Černá proti šedé, aneb na barevná revoluce v domácnosti?!

O co se při koupi nového počítače budete za pět deset let zajímat více, o barvu nebo o výkon? Pojďme se podívat, jak se v poslední době vyvíjí jejich vzhled a kam to asi všechno spěje.

Počítač už pěknou řádku let není záležitostí jen několika zbohatlíků či snad technických nadšenců, dávno se stal téměř běžnou součástí každé domácnosti, stejně jako televize nebo rádio. Jedná se o docela běžný spotřební výrobek určený pro spotřební společnost a tomu odpovídají také nové trendy týkající se designu počítačových skříní, monitorů a dalších periferií. Barva a tvar začínají nabývat na váze - a je klidně možné, že časem se z nich stanou mnohem důležitější faktory koupě nebo nekoupě, než je dnes výkon. Aneb "Miláčku, půjde ten nový počítač k naší sedací soupravě?"

Bílá (počítačová skříň) a periferie

Zatímco do poloviny 90. let byla synonymem osobní počítače "velká šedivá krabice", dnešní stroje, respektive "krabice", už dávno nejsou zdaleka tak jednotvárné.

Klepněte pro větší obrázek
Nový model iMacu v sobě ukrývá vše, co má každý počítač mít, včetně DVD mechaniky.
Jedním z prvních, kdo se odhodlal prorazit zažité klišé nevzhledného šedivého kvádru byla společnost Apple Computers (
www.apple.com), která přišla s neotřelým řešením zvaným iMac. Počítače Macintosh byly vždycky "trochu jiné" než platforma PC, ale s iMacem přišla zcela nová vlna moderního designu. Z ostrých hran se staly oblé, z šedivé bílá a návrháři se nezalekli ani pastelových barev. Malý iMac (včetně jeho mladšího následovníka a bratříčka eMaca) nebyl počítač, byl a dodnes je módním doplňkem, který vypovídá o životním stylu svého uživatele. V čem Apple navýsost vyniká, to jsou notebooky, které u většiny výrobců dodnes zachovávají dekoru temné černé barvy, kdežto Apple se se svým PowerBookem vydal do ostatními jen málo prozkoumaných končin světlého barevného provedení.

Klepněte pro větší obrázek
Power Mac G4 s procesorem PowerPC G4 je výkonná pracovní stanice domů i do kanceláře.
Počítačové skříně se vyvíjejí spolu s vnitřkem samotných kompjůtrů, i když za ním po dlouhou dobu zaostávaly. V posledních letech je však zřetelně vidět, že uživatelé chtějí více pestrosti a rozmanitosti, kteréžto vlastnosti odpovídají nejnovějším trendům v oblasti bytového zařízení a návrhu interiérů. Důležitým faktorem je samozřejmě také snaha výrobců zaujmout něčím novým a zvýšit tak svůj prodej (podle mnoha odborníků je to právě design, který je dnes jedním z hlavních nástrojů marketingové propagace a zároveň předpokladů úspěchu produktu na trhu). Nelze přehlížet ani snahu samotných uživatelů, kteří si upravují skříně podle vlastních představ.

Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivá barevná řešení strojů od AlienWare představují různé konfigurace.
Klepněte pro větší obrázekNaprosto osobitý vzhled si už po několik let udržují například produkty americké společnosti AlienWare (www.alienware.com), která dodává počítačové sestavy do celého světa. I na její nabídce je jasně vidět, že chladný technostyl ostrých hran a jednoduchých tvarů je dávno pryč, že dnes hrají prim organické, dynamické tvary a pestré barvy. Počítač od AlienWare, to je "umělecké dílo z výrobního pásu", nebál bych se připodobnit jej k motocyklům Harley Davidson. Každá sestava je do puntíku vypiplaná, každá jednotlivá periferie k sobě výborně pasuje.

Klepněte pro větší obrázekZajímavou novinkou představenou na poslední CeBITu jsou také průhledné a osvětlené skříně. Za jedinečnost a originalitu je však také nutné platit, a tak se takováto řešení stanou v nejbližších letech zřejmě spíše ojedinělou raritou než pravidlem. I v českých obchodech lze  však zakoupit různobarevné skříně s osobitým designem (www.cybex.cz, www.czechcomputer.cz a jinde). Obvykle však platí, že čím extravagantnější řešení, tím vyšší cena.

Černá (audio-video technika)

Klepněte pro větší obrázekZatímco počítače si po dlouhá léta udržovaly dekoru "špinavé šedé", audio a video technika naopak přilnula k barvě černé. Začátek nového století se však nese ve znamení stříbrné a z dříve běžně dostupné černé barvy se postupně stává spíše luxusní zboží pro ty zámožnější. S vývojem nových technologií přicházejí na přetřes také zcela nové tvary reproduktorů - opět však platí, že v běžné cenové rovině se stále setkáme spíše s běžnými "kvádříky", ačkoliv i ty mají často zajímavé řešení.

Klepněte pro větší obrázekNejnovější audio-video technika dokáže pracovat se všemi dnes oblíbenými formáty, takže DVD ani MP3 nejsou žádný problém. S jedinečnou inovací ale přišla společnost Philips, když představila minivěž s možností připojení na internet - Philips Streamium MC-i200. Mimo toho, že dokáže přehrávat také CD s MP3 soubory, je možné ji pomocí ethernetového konektoru "připíchnout" na síť (ať již lokální nebo přímo k internetu). Tím získáte přístup k internetovým rozhlasovým stanicím a samozřejmě také případně i dalším MP3 souborům. Za neobyčejný design a jedinečné možnosti přehrávání je však nutné náležitě zaplatit - věž se má  v ČR prodávat za cenu kolem 15 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázekDalší zajímavé řešení se nedávno objevilo na veletrhu CeBIT v Hannoveru. Jedná se o tzv. "PC věž", což je kombinovaný přístroj ukrývající v jedné krabici veškeré schopnosti stolního počítače, který ale navíc funguje také jako Hi-Fi stereo věž a domácí kino. Že tak funguje, to by nebylo nic převratného, vlastně každý stolní počítač dnes může fungovat jako věž nebo domácí kino, převratné na tomto novém výrobku je, že on jako věž především vypadá! A to je další krok kupředu v přibližování světa počítačů opravdu široké veřejnosti. Bohužel, počáteční cena těchto zařízení se pohybuje kolem 100 000 korun, což, alespoň na české poměry, není nijak přívětivá částka.

Klepněte pro větší obrázek
Na první pohled je to "jen" věž. Při bližším ohledání zjistíte, že se jedná o plnohodnotné PC.

Podobné řešení připravuje také česká společnost Mironet, která na jeho vývoji spolupracuje se přímo s výrobcem procesorů, společností Intel. Jejich systém nese označení DCD ("digitální centrum domova") a má navíc poskytovat kupříkladu přístup k internetu, střih videa či ukládání na DVD disk.

Je právě v takovýchto kombinovaných přístrojích ukryta budoucnost trhu s osobními počítači?  Možná ano - jsou hezké, snadno přenosné, jednoduše se ovládají a nabízejí všechno to, co dnešní běžný domácí uživatel potřebuje. Z PC jak je známe dnes se tak možná stanou "počítače pro odborníky", prodávané ve specializovaných obchodech, naproti tomu PC věže pak koupíte v každém obchodu s elektronikou.

Pestrobarevná (kuchyně) a jiné spotřebiče

Barevné proměny se však netýkají pouze našich počítačů či audio/video techniky. Dnešní "bílé zboží" už dávno není tak bílé, jako bylo před deseti lety, kdy vám bílá bila do očí z každé mrazničky, pračky i sporáku. Dnešní domácí elektrospotřebiče, zejména mám teď na mysli ty kuchyňské, ale platí to i pro jiné druhy, se snaží přizpůsobovat moderním trendům v oblasti bydlení. A tak výrobci hojně nabízejí také černou či stříbrnou, výjimkou nejsou ani další barevná provedení (zelená nebo modrá dnes není u počítačových skříní žádnou výjimkou, proč by taková nemohla být i lednice?). Takové spotřebiče pak vypadají nejen moderně a draze (ostatně, často takové i jsou), ale hlavně velice stylově a dodávají bytu punc "mladosti".

Klepněte pro větší obrázekBěhem posledních let začala být realizována myšlenka digitální domácnosti, se kterou přišli spisovatelé literatury science fiction už během éry květinových dětí šedesátých let. Futuristická koncepce propojení všech domácích spotřebičů do jedné sítě, jejich ovládání pomocí dotykové obrazovky nebo dokonce hlasem, to vše je dnes ještě ne tak docela běžná, ale rozhodně "aktuální" realita, které se navíc přidává také připojení na internet. Ba co víc, objevují se zcela nové způsoby využívání domácích spotřebičů. Například italská společnost Merloni Elettrodomestici představila koncem roku 2001 koncepci využití domácích spotřebičů, která se nezakládá na jejich zakoupení, nýbrž pronájmu (tzv. "pay-per-use" - systém poplatků za používání, u pračky například platíte za každý prací cyklus).

Ze severoamerického kontinentu zase do Evropy dorazil protokol X-10, který umožňuje vzájemně propojit jednotlivé domácí spotřebiče bez jakéhokoliv dodatečného kabelového rozvodu. Využívá totiž běžného silnoproudého rozvodu. Samozřejmě, že takovémuto systému mohou poměrně úspěšně konkurovat bezdrátové koncepce postavené na technologiích Bluetooth nebo Wi-Fi.

Slovo na konec

Překotný vývoj technologií zasahuje do našich životů denodenně. Pro naprostou většinu uživatelů je to právě design - tvar a barva výrobků, co nejvíce ovlivňuje jejich názor na daný přístroj. A protože nikdo z nás nemá úplně stejný vkus, můžeme se těšit ze stále nových a nových návrhů, které dokáží zkrášlit náš domov či kancelář. Konečně nastává doba, kdy už počítač nebude jen trpěným zohyzděním pracovny, ale naopak dekorativním prvkem.

Diskuze (11) Další článek: Chyba v jádru Windows

Témata článku: Video, Apple, Harley-Davidson, Dóm, Běžný střih, Osobitý design, Domácí kino, Nové století, Krabice, Počítačová skříň, Černá, Harley Davidson, Domácí spotřebič, Dlouhá léta, Revoluce, Barevné provedení, DOM, Nový design, PC skříně, Sed, Nejnovější trend, Bluetooth nebo Wi-fi, Osobní váhy digitální, Alienware, Harley


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5