Ceny počítačů klesají, klesají a ...

Vzrůstá tržní podíl HP, Compaqu i Dellu na úkor menších a místních výrobců a assemblerů, kteří nemají finanční sílu se gigantům bránit a žádnou další zbraň nemají.
Postupný pokles cen počítačů "standardní výkonnosti" (tj. ne našlapaný stroj, ale současně nic zastaralého, kvalitní komponenty atd.) samozřejmě existuje již od prvních pécéček této planety, ale to, co se děje letos, přesahuje všechny běžné zvyklosti. Někdy v polovině roku padla hranice tisíce USD, kterou prorazily firmy jako Compaq, Dell a HP, o pár měsíců padla nenápadně bariéra 900 USD a počátkem prosince 1997 se oznamuje podkročení čísla 800 USD.

Ve stejný den to oznámily dvě firmy s podobným jménem (ale nemající spolu nic společného), Packard Bell a Hewlett-Packard. Jejich stroje, ovšem za tuto cenu dostupné až od ledna 1998, s totožným cenovým štítkem 799 USD jsou osazeny (hovoříme konkrétně o počítači od Hewlett-Packard) čipem Pentium MMX na 200 MHz, 15" monitorem, 1,2GB diskem, 16 MB RAM, ovšem bez zvukovky a speciálního akcelerátoru – ale s 56kb/s modemem!

Cenová válka je v USA v plném proudu a pozoruhodné na ní je, že v ní zatím všichni zúčastnění vyhrávají. Vzrůstá tržní podíl HP, Compaqu i Dellu – že by někdo vynalezl tržní perpetuum mobile? To jistě ne – je to na úkor menších a místních výrobců a assemblerů, kteří nemají finanční sílu se gigantům bránit a žádnou další zbraň nemají, protože velké firmy se výrazně polepšily v logistice a výrobě dle objednávek.

Samozřejmě bude podstatné sledovat, jak se projeví ceny na českém trhu po Novém roce. Dobrou zprávou pro několik zbývajících českých výrobců může být skutečnost, že v Evropě mívá Compaq atd. ceny těchto strojů vyšší než v USA, ovšem s výjimkou speciálních akcí, jako byla jeho pověstná předvánoční. Každopádně se ale zdá, že se naplnění předpovědi, že během pár let zbude na světě tak pět významných výrobců počítačů, blíží alarmující rychlostí.

Váš názor Další článek: Tři králové od IBM přišli už na podzim

Témata článku: HP Compaq, Packard Bell, Cena


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu