SSD | Crucial

Ceny stále padají. První 2TB SSD už lze koupit pod 5000 Kč

Z hlediska poměru cena/kapacita se již nejvýhodnějšími SSD stávají ty s kapacitou 2 TB. Na trhu je od jara dokonce první, jehož cena spadla po hranici pěti tisíc korun. Crucial BX500 v březnu startoval za doporučenou cenu 5900 Kč, dnes jej lze koupit jen za 4600 Kč (Mironet) či 4800 Kč (Alza).

Za danou cenu ale pochopitelně dostanete „to nejhorší“. Dvouterový BX500 má formát klasického 2,5" SATA disku, využívá QLC paměťové buňky a chybí DRAM cache. Poslední dvě možnosti mu citelně sníží výkon při zápisu.

Crucial ve specifikacích uvádí sekvenční čtení až 540 MB/s a zápis až 500 MB/s. Náhodné rychlosti tají. Výdrž je 720 TB, což zhruba odpovídá tomu, že byste v jednom roce každý den přepsali kompletní 2TB kapacitu.

Na co dát pozor?

SSD otestoval například TweakTown, kde se ukázaly jeho limity na straně zápisu. V ATTO Disk Benchmarku u čtení 16kB bloků naměřili 400 MB/s a od 128kB nahoru to již bylo pořád nad 500 MB/s. Zápis byl značně nevyrovnaný a skákal mezi 40 a 400 MB/s podle testu. Resp. toho, jak SSD dokázalo pracovat SLC cachí. Mít ještě klasickou DRAM cache (jako řada MX500), zápis by tolik nekolísal.

Kvůli limitovanému zápisu takový disk není vhodný jako systémový, ale vhod může přijít u archivace souborů či ukládání her. Dnes už každý druhý AAA titul má přes 100 GB, takže je hlad po co nejvyšší kapacitě.

A protože jde stále o SSD, výkonnostně strčí do kapsy všechny plotnové disky, které už přitom cenově nejsou tak daleko. Ty 2,5" s kapacitou 2 TB se prodávají za 2000 Kč a víc. Takhle blízko si SSD a HDD ještě nebyly. Za 2,5" SSD s DRAM zaplatíte přes 5000 Kč, za nejlevnější rychlé M.2/NVMe pak od 6500 Kč.

PS: V e-shopech u Crucialu BX500 stojí, že používá TLC buňky. To však platí jen pro menší modely 120, 240 a 480 GB vydané v roce 2018, které používaly 64vrstvé TLC čipy od Micronu. Později vydané 1- a 2TB verze již mají 96vrstvé QLC.

Diskuze (22) Další článek: Jeff Bezos za jediný den zbohatl o téměř 300 miliard korun. Nejvíce v historii

Témata článku: Hardware, SSD, Micron, Crucial, DRAM cache, Kapacita, Zápis, Aaa, TLC, QLC, DRAM, Crucialu, SLC, Mironet


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk