pro provozovatele blogovacích služeb jsou blogísky se čteností limitně se blížící nule naprosto nezajímavé. To je také jeden z důvodů, proč souhlasím s Pavlem, že blogovací služby, zvláště na malých trzích, jsou odsouzeny k zániku.

 

Blog má smysl teprve tehdy, když jeho autor umí pravidelně přinášet hodnotný obsah
 

 

Blog začne mít smysl v okamžiku, kdy jeho autor opravdu je s to svým čtenářům pravidelně přinášet hodnotný obsah. Může jít o komiksy s koťátky, recenze restaurací nebo analýzy práce vědců v CERNu, jen to prostě musí zajímat dostatečný počet lidí. V tu chvíli je takový blog zajímavý jak pro autora, který si jím může přivydělat díky kontextové reklamě, tak pro případného poskytovatele prostoru – v podstatě z téhož důvodu.

Podstatné je, že vždy bude dostatek lidí, kteří se budou mít s čím pochlubit, přičemž žádný z jiných dostupných kanálů (sociální sítě, diskuzní fóra apod.) jim nebude vyhovovat tak, jako soukromý prostor, jaký poskytuje blog.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Některým autorům nestačí ani jeden blog

Na Facebooku (nebo Google+) vaše příspěvky rychle zmizí v záplavě jiných, na Twitteru vyjádříte všechno rychle a snadno, ale na zcela minimálním prostoru, sítě zaměřené na sdílení vlastních obrázků nebo hudebních skladeb zase nenaplníte textem a konečně videoblogování třeba na YouTube z povahy věci není pro každého.

Tradiční blog není ani v dnešním internetu nic vyhynulého nebo neperspektivního. Může působit lehce staromódně, což však nutně není ke škodě. Dostatek šablon a finanční dostupnost vlastního webového prostoru dělá z blogu ideální nástroj pro šíření svých myšlenek do celého světa. Někteří se přes blog „vypíšou“ do profesionálních médií, jiní si uchovají svoji pracně vybudovanou image svobodného pisálka. Tak jako tak, blogy neodepisujme, budou tu s námi pořád.

Diskuze (36) Další článek: Drsný Kiefer Sutherland peče dortíky v nové reklamě Aceru

Témata článku: Časopis Computer, Web, Blog, Černobíle, Blogování, Grafo, Zenit, Justin Bieber, Tradiční blog, David, Minimální prostor, Justin, Smysl, Obsahový web, Bieber, Krátký status, Nadšení, Okamžitá odezva, Foot, Počítače pro na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Severní magnetický pól „odcestoval“ z Kanady na Sibiř. Vědci musí upravit model

Severní magnetický pól „odcestoval“ z Kanady na Sibiř. Vědci musí upravit model

** Zemské magnetické pole se chová nepředvídatelně ** Severní magnetický pól se posouvá z Kanady směrem na Sibiř ** Vědci musí rychle aktualizovat Světový magnetický model

Karel Kilián | 29

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 222