SSD | Crucial

Ceny stále padají. První 2TB SSD už lze koupit pod 5000 Kč

Z hlediska poměru cena/kapacita se již nejvýhodnějšími SSD stávají ty s kapacitou 2 TB. Na trhu je od jara dokonce první, jehož cena spadla po hranici pěti tisíc korun. Crucial BX500 v březnu startoval za doporučenou cenu 5900 Kč, dnes jej lze koupit jen za 4600 Kč (Mironet) či 4800 Kč (Alza).

Za danou cenu ale pochopitelně dostanete „to nejhorší“. Dvouterový BX500 má formát klasického 2,5" SATA disku, využívá QLC paměťové buňky a chybí DRAM cache. Poslední dvě možnosti mu citelně sníží výkon při zápisu.

Crucial ve specifikacích uvádí sekvenční čtení až 540 MB/s a zápis až 500 MB/s. Náhodné rychlosti tají. Výdrž je 720 TB, což zhruba odpovídá tomu, že byste v jednom roce každý den přepsali kompletní 2TB kapacitu.

Na co dát pozor?

SSD otestoval například TweakTown, kde se ukázaly jeho limity na straně zápisu. V ATTO Disk Benchmarku u čtení 16kB bloků naměřili 400 MB/s a od 128kB nahoru to již bylo pořád nad 500 MB/s. Zápis byl značně nevyrovnaný a skákal mezi 40 a 400 MB/s podle testu. Resp. toho, jak SSD dokázalo pracovat SLC cachí. Mít ještě klasickou DRAM cache (jako řada MX500), zápis by tolik nekolísal.

Kvůli limitovanému zápisu takový disk není vhodný jako systémový, ale vhod může přijít u archivace souborů či ukládání her. Dnes už každý druhý AAA titul má přes 100 GB, takže je hlad po co nejvyšší kapacitě.

A protože jde stále o SSD, výkonnostně strčí do kapsy všechny plotnové disky, které už přitom cenově nejsou tak daleko. Ty 2,5" s kapacitou 2 TB se prodávají za 2000 Kč a víc. Takhle blízko si SSD a HDD ještě nebyly. Za 2,5" SSD s DRAM zaplatíte přes 5000 Kč, za nejlevnější rychlé M.2/NVMe pak od 6500 Kč.

PS: V e-shopech u Crucialu BX500 stojí, že používá TLC buňky. To však platí jen pro menší modely 120, 240 a 480 GB vydané v roce 2018, které používaly 64vrstvé TLC čipy od Micronu. Později vydané 1- a 2TB verze již mají 96vrstvé QLC.

Diskuze (22) Další článek: Jeff Bezos za jediný den zbohatl o téměř 300 miliard korun. Nejvíce v historii

Témata článku: Hardware, SSD, Micron, Crucial, Mironet, TLC, Aaa, QLC, Kapacita, Zápis, Crucialu, DRAM cache, DRAM, SLC


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11