Černobíle: Konec WebOS a osobních počítačů u HP

Hewlett-Packard oznámil konec výroby zařízení s mobilním systémem WebOS a mluví se také o možném odprodeji nebo osamostatnění divize výroby počítačů.
Černobíle: Konec WebOS a osobních počítačů u HP

Radikální, ale logické

Klepněte pro větší obrázekJan Sedlák: Když firma oznámí nějaké nepopulární kroky, pokaždé to zvedne vlnu kritiky, podle které se společnost žene do záhuby. To, že Hewlett-Packard končí s výrobou mobilních zařízení se systémem WebOS, a to, že dost možná skončí s výrobou osobních počítačů a věcí kolem nich (případně se tato výroba transformuje do samostatného podniku), vyvolalo řadu kousavých reakcí. HP je podle mnohých jednoznačný ničitel firem. Koupí výrobu počítačů od Compaqu, aby jí mohl zabít. Koupí systém a značku od Palmu za 1,2 miliardy dolarů, aby posléze rovněž mohl všechno zakopat do hlíny. Zaznělo dokonce přirovnání, že skončit s výrobou osobních počítačů znamená pro HP to samé, jako kdyby McDonalds skončil s vařením a prodejem hamburgerů.

Jenže příjmy „Mekáče“ z drtivě většiny závisí na burgerech, kdežto HP je má rovnoměrně rozloženy. Pokud se navíc podíváte na všechny možné ukazatele, můžete poměrně lehce zpozorovat, kam se IT trh ubírá a kroky HP najednou dávají mnohem větší smysl. Trh s mobilními platformami je jednoznačně rozebraný a i když HP přišlo s technologicky výbornými produkty, jednoznačně nemá proti konkurenci šanci. Výroba drahého mobilního hardwaru, který se nekupuje, je vysoce ztrátová a nemá smysl toto trápení protahovat. WebOS bude žít dál a kdo ví, třeba jednou bude tento systém dostupný jiným výrobcům a HP bude profitovat na poplatcích a službách.

Služby a software jsou totiž ten největší byznys, který dnešní IT nabízí. Výroba koncových zařízení není příliš rentabilní a je nesmírně náročná na řízení, partnerské vztahy, expedici a další faktory. Marže na jednom vyrobeném počítači je velice malá. Příjmy HP v oblasti „Personal Systems“ jsou sice stabilní, ale na rozdíl od ostatních divizí, které se zaměřují na služby a podniková řešení, nerostou.

Kroky, kdy HP masivně investuje do akvizicí v oblasti služeb, cloud computingu, sítí a datových úložišť, jsou správné. Nastavená strategie konvergenčních center má veliký potenciál nahradit výpadek příjmů z případného vyčlenění PC divize. Ta se v současnosti na příjmech celého konglomerátu sice podílí zhruba 30 %, ziskovost ale už tak vysoká není. To, že HP může očekávat růst díky své nové strategii, naznačuje například strmý růst prodeje síťových komponent, kterým mnozí odběratelé dávají díky otevřeným standardům přednost pře dominantním a uzavřeným Ciscem.

Klepněte pro větší obrázek
Osobní počítače (Personal Systems) tvoří značnou část příjmů HP, ale tento výpadek by brzy mohly nahradit služby a cloudové produkty. Zdroj: Business Insider

Ostatně už skutečnost, že HP velí bývalý šéf čistě softwarového SAPu, leccos naznačuje. Odklon od výroby jenom reflektuje trend západní ekonomiky, která stále více těží a bude těžit ze služeb a softwaru. HP za své největší konkurenty považuje firmy jako IBM, které se rovněž oprostily od těžkopádné výroby osobních počítačů, ale jedou si v trochu jiných věcech.

PC klidně prodat, ale WebOS je škoda

Klepněte pro větší obrázekPavel Nygrýn: Konec vývoje a výroby zařízení s WebOS, stejně jako prohlášení o oddělení divize osobních počítačů přišly od HP bez varování a způsobily hodně velké pozdvižení. Poté, co se veřejnost i IT odborníci otřepali z prvotního šoku, je čas na komentáře s trochu chladnější hlavou.

První na řadě je u mě konec WebOS. Ve skutečnosti je to pouze konec webosového hardwaru, ale v podání HP to v tuto chvíli vychází nastejno – neurčité nápady o nasazení WebOS v jiných zařízeních tento systém sice nezabíjejí, ale rozhodně ho odsouvají na úplně jinou kolej. Systém si HP koupilo spolu s Palmem a hodně dlouho ty vypadalo více než nadějně. Technicky je systém bez debaty podařený a představný hardware (především tablet TouchPad) tomu odpovídal. Jenže se zdá, že prostory jsou už obsazeny – na straně „jeden výrobce, jeden systém“ už kraluje Apple, na straně „mnoho výrobců, otevřený systém“ je zase usazený Android. Místo mezi nimi je malé a nejlépe to znají ostatní výrobci, tedy RIM, Nokia, nebo Microsoft. HP se prostě rozhodlo nejít „do plných“. Škoda, vzhledem ke kvalitě Web OS bych raději viděl buď otevření systému pro další firmy, nebo alespoň prodej celé divize (nejlépe někomu z velkých mobilních hráčů). Po webosovém tabletu se mi bude stýskat a jestli to stihnu, jeden z posledních si koupím.

Něco jiného je oddělení divize osobních počítačů do samostatné firmy a její případný následný prodej. Ano, HP je dnes ve světě PC jedničkou (rozhodně co se prodejů týče), ale to neznamená, že to je pro celou firmu nepostradatelný byznys. Osobní počítače už prostě dávno nejsou zlatým dolem, jako tomu bylo především kolem přelomu tisíciletí – kromě vyšlechtěných pracovních stanic (které ale tvoří minimum objemu) je to konfekční zboží a vlastní krabice s logem to nezachrání. Pokud se manažeři v HP rozhodli, že bojovat o supermarkety cenou se jim nijak výrazně nevyplatí, snadno jejich rozhodnutí pochopím. Jak se zdá, ani ve firmách nákupy „PC + servery od jedné firmy“ nejsou nijak silné (ostatně v praxi obojí stejně zařizují úplně jiné týmy). O samotné počítače se nebojím vůbec, stačí si vzpomenout na drastické scénáře, které někteří vytahovali v roce 2005, kdy srovnatelný gigant – IBM – prodal svou divizi PC Lenovu. Nic z toho se nenaplnilo, IBM se daří bez osobních počítačů velmi dobře a Lenovo si vede také skvěle.

Diskuze (22) Další článek: Změřili jsme Flash a HTML5 na YouTube. Flash zvítězil

Témata článku: Byznys, Hewlett Packard (HP), Černobíle, Burger, Velké pozdvižení, Nepopulární krok, Osobní počítač, Konec, Velký smysl, Zlatý důl, Hamburger, Business insider, Radikální řešení, Následný prodej, Velký mobil, Ničitel, HP, Tablet PC, Největší smysl, Drahé úložiště, Černo, Malé úložiště, WebOS, Samostatná služba, Velká škodaTvůrci Returnalu lákají na nové oznámení. DLC by se mohlo odhalit na The Game Awards

Tvůrci Returnalu lákají na nové oznámení. DLC by se mohlo odhalit na The Game Awards

Returnal je jednou z nejlepších novinek, které jsme si letos mohli zahrát. Studio Housemarque od něj ale ještě nedává ruce pryč.

Martin Nahodil
ReturnalSpekulace
Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

** Německá společnost Rheinmetall nedávno představila nový pozoruhodný systém protivzdušné obrany Skynex ** Ten může být vybaven senzory, zbraněmi, taktickým radarem i dalšími prvky ** Během testu si hravě poradil s hejnem osmi malých dronů

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály