Černé těleso, Dedekindův řez a počítač ABC

Prolistováním aktuálních kalendárií na tento týden připadají například výročí počítače ABC, zmínka na poli výpočetní techniky však opět bude také o superpočítačích Cray. Fyzikální svět zastoupí Max Planck, matematice nedají zapomenout Reinhard Selten a Richard Dedekind.

ABC i superpočítače

Ze světa počítačů tento týden vyčnívají především dvě jména, jimiž jsou John Vincent Atanasoff a Seymour Cray. Posledně jmenovanému se již podrobněji věnovalo minulé kalendárium nazvané Superpočítače Cray a Möbiova páska – připomeňme tedy, že americký inženýr Seymour Cray se narodil 28. září roku 1925, do kalendária se dostává vzhledem k datu svého úmrtí, jenž přišlo 5. října 1996. Crayovo jméno je neodmyslitelně spojeno se superpočítači, které ve svém názvu nesly právě označení Cray.

Klepněte pro větší obrázek

Superpočítač Cray-1 (zdroj: Spiky Norman)

Druhým ze jmenovaných průkopníků počítačové techniky dvacátého století je Američan John Vincent Atanasoff, který se narodil 4. října roku 1903 v New Yorku. Jeho zřejmě nejznámějším počinem se stal počítač ABC (Atanasoff-Berry Computer) a jak již sám nezkrácený název napovídá, spolutvůrcem byl Clifford Berry, Atanasoffův student. Původním určením měl počítač ABC sloužit k přesnému řešení soustav rovnic, nicméně právě přesnost nedosahovala požadované úrovně. Kvůli tomu si ABC nakonec vysloužilo přívlastek nespolehlivosti, nicméně už jeho konstrukce byla úspěchem. John Vincent Atanasoff zemřel dne 15. června v roce 1995, podrobné informace o jeho počítači ABC se nacházejí například na stránkách anglické Wikipedie.

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/Seymour_Cray
http://en.wikipedia.org/wiki/Atanasoff_Berry_Computer

Svět fyziky Maxe Plancka

Fyzikální oblast tento týden může více než zaslouženě zastoupit Němec Max Planck, jenž se narodil dne 23. dubna roku 1858 v Kielu, vstupenku do kalendária získává datem úmrtí 4. října 1947. Právem je považován za jednoho z nejvýznamnějších průkopníků kvantové teorie, původně se během své vědecké dráhy zabýval vlastnostmi absolutně černého tělesa. Jeho jméno je tak spojeno například s takzvaným Planckovým vyzařovacím zákonem.

V roce 1899 se Maxu Planckovi podařilo stanovit Planckovu konstantu, jejíž hodnota je 6,626 176.10-34 J.s. V některých výpočtech se lze setkat také s takzvanou redukovanou Planckovou konstantou, která vznikne vydělením „běžné“ Planckovy konstanty dvojnásobkem čísla pí.

Klepněte pro větší obrázek

Max Planck (zdroj: NobelPrize.org)

Na některé z Plackových myšlenek později navázal především Albert Einstein. Sám Planck byl přitom za své výsledky ve zkoumání absolutně černého tělesa oficiálně odměněn Nobelovou cenou za fyziku (v roce 1918). Během druhé světové války se výrazně pokoušel o omezení pronásledování vědců a akademických pracovníků židovského původu, nicméně samozřejmě bezúspěšně. Jak již bylo naznačeno výše, Planckův bohatý život skončil dne 4. října roku 1947, kdy zemřel v německém Göttingenu.

Další informace:
http://zivotopisyonline.cz/max-planck.php
http://nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/1918/planck-bio.html

Bleskově: Lumière a matematika

Příznivci filmů si mohou dne 5. října připomenout výročí narození (1864) francouzského průkopníka v této oblasti Louise Lumièra.  Zmiňovaného data se Louis Lumiére narodil v Besanconu, filmový milník však přišel v Paříži, kde 22. března 1895 společně se svým bratrem Augustem promítli první snímek nazvaný La sortie des usines Lumière (Odchod dělníků z Lumièrovy továrny). U zrodu této produkce stálo zařízení označované jako kinematograf, kterým daný snímek pořídili.

Aby nebyla opomenuta ani oblast čisté matematiky, je možné si v této souvislosti připomenout také Reinharda Seltena a Richarda Dedekinda. Prvně jmenovaný se narodil dne 5. října v polské Wroclavi a jeho jméno je primárně spojeno s ekonomií (kde získal v roce 1994 Nobelovu cenu), nicméně výrazně se podílel také ve vývoji teorie her. Šestý říjnový den roku 1831 se pak narodil Němec Richard Dedekind, který zkoumal vlastnosti reálných čísel a rozvíjel oblast algebry. Jeho jméno je spojeno například se známým Dedekindovým řezem.

Další informace:
http://www.answers.com/topic/louis-lumi-re
http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Dedekind

Diskuze (7) Další článek: Výkony čipsetu P965 v revizi C2 jsou jen nafouknutá bublina

Témata článku: Cliff, Albert Einstein, Těleso, Einstein, Göttingen, Známý fyzik, Richard, Vincent, Řez, Bohatý život, Teorie her, Abc, Augusta, Norman, Nejznámější počin, Berry, Algebra, Teorie, August, Říjnový den, Němec


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 51

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 68

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky