SSD | Crucial

Ceny stále padají. První 2TB SSD už lze koupit pod 5000 Kč

Z hlediska poměru cena/kapacita se již nejvýhodnějšími SSD stávají ty s kapacitou 2 TB. Na trhu je od jara dokonce první, jehož cena spadla po hranici pěti tisíc korun. Crucial BX500 v březnu startoval za doporučenou cenu 5900 Kč, dnes jej lze koupit jen za 4600 Kč (Mironet) či 4800 Kč (Alza).

Za danou cenu ale pochopitelně dostanete „to nejhorší“. Dvouterový BX500 má formát klasického 2,5" SATA disku, využívá QLC paměťové buňky a chybí DRAM cache. Poslední dvě možnosti mu citelně sníží výkon při zápisu.

Crucial ve specifikacích uvádí sekvenční čtení až 540 MB/s a zápis až 500 MB/s. Náhodné rychlosti tají. Výdrž je 720 TB, což zhruba odpovídá tomu, že byste v jednom roce každý den přepsali kompletní 2TB kapacitu.

Na co dát pozor?

SSD otestoval například TweakTown, kde se ukázaly jeho limity na straně zápisu. V ATTO Disk Benchmarku u čtení 16kB bloků naměřili 400 MB/s a od 128kB nahoru to již bylo pořád nad 500 MB/s. Zápis byl značně nevyrovnaný a skákal mezi 40 a 400 MB/s podle testu. Resp. toho, jak SSD dokázalo pracovat SLC cachí. Mít ještě klasickou DRAM cache (jako řada MX500), zápis by tolik nekolísal.

Kvůli limitovanému zápisu takový disk není vhodný jako systémový, ale vhod může přijít u archivace souborů či ukládání her. Dnes už každý druhý AAA titul má přes 100 GB, takže je hlad po co nejvyšší kapacitě.

A protože jde stále o SSD, výkonnostně strčí do kapsy všechny plotnové disky, které už přitom cenově nejsou tak daleko. Ty 2,5" s kapacitou 2 TB se prodávají za 2000 Kč a víc. Takhle blízko si SSD a HDD ještě nebyly. Za 2,5" SSD s DRAM zaplatíte přes 5000 Kč, za nejlevnější rychlé M.2/NVMe pak od 6500 Kč.

PS: V e-shopech u Crucialu BX500 stojí, že používá TLC buňky. To však platí jen pro menší modely 120, 240 a 480 GB vydané v roce 2018, které používaly 64vrstvé TLC čipy od Micronu. Později vydané 1- a 2TB verze již mají 96vrstvé QLC.

Diskuze (22) Další článek: Jeff Bezos za jediný den zbohatl o téměř 300 miliard korun. Nejvíce v historii

Témata článku: Hardware, SSD, Micron, Crucial, QLC, Zápis, Crucialu, TLC, SLC, Aaa, Kapacita, Mironet, DRAM, DRAM cacheRecenze filmu Venom 2: Carnage přichází. Nepoučení se z chyb jedničky provází souboj vetřelců

Recenze filmu Venom 2: Carnage přichází. Nepoučení se z chyb jedničky provází souboj vetřelců

Výměna na režisérské stoličce, kratší stopáž, ale stále stejné chyby v profilaci postav i tónu filmu.

Marek Čech
Recenze filmů
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Microsoft prvně zmínil Windows 10 21H2. Desítky na podzim dostanou nové funkce
Lukáš Václavík
Windows InsiderWindows 10Microsoft