Černé na bílém: WorldCom padl

Největší krach v historii novodobé světové ekonomiky. Nebude půl Ameriky odpojeno od Internetu?
Černé na bílém: WorldCom padl

Jak se víceméně očekávalo, tak se i stalo: druhá největší americká telekomunikační firma a jeden z největších světových internetových providerů, který díky své dceři UUNet připojoval i nemalou část českého Internetu, vyhlásil bankrot. Podle zveřejněných údajů se jedná o krach dosud největší historii v novodobé ekonomice: firma s 85 000 zaměstnanci, přítomností v 65 zemích světa, aktivy ve výši 104 miliard dolarů (a dluhy ve výši 41 mld; některé zprávy uvádějí nižší zadlužení, a to 32 miliard). Přímá příčina vyhlášení bankrotu je zřejmá, tak jak to bývá skoro vždy: neschopnost společnosti dále splácet své dluhy. Firma má sice velmi značná aktiva, avšak „utopená“, nevynášející hotovost a obtížně prodatelná (aby případnou hotovost prodala). S tím by se ještě snad dalo přežít, tj. daly by se zřejmě vymoci další úvěry, odložení splátek a mezitím pracovat na kapitalizaci některých aktiv, ale firmu zasáhla druhá pohroma, za kterou si už může zcela sama a nemůže se vymlouvat na nepřízeň trhu: tou je gigantický účetní skandál, když WorldCom zakrýval svoje špatné výsledky a předstíral, že je ziskový. Věřitelé jsou neoblomní a firma požádala stát o ochranu před nimi: tedy bankrot.

Co v případě firmy jako je WorldCom bankrot znamená? Něco zcela jiného než to, co známe z domova, když zkrachuje například nějaký průmyslový podnik. Domácí bankrot znamená, že se firmy ujme nucený správce, začne podnik rozprodávat a uspokojovat věřitele – pravidlem bývá, že když věřitel dostane i malou část toho, co firmě půjčil, může děkovat Bohu za mimořádnou přízeň. WorldCom v takovéto situaci není a proces bude relativně jednoduchý – věřitelé získají místo peněz majetkový podíl ve firmě ve formě akcií, na úkor předchozích akcionářů. Věřiteli jsou samozřejmě především banky, a ty, protože vědí, že se nyní brzy stanou akcionáři WorldComu, usilují o to, udržet firmu nad vodou a v podstatě „nedotknutou“, jak poznamenává i její šéf John Sidgmore – již zabezpečili pro firmu financování ve výši dvou miliard dolarů pro nejbližší období.

Sidgmore má pravdu: pokud se vše podaří, firma vyjde ze situace očištěná a silnější než dříve; to, že bude mít z části (možná z větší části) jiné akcionáře než nyní, vlastně není důležité. Když byl WorldCom zatížen obrovským dluhem z investic, musel ročně vracet bankám podle Sidgemoreho slov okolo dvou miliard dolarů. To je částka, která vysála všechny zisky firmy a ještě něco navíc (jinak by nedošlo k bankrotu); znemožňovala WorldComu další investice a rozvoj. WorldCom po ozdravení a bez dluhů může být opět velmi silnou a ziskovou společností – její roční obrat je nyní okolo 35 miliard dolarů.

Bankroty většinou dokáží firmy oslabit zevnitř – zaměstnanci, zejména ti dobří, opouštějí loď a zůstávají jen ti, které stejně nikdo nechce; u obchodníků se ztrácí víra v budoucnost firmy, byznys firmy jde prudce dolů. WorldCom je odlišný od běžné, například výrobní nebo obchodní firmy: jeho hodnota spočívá ve vlastnictví obrovské, bezkonkurenční infrastruktury, jeho zákazníky jsou korporace, které nezpanikaří přes noc a které mají dlouhodobé kontrakty. Samozřejmě se nedá čekat, že by k WorldComu nyní přišlo mnoho nových zákazníků, ale pokud jej mnoho klientů neopustí, firma nebude postižena.

Určitá restrukturalizace a prodej některých aktiv ale nastane – věřitelské banky zde nejsou pro to, aby se staly vlastníky jiných firem, ale pracují s penězi a tak jako tak potřebují dostat své peníze zpět. Mohou samozřejmě počkat, až se WorldCom zase dostane nahoru a jeho akcie budou mít nějakou cenu a daly se prodat (nyní jsou na pěti centech, tedy blízko bezcenné makulatury), ale to trvá dlouho a je to nejisté. WorldCom vlastně působil jako obří holding a hodnota byla hlavně ve vlastněných firmách: MCI Communications je druhý největší americký telefonní operátor pro dálkové linky, a UUNet je zase největší internetový provider. Zejména o UUNetu se hovoří, že je „zralý k převzetí“, i když dnes není jednoduché najít dobrého kupce.

Hrozí tedy „odstřižení“ té části Internetu, kterou provozuje UUNet? Je prakticky minimální. Tak jako u poměrně rychlého a nečekaného krachu KPNQwestu, který zajišťuje velkou část evropské páteřní kapacity, takřka nedošlo k problémům, je to velmi nepravděpodobné i u UUNetu. Jednak příliš nehrozí, že i u krachující firmy někdo „odpojí servery od elektřiny“; například WorldCom, i když vyhlásil dobrovolný bankrot, má v bance stále skoro miliardu dolarů (!). Smlouvy jsou uzavřeny a pouze pokud by se dlouhodobě nedařilo firmu restrukturalizovat a ta dlužila svým dodavatelům, mohl by ji někdo odstřihnout. U KPNQwestu pak k odpojení některých kapacit došlo, ale data byla snadno přesměrovaná na jinou páteř: dnes je totiž takový nadbytek páteřních kapacit, že výpadek i některé z těch největších se dá ihned řešit přesměrováním a uživatelé to maximálně pocítí větší latencí.

Krach WorldComu, pád firmy s největšími aktivy v historii, tedy na rozdíl od některých daleko menších krachů prostí uživatelé vůbec nepocítí. Pokud ovšem nebyli akcionáři této firmy.

Diskuze (26) Další článek: Pentium 4 Willamette - není zájem?

Témata článku: Byznys, Telekomunikační firma, Velký skandál, Firma, Vyhlášení bankrotu, Obrovské peníze, Nečekaná situace, Nemalá částka, Největší pád, Průmyslový podnik, Novodobá historie, Dluh, Dobrá latence, Bankrot, World Bank


Určitě si přečtěte

Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní