Centrum.cz a XChat: z dárečku je nakonec aféra

Prodaná databáze uživatelů, paralelně spuštěný X-talk, ostrý nesouhlas bývalých x-chatařů
Nejmladší český portál Centrum.cz, slavící právě v těchto dnech rok své existence, se zřejmě rozhodl nadělit si k narozeninám důstojný dáreček. Akvizice zřejmě největšího českého chatu Xchat.cz by jím rozhodně byla, kdyby… se všechno povedlo, jak má.

Třicátého srpna Centrum „před-ohlásilo“, že portál Centrum.cz koupil největší český zábavní server XChat.cz, krátce poté následovala tisková zpráva (datovaná 29. srpna), kde se dále píše, že „XChat je s více než 180 000 uživateli největším zábavním serverem u nás a jedním z největších v rámci střední a východní Evropy“.

Potud by bylo vše v pořádku a jistě důvod ke gratulacím, byť by bylo možná dobré se podívat na oněch „180 000 uživatelů“ a i na formulaci „největší zábavní server“. Protože při registraci na chatovací server stačí vyplnit svou přezdívku (nickname) a heslo, nelze poznat, kolik různých „nicků“ odpovídá jednomu člověku. Číslo 180 000 „uživatelů“ znamená ve skutečnosti 180 000 nicků – lidí může být i několikrát méně, přesné číslo asi není schopen nikdo zjistit. Chatování je trošku hra a skrývání identity je běžné, stejně tak jako registrace pod více přezdívkami, hraní si s několika vlastními virtuálními identitami současně. Na Xchatu v době jeho největší slávy bylo „přítomných“ simultánně cca 1000 lidí – skutečný počet lidí, které lze považovat za „uživatele“, za ty, kteří systém skutečně „užívají“ a ne ty, kteří se zde náhodně zaregistrovali či jsou zde zcela výjimečně, bych spíš odhadoval na desetitisíce. Ale i to je samozřejmě hodně vysoké číslo.

Opravdová aféra se ale rozhořela ještě týž den. Původní provozovatelé Xchatu (sdružení Xland) totiž spustili pod názvy X-talk.cz a Xko.cz (jenom dvě různé brány do stejného systému) starý XChat a pokračují v jeho provozování. Prodej Xchatu tak znamenal jenom převedení domény a uživatelských účtů na nového vlastníka, smlouva s NetCentrem (pravděpodobně?) povolovala původním vlastníkům pokračování v této činnosti, či to výslovně nezakazovala.

Na serveru Xland se rozhořela velice divoká diskuse ohledně této transakce, přečíst si ji je možná cennější než číst tento článek…Drtivá většina ze zúčastněných tvrdí, že zůstává na X-talku či Xku, protože „jsme tu kvůli lidem, ne kvůli serveru“. (Lidem = tvůrcům a propagátorům původního Xchatu, zejména často vyzdvihovanému Martinovi Michale alias Bizi). Nechybí ostré výpady vůči NetCentru za „špinavý kšeft“ (to je jistě přehnané), ale také výtky původnímu týmu, že prodal uživatelská data bez souhlasu těch, kteří je poskytli (řada lidí vyplnila poměrně rozsáhlý formulář s osobními daty). Po dvou dnech kolísá poměr sil Xko vs. Xchat mezi 2:3 až 1:2, v počtu lidí, kteří služby v dané chvíli využívají. Větší část uživatelů tedy zůstávají na Xchatu, menší rychle přešla na nové Xko. Pro budoucnost bude právě vývoj tohoto poměru klíčový: chat je sněhová koule, která se valí sama, když je hodně velká (tj. v chatroomech je simultánně hodně lidí), pokud počet klesne pod určitou mez, chat se „zastaví a uhyne“. Sám se sebou toho člověk moc nenachatuje.

Tím ale aféra nekončí, pouze začíná. Zejména následující události stojí za zaznamenání:

  • XChat byl spuštěn na novém softwaru, který byl od začátku plný chyb a nefunkčností, server byl přetížený i s malým počtem uživatelů. Programátoři je sice postupně odstraňovali rychle, ale není to důkaz profesionální práce nebo dobře připraveného projektu.
  • Software obsluhující XChat cenzuruje zprávy (!!!), ve kterých se vyskytuje jakýkoli odkaz na dnes konkurenční X-talk nebo Xko, tj. pokud takovou zprávu napíšete, nezobrazí se, není vpuštěna
  • Koruna na závěr: na serveru patřícím NetCentru se objevila volně přístupná databáze uživatelů Xchatu, coby výpis z databáze (!!). Je možné, že utekla i hesla. Oba servery v sobotu odpoledne zveřejnily na titulní stránce naléhavou výzvu, aby si lidé změnili hesla – to také nikoho nepotěší.
Poslední, ne nedůležitou věcí je, zda Xland měl vůbec právo prodat databázi uživatelů. Kdyby šlo o koupení společnosti, pak by vše bylo v pořádku: data přirozeně přecházejí na nového vlastníka. Zde ale šlo pouze o prodej kopie databáze (plus domény). Odporuje-li ovšem tento prodej zákonu, pak je hrozba ovšem nad Xlandem, ne nad Centrem.

Z dárečku je tedy aféra, dopadající na obě strany, ale z větší míry na Centrum.cz. Mladý portál totiž zatím postupoval prakticky ve všem bezchybně a měl pověst korektního a profesionálního podnikání – například i chyb je v celém portálu a jeho službách minimum, podstatně méně než u konkurenčního Atlasu či Seznamu. Toto je první aféra, a zejména cenzurování zpráv odkazující zmínku na konkurenci je doslova trapné. Zatím se zdá, že XChat se Centru pod rukama nevypaří – „tvrdé jádro“ sice přejde na Xko, ale většině konzumentů je to asi jedno. Faktem ale je, že Xland není jenom chat – server obsahuje spoustu dalších služeb (které Centrum nemá nebo je poskytuje v hodně jiné podobě) a je vůbec otázka, zda chat, který vytváří hodně uzavřené komunity (používající např. jazyk asi stěží srozumitelný většině české populace), má šanci být zabudován pod portál.

Tak jako všude, i zde zřejmě převažuje „konzumní uživatelská veřejnost“, která chce jenom chatovat a nezajímají je nějaké vlastnické spory – „insiderské“ internetové časopisy nečte a tak se o nich ani nedozví. America Online poskytuje celkem prokazatelně horší internetové služby a konektivitu než její konkurenti, přesto má desekrát více zákazníků než nejbližší soupeř; Yahoo bylo před pár lety o třídu horší službou než konkurenti, ale bylo stále nejpoužívanější, a obdobné případy najdeme i u nás. Aféra vyšumí a Centrum.cz se obohatí o důležitou a hodně navštěvovanou službu (je ale pravda, že z hlediska reklamních bannerů jsou chaty považovány za poněkud „balastní“, téměř neprodatelný prostor). Na druhé straně ale nelze vyloučit, že právě u chatování kvůli jeho odlišnému charakteru (komunity, srazy atd.) můžou pravidla platit jinak: ono tvrdé, ba až sektářské jádro, které je důsledně proti „komercionalizaci“ chatu portálem, ovlivní ostatní uživatele k přechodu na „starý dobrý“ X-talk/Xko. Akvizice, která sice asi nebyla drahá, ale na které se pracuje už od února 2000 (tehdy vznikla neveřejná dohoda o společném využívání Xchatu oběma firmami), se tak může rychle rozplynout.

Podle předběžných informací si dokonce z NetCentra stáhl jistý hacker celou databázi, více na Xpressu.

Aktuálně zařazujeme společné prohlášení sdružení Xland a firmy Net.Centrum.

Diskuze (63) Další článek: Autodesk více vydělal a méně utratil

Témata článku: Software, Profesionální práce, Starý uživatel, Jistý hacker, Poměr stran, Původní číslo, Předběžný název, Sněhová koule, Nová přezdívka, Atlas software, Nick, Opravdový konkurent, Určitý důkaz, Profesionální podnik, Aféra, Tvrdé jádro, Největší akvizice


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 23

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 60Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu