Ceny jsou spíše formální

Nový přístup firmy k notoricky známému "wish listu"?
Softwarové firmy jsou všude na světě "vlídné" ke školství a v naší zemi si většinou dokázaly u svých amerických centrál vymoci ještě výraznější slevy než kdekoli jinde. Bývá však pravidlem, že daleko větší podporu školství (plošné licence zdarma) poskytují spíše firmy, které na trh útočí (např. Software602, Lotus), než ty, které jej "drží". Což by mohlo platit i o Autodesku, který výrazně převažuje v oblasti návrhových programů ve školství - přesto se však tato firma rozhodla školství výrazně podpořit a dokonce do něj i přímo investovat, což zdaleka nebývá běžné. Dále není běžné, že firma výrazně tento program koncipovala v pracovní skupině pedagogů z nejrůznějších škol v České i Slovenské republice, nejedná se tedy o jednostranně vymyšlenou a zavedenou akci.

Iniciativa Autodesku jde v několika oblastech. Především bude pro školy podstatné, že mohou softwarové produkty Autodesku mít de facto zdarma - instalační CD s prakticky celou škálou produktů Autodesku (AutoCAD R 14, Mechanical Desktop 2.0, 3D Studio Max, Autodesk Map 2.0 atd.) s multilicencí pro celou učebnu stojí 2000 Kč - připomeňme, že v plných komerčních licencích by tato výbava stála deset miliónů Kč! To je skutečně jen formální cena, ale považuji za správné, že ji Autodesk takto definoval a že nerozdává produkty zcela zdarma - mám řadu zkušeností, že produkty věnované naprosto zdarma končí ve skříni, pohlíží se na ně jako na bezcenné. Neméně důležitou součástí iniciativy je podle Autodesku i učebnice AutoCAD Release 14, kterou napsali zkušení lektoři AutoCADu (oponentura prošla rozsáhlým týmem pedagogů), a kterou vydal Computer Press. Autodesk dodává technickým školám nyní po jedné této rozsáhlé publikaci (přes 400 stran) zdarma a nutno říci, že jen jeho přičiněním mohla být cena knihy stanovena velice nízko. Konečně, poslední oblastí je nabídka profesních aplikačních nadstaveb od významných tuzemských softwarových producentů.

Autodesku jde především o to, aby se na školách vyučovala nejnovější verze AutoCADu. Dosavadní roztříštěnost, která znamenala, že se na školách učí všemožné verze AutoCADu od devítky až po čtrnáctku, od DOSu až po Windows NT, anglické i české, (a legální i kradené…), pak způsobovala "Babylón" v praxi, a především neochotu upgradovat na nové verze - takže aktivita Autodesku má pochopitelně také komerční podtón. Firma přišla s touto iniciativou v nejlepší chvíli - k dispozici je totiž nabídka prakticky celého portfolia programů v hodně mladých, nových (a atraktivních) verzích, klíčové programy jsou navíc lokalizované.

Další zajímavou zprávou Autodesku je nový přístup firmy k notoricky známému "wish listu". Zejména ve svých mladých letech (John Walker & spol.) Autodesk silně komunikoval s uživateli a seznam jejich přání (wish list) promptně zakomponovával do programu; poté, co se firma přerodila v "marketingovou společnost", tato komunikace hodně povadla a firmě to u uživatelů rozhodně nezlepšilo renomé. Nyní se tedy Wish listu ujímá mezinárodní organizace uživatelů produktů Autodesku (AUGI), což je relativně nezávislá skupina koncentrovaná především okolo bývalých uživatelských klubů AutoCADu v USA a Kanadě. AUGI by měla být velmi funkčním prostředníkem mezi Autodeskem a uživateli - měla by připomínky sbírat, rychle vyhodnocovat a v konzistentní formě předávat Autodesku, samozřejmě také ale kvalitně komunikovat s uživateli. Autodesk to v podstatě nebude nic stát, neboť AUGI je organizace dobrovolnická.

Poznamenávám, že pokud toto bude skutečně fungovat, bude to velmi dobré, ale dopředu přesvědčen nejsem. Trošku mě odrazuje formalismus celé akce ("AUGI stanoví deset nejžádanějších funkcí a pak tento Top Ten předá na konferenci ředitelce Autodesku"), dále pak zprávy o tom, že AUGI se snaží příliš autoritativně organizovat kluby uživatelů (zejména) AutoCADu, které na nejrůznějších bázích fungují v dalších zemích světa, a dále pak komentář Davida Harringtona, prezidenta AUGI, který tvrdí, že "dříve připomínky nemohly být zakomponovány hned do nejbližší verze programu, protože byly shromažďovány převážně poštou, takže to byl extrémně dlouhý a pomalý proces:". Faktem sice je, že třeba Česká pošta doručuje zásilku i pár týdnů, ale použít poštovního panáčka jako argument u firmy, které trvalo i tři roky, než se posunula od jedné verzi AutoCADu k druhé, je více než směšné. Věřme tedy, že AUGI bude lépe pracovat než zatím mluví.

Závěrem na pozitivnější téma. Autodesk publikuje ve spolupráci s firmami Spinet, Pythagoras (alias Honza Vaňous, kdysi velká postava pražského Autodesku) a ČTK geografická data k volbám na Internetu, konkrétně na http://volby.spinet.cz/volby98. Tato data jsou produkována v Autodesk MapGuide a nutno říci, že lepší reklamu funkčnosti svých produktů si už firma nemohla přát. Jsou zde především minulé volební výsledky, ovšem s detailním geografickým rozdělením; lze je kombinovat s důležitými demografickými daty (obyvatelstvo, jeho věková struktura, ekonomické ukazatele, vzdělanost, náboženské vyznání). Server je skvěle funkční a kdo chce hledat nejrůznější vztahy mezi výše uvedenými parametry a výsledky minulých (a snad i těch nadcházejících?) voleb, dokonale se zde vyřádí. Autodesk přesně tuto ukázku funkčnosti svých programů potřeboval - v GISu a mappingu je totiž zatím docela krátce a řada uživatelů nevěří, že jeho dosud málo známé programy skutečně fungují. Myslím, že se konkurenti dnes možná trošku chytají za nos - vždyť s touto aktivitou mohl přijít každý z nich.

Váš názor Další článek: Tentokrát zpátky na stromy: web pro totální … začátečníky

Témata článku: Funkční program, Pythagoras, Roztříštěnost, Rozsáhlý tým, Babylón, Americký cent, Minulá verze, Wish, Walker, Cena, Nadcházející týden


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5