Černobíle: iPad (tablet), nebo netbook?

Apple iPad zaznamenal nečekané prodejní úspěchy a ubírá podíl levným netbookům. I další výrobci se proto chystají vstoupit na toto pole. Co je ale pro běžné používání lepší?
Černobíle: iPad (tablet), nebo netbook?

Klávesnice není vždy třeba

Michal Politzer: Když jsem se poprvé dozvěděl o chystaném iPadu, ihned mě myšlenka „velkého mobilu, který neumí telefonovat“ zaujala – vždyť současné operační systémy jsou tak přebujelé, že i při tom všem pokroku v hardwaru trvá lecjaká operace nesmyslně dlouho. Podobně mně kdysi zaujaly i netbooky, jenže ty mi přišly vždy spíše jen jako horší notebooky, než jednoduché nástroje pro jednoduché úkoly.

Pro mě tedy iPad vítězí na celé čáře: poprvé mám pocit, že nemusím být poblíž elektrické energie, protože iPad opravdu funguje 10 hodin. Poprvé se nemusím bát počítač uspat, že by se třeba už nemusel probudit, nebo že po probuzení bude jeho disk několik minut rachotit a bude zcela nepoužitelný. Poprvé při klepnutí na požadovanou akci se výsledku dočkám hned a grafické prostředí nezamrzne a neuslyším oblíbené rachocení disku.

Chápu, že iPad vzbuzuje u někoho úsměv, protože neumí některé základní věci, které by přeci umět měl. Jenže: možná by to bylo na úkor výdrže, možná na úkor výkonu, a proto to zkrátka Apple nechce. Pokud se totiž podřídíte „diktátu“ Applu, budete mít jistotu, že vám iPad bude fungovat bezchybně za všech okolností. A pokud se podřídit nechcete? Tak si prostě iPad nekupujte, co jiného k tomu dodat.

A k čemu tedy iPad používám já? Procházení internetu, čtení e-mailů nebo Twitteru jsou na iPadu velmi pohodlné. A na velké dotykové klávesnici není problém ani psaní delšího textu – i když zatím bohužel ne se všemi háčky a čárkami (česká klávesnice bude až v listopadové verzi systému 4.2). Tedy e-maily vyřídím, založím do správné složky a skutečně mohu pracovat na cestách. Chybějící flash mi nevadí vůbec, navíc videa ve flashi jsou většinou dostupná i pro iPad (třeba Youtube okno vložené na internetové stránce spustí iPadovou aplikaci Youtube). Promítání fotek a sledování videí je další oblast, kde mi velikost a pohotovost velmi vyhovuje.

Neříkám, že netbooky jsou zbytečné – svoje místo mají jistě také. Ale iPad je zkrátka pohotové rychlé internetové zařízení, kterému se netbook s pomalým a komplikovaným operačním systémem nemůže vyrovnat.

Klasický počítač je univerzální

Klepněte pro větší obrázekPavel Nygrýn: Tablety, ze kterých si reálně můžeme vybírat, mě svou koncepcí zatím nepřesvědčily. Funkčně hodně vepředu je samozřejmě iPad, na kterém věci „prostě fungují“. Konkurenti jsou zatím vývojové o několik kroků vzadu – ne náhodou samotný Google potvrdil, že současný Android není pro tablety vhodný a pracuje na další verzi.

Takže proč ne iPad? Na prvním místě je cena – nechci prostě zařízení, které mám v úmyslu tahat sebou i jinam než do kanceláře, které bude vystaveno nešetrnému zacházení a které přitom přijde přinejmenším na dvacet tisíc korun s rozumnou výbavou. Nevyhovuje mi ani příliš uzavřený svět Apple a nutnost téměř vše dokupovat.

Mým mobilním zařízením je tedy netbook. Modelům s Atomem jsem se ale vyhnul, v mém netbooku tepe o poznání výkonější Turion X2, který tvoří se 4 GB paměti a Windows 7 případně alternativním Ubuntu Linuxem docela podařenou kombinaci. Mobilní Radeon HD 3200 není žádný trhač asfaltu, ale nemusím s ním přinejmenším řešit, jestli přehraju HD video (na 500GB disku je místa dost), nebo se bude trhat. Nebudu lhát, na hraní ho občas využívám taky, na můj oblíbená Counter Strike prostě tento stroj stačí bohatě. A to v nativním rozlišení 1 366 × 768 bodů.

Netbook s „dospělým“ operačním systémem prostě nevyžaduje neustálé ústupky a přitom vás přijde na méně než 15 000 Kč. Můžu upravovat fotky v ZPS, připravovat články v MS Office, stahovat z webu či třeba libovolného P2P, používat jakýkoliv komunikátor, připojit si DVB-T tuner a GPS modul (a to všechno navíc zároveň). Plnohodnotná klávesnice je na psaní lepší nástroj než cokoliv dotykového a navíc nemusím neustále leštit displej.

Kompromisy tu ale přece jen jsou a všechny se týkají mobility. Na desetihodinovou výdrž můžu zapomenout, i v nejšetřivějším režimu se dostanu na nějakých šest hodin. To samé se dá říct o hmotnosti, zatímco iPad bude i s obalem vážit přibližně třičtvrtě kila, můj netbook má skoro dvojnásobek. Zatímco hmotnost mě nijak netrápí (mám kvalitní batoh), výdrž můžu nahradit jen nepohodlnou druhou baterií.

Diskuze (92) Další článek: Nový Thunderbird 3.1.5: stabilnější, bezpečnější

Témata článku: Notebooky, iPad, Tablety, Černobíle, Současný Android, Trhač, Rachot, Velký háček, Tab, Netbook, Vývojový režim, Counter Strike, Plnohodnotná klávesnice, Counter, Internetové zařízení, Černo, DVB-T, Ubuntu Linux, Strike, iPad 2, Michal Politzer, Kvalitní notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11