Kryptoměny | Grafické karty | Čína

Ceny grafických karet začaly klesat až o polovinu. Důvodem je zátah Číny na kryptoměny a těžbu

Ceny grafických karet začaly klesat až o polovinu. Důvodem je zátah Číny na kryptoměny a těžbu

V Číně nyní probíhá velký tlak na omezení operací s kryptoměnami jak na straně ekonomické a finanční (banky, směnárny a další), tak i na straně těžby pomocí ASICů nebo grafických karet. Vzhledem k tomu, že z Číny pochází většina celosvětové těžby bitcoinu, majitelé velkých farem je rychle stěhují jinam a menší firmy či jednotlivci začínají tento byznys opouštět.

Web South China Morning Post uvádí, že to má výrazný efekt na prodávané grafické karty, jejichž cena v posledních měsících raketově rostla i na několikanásobky doporučených maloobchodních cen od výrobců jako Nvidia či AMD.

Týká se to přitom i těch nejnovějších grafických karet, které jsou stále velmi špatně dostupné pro běžné hráče. Ceny těchto karet se v Číně propadají až o 45 % v případě GeForce RTX 3060, u výkonnějších GeForce RTX 3070 až o 24 % a nejvýkonnější GeForce RTX 3080 Ti o jen už mírnějších 5 %.

Bude rozhodně zajímavé sledovat, jestli se tento efekt bude postupně objevovat i u nás v Evropě, protože s tím jak klesne poptávka v Číně, uvolní se trh a karet bude více.

S tím, jak klesá cena bitcoinu nebo ethereum, se také jistě objeví řada „zmatkářů“, kteří se nakoupených grafických karet pro těžbu budou chtít co nejdříve zbavit, protože už těžba a ROI nebude z krátkodobého pohledu atraktivní.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (17) Další článek: Ikea bude mít vlastní výdejní boxy, uloží do nich třeba i gauč

Témata článku: Byznys, AMD, Kryptoměny, Grafické karty, Nvidia, Bitcoin, Těžba, Čína, Evropa, Ethereum, Banka, Zátah, Pólo, GeForce, ROI, Grafická kartaNejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace červenec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Age of Empires IV: co všechno víme o nejočekávanější strategií letošního roku

Age of Empires IV: co všechno víme o nejočekávanější strategií letošního roku

Na podzim se po více než 15 letech vrátí legenda strategického žánru. Microsoft nás na Age of Empires IV lákal už pěkných pár let, ale o více se vývojáři z Relic Entertainment podělili teprve nedávno.

Martin Nahodil
Age of Empires 4Preview
Pohádková Kena: Bridge of Spirits se odkládá o měsíc. Zahrajeme si až v září

Pohádková Kena: Bridge of Spirits se odkládá o měsíc. Zahrajeme si až v září

Do tohoto kouzelného světa studia Ember Lab jsme se měli podívat už v srpnu. Studio ale docela krátce před vydáním ještě hru odložilo.

Martin Nahodil
Kena: Bridge of SpiritsDatum vydání
Sirui 75 mm F1,8 1,33× Anamorphic – ideální nejen na portréty
Petr Březina
Anamorfické objektivyTechnika
Turecký nadzvukový dron MIUS dosáhne s ukrajinskými tryskovými motory rychlosti 1,4 machu

Turecký nadzvukový dron MIUS dosáhne s ukrajinskými tryskovými motory rychlosti 1,4 machu

** Společnost Baykar připravuje nadzvukový tryskový bojový dron MIUS ** Ten by mohl operovat z lodi TCG Anadolu ** MIUS by měl unést výzbroj o váze 1,5 tuny a pohybovat se rychlostí až Mach 1,4

Stanislav Mihulka
VojenstvíTureckoDrony