Ceny LCD displejů klesnou výrazněji až koncem roku

LCD displeje nyní kvůli nerostoucím výrobním kapacitám a zvyšující se poptávce zvolna zdražují.
V současnosti probíhá konference společnosti pro informační displeje, která se pochopitelně točí okolo současných LCD displejů a jejich budoucnosti. S tím je spojeno ostatně i oznámení Toshiby o ohebných obrazovkách, které jsme přinesli před několika dny. Protože je orientována hlavně na výrobce displejů, pochopitelně zde zaznívají především informace, které je potěší. Na druhou stranu to moc nepotěší kupující. Jednou z těchto informací jsou právě plány cenových trendů pro LCD displeje a monitory.

Český trh ohledně cen LCD displejů světový trh zas tak přímo nekopíruje, ceny se významně nezvedají, spíše neklesají tak rychle jako u ostatních komodit. Do zóny pod 15 tisíc Kč vstupuje čím dál více monitorů a tak to může vypadat, že se nás to výrazněji nedotkne. Výrobcům se ale zvyšují ceny vstupních komponent a tak se jim zmenšuje zisk na prodaném monitoru. Proto se dá očekávat, že růst cen monitorů se obrátí citelněji vzhůru.

Analytická společnost iSupply odhaduje, že nadále porostou ceny v průměru o 4 procenta měsíčně u panelů pro notebooky a o 1 až 2 procenta u LCD monitorů. Poptávka po LCD monitorech a noteboocích se bude držet stabilně na vyšší úrovni po celý rok, přičemž v druhém pololetí by se měla více nastartovat poptávka z podnikového sektoru. Podniky budou při aktualizaci počítačů již spíše přecházet na LCD monitory než na CRT.

Obecně se trh i u nás již obrátil ve prospěch LCD monitorů a kromě nových monitorů s novými počítači se rozšíří i nahrazování starších CRT monitorů. Aby toho nebylo málo, čím dál více uživatelů přechází na notebooky, kterými buď nahradí svůj současný počítač nebo notebook použijí jako druhý počítač.

Zatímco tedy poptávka roste, výrobní kapacity se nerozšiřují. S novými továrnami se počítá až koncem roku. V půlce roku spustí novou továrnu Philips, přičemž Samsung koncem roku a další tchajwanští výrobci počátkem příštího roku. Proto ten, kdo nyní otálí s nákupem LCD panelu, je v nevýhodné situaci. Pochopitelně procentové nárůsty cen nikoho nezabijí, není to taková houpačka jako například u pamětí, ale přesto je potřeba počítat s mírnými vzrůstem cen.

Diskuze (6) Další článek: eBay v Evropě posiluje pozici

Témata článku: Notebooky, LCD, Informační panel, LCD displej, Cena, Současný trh, Podnikový notebook, Monitor


Určitě si přečtěte

Windows 10 vylepšují správu aktualizací ovladačů hardwarových komponent počítače
Karel Kilián
OvladačeWindows UpdateWindows 10
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple