Centrum.cz rok po spuštění gigamailu - co se chystá?

Téměř na den rok poté, co bylo spuštěno "gigacentrum", jsme se sešli se zástupci Centrum.cz. Jak hodnotí rok provozu gigabajtové schránky a co nového freemail nabídne?
Centrum.cz rok po spuštění gigamailu - co se chystá?

Historie gigových schránek

Nejprve malé historické ohlédnutí. Oznámení o vývoji nového mailu s gigabajtovou kapacitou, tehdy prvního u nás, bylo zveřejněno 10.5. 2004. Tehdy začalo pravé šílenství jednotlivých freemailových poskytovatelů, kdo nabídne větší kapacitu. O několik měsíců později došlo nejprve v navýšení kapacity na 100 MB. V polovině prosince, 16.12. 2004, pak bylo spuštěno neveřejné testování gigacentra, prvního gigabajtového freemailu u nás. Možná si vzpomenete i na úzkou skupinu testerů, která byla označována jako G25.

Ostré spuštění nového mailu pak započalo 6.4. 2005 a podle slov zástupců Centra se jednalo o největší přesun dat na českém Internetu (pokud budeme uvažovat běžné "civilní" aplikace) za reálného provozu. Postupně došlo ke konverzi schránek všech uživatelů na nový systém.

Asi už není celkem podstatné, která služba byla nakonec "papírově" tou úplně první, která nabídla veřejný gigový email, ale jisté je to, že Centrum zřejmě tento boj o největší schránku odstartoval (neuvažujme teď zahraniční Gmail). Konkurenční Seznam tak kapacitu schránek také postupně zvyšoval (nejprve 250 MB, pak 1 GB až k dnešním 2 GB) a většina velkých freemailových služeb se pustila i do tvorby nového rozhraní. Kromě kapacity je právě rozhraní a jeho funkce jedním z klíčových parametrů. Centrum se vydalo cestou javascriptové aplikace po vzoru Googlu. Co nové rozhraní přineslo si povíme za chvilku.

Co se rovněž zvýšilo je i limit pro velikost odchozí zprávy. Lidé si v důsledku rozšiřování broadbandu posílají stále větší a větší soubory. Pokud pomineme možnost poslat 600 MB přílohu mezi uživateli Centra navzájem, je velikost 15 MB přílohy pro odchozí poštu na cizí servery větší, než byla celá kapacita průměrných freemailových schránek ještě před rokem.

Čísla, čísla, čísla

Zhodnocení nového Centra v řeči čísel tak vypadá zhruba následovně. Objem příchozí pošty vzrost o 70 % (to pochopitelně nesouvisí jen s novou verzí mailu), odchozí pošta pak zaznamenala nárůst 130 % oproti původní verzi. Ani to samozřejmě nesouvisí pouze se samotnou službou, s rostoucím rozšiřováním Internetu stoupá počet uživatelů jako takových. Nicméně Centrum.cz vidí v tomto nárůstu i to, že mají uživatelé oproti předchozí verzi možnost posílat velké objemy dat a také práce s editorem a adresami je jednodušší.

Snížil se také počet shlédnutých stránek na uživatele. Jinými slovy, uživatel se k požadované informaci "prokliká" dříve a také uživatelé využívají vyhledávání. Sečteno a podtrženo, i když toho uživatel udělá během své návštěvy schránky více, průměrná doba, kterou během práce s mailem stráví, se zkrátila o 10 procent. Naproti tomu lidé používají schránku daleko častěji (což ale opět souvisí taktéž s rozšiřováním Internetu obecně).

Když už jsme narazili na častější používání schránky, podívejme se na návštěvnost Centra. Podle posledních čísel z listopadu (dle NetMonitoru) se drží návštěvnost během týdne (pondělí až čtvrtek) kolem úrovně 210 tisíc uživatelů. O víkendu tradičně návštěvnost klesá na nižší úroveň.

Zajímavé jsou také statistické údaje o jednotlivých schránkách. Průměrný počet zpráv ve schránce je 96, přičemž průměrná velikost zprávy je 133 kB. Čím aktivnější uživatel, tím je průměrná velikost zprávy menší, protože využívá službu zejména na běžnou (textovou) komunikaci, kdežto "sváteční" uživatelé si častěji posílají různé vtipné obrázky či videa.

Spam trápí zřejmě každého. Podle údajů tvoří spam zhruba 66 % zpráv, přičemž z toho tvoří český spam jen 1 až 2 procenta. Průměrná velikost spamu je 8 kB, přičemž jen 3 procenta spamu překročí velikost 30 kB.

A jak se projevilo zvětšení schránky i možných příloh v chování uživatelů a má tedy gigabajtová mánie vůbec smysl? Nechám opět hovořit čísla a názor si udělejte sami. Z odchozí pošty má 91 % zpráv velikost menší než 32 kB. Naproti tomu 5 % zpráv denně by kvůli omezení velikosti přílohy nebylo možné ještě před rokem vůbec odeslat a další 3 % zpráv by nebylo možné odeslat na konkurenční freemaily, protože velikost zprávy by překročila celkovou kapacitu schránky. Řekněme tedy, že celkem 8 % zpráv denně by ještě před rokem nebylo možné doručit.

Jaká je průměrná obsazenost schránek uživatelů a je tedy "giga" opravdu potřeba? Čísla jsou poměrně jednoznačná. V roce 2004 platilo, že celkem 49 procent uživatelů se vejde do kapacity pouhého 1 MB a dalších 46 % se vejde do 10 MB. Čtyřem procentům pak stačila kapacita 10 až 20 MB. Dnes je situace poněkud jiná. Do 1 MB se vejde dokonce 60 % uživatelů. Klesl však počet těch, kterým stačí kapacita do 10 MB a to na 18 %. Stoupl ale počet lidí s obsazeností 20 až 50 MB, těch je 8 % a 7 % lidí pak používá kapacitu nad 100 MB.

Statistickou pasáž už ukončíme jen krátkým výčtem některých dalších hodnot. Tak kupříkladu 76 % uživatelů používá maximálně 5 složek ve své schránce. Většina, přesně 67,5 % má ve své schránce do 50 mailů. Průměrný uživatel Centra napíše za rok asi 40 e-mailů.

Novinky

Na závěr jsou zde informace o tom, co Centrum do budoucna chystá. Jedná se o novinky, které už buď nějaký ten týden v rozhraní najdete a nebo se objevují právě teď a v blízké budoucnosti.

V první řadě bylo předěláno jádro javascriptové aplikace. Během nahrávání se tak zobrazuje stavová informace o tom, jaký proces právě probíhá. Další novinkou jsou náhledy obrázků v přílohách a možnost nechat si zobrazit všechny obrázky v příloze naráz na jedné stránce ve větším rozlišení. Lze také uložit všechny přílohy naráz.

Objeví se několik nových funkcí i v menu akcí a toto menu bude navíc víceúrovňové, takže se ve velkém množství funkcí snáze orientujete a nemusíte dlouze listovat. Náročnější uživatele jistě potěší implementace protokolu IMAP4. Jedná se o vlastní implementaci vývojářů Centra a pravdou je to, že tato funkce bude v každém případě "prodělečná", tedy náklady na vývoj se jen těžko vrátí. Přesto se však Centrum rozhodlo tuto funkci doplnit, aby byly mailové služby "kompletní". Aktivovat tuto funkci lze za kredity nebo prostřednictvím SMS zprávy. Uvidíme, jak (či zda vůbec) zareaguje Seznam, kde se IMAP dlouho sliboval a nakonec od něj bylo právě kvůli složitosti (resp. ceně) implementace upuštěno.

Neustálým zlepšováním prochází i antispamový filtr, který je alespoň dle interních testů velmi úspěšný (až 98 %), ale zatím chybí rozsáhlejší nezávislý test, který by výsledky potvrdil či vyvrátil. Spamu se týká i další krok. Složka Spamový koš bude zrušena a spam bude rovnou přesouván do koše. Uživatel si tak spamu nemusí vůbec všímat.

V rozhraní byla vylepšena i práce s kontakty a uživatelé mají teď také možnost editovat seznam nejpoužívanějších adres, který je jinak generován automaticky. Pokud se vám tak vlivem časté komunikace některý člověk dostal na začátek tohoto seznamu, ale nyní s ním již zas tak moc nekomunikujete (příklady z praxe jistě vymyslíte sami), máte možnost seznam ručně upravit.

Poslední změnou je stejně jako u Seznamu definitivní opuštění banerové reklamy. Ta teď bude zobrazována již jen v textové podobě.

Diskuze (67) Další článek: Portál veřejné správy má nové logo - čtverec

Témata článku: Kapacita, Giga, Interní editor, Stavová informace, Spuštění, Uživatelé, Blízký parametr, Úspěšný editor, Nové rozhraní

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší