Projektory

Cenový přehled projektorů. Od kapesních drobečků po špičkové domácí kino

S přicházející brzkou zimní tmou vyměníme výlety do přírody za hodiny filmů a seriálů. Pojďte si konečně užít své oblíbené hrdiny v nadživotní velikosti!

Přiznám se, že můj projektor přes léto zahálí: dokonalá tma zkrátka nastává pozdě na rozkoukání celého filmu. Právě nyní se ale noci začínají prodlužovat, a tak nastává ideální doba opět zažhnout lampy projektoru a užít si takřka perfektní domácí kino. Zvuk jsme vám pomohli vyřešit na straně 58 ve velkém testu soundbarů, nyní se podíváme na projektory.

Co vyřešit před nákupem projektoru?

Na začátku však kousněme do šťovíku: abyste byli s výsledkem spokojeni, je potřeba ještě před výběrem konkrétního modelu popřemýšlet nad několika skutečnostmi:

Jak budu projektor používat?

Chcete-li projektor často převážet, třeba na chalupu, budete vybírat mezi přenosnými projektory. Výměnou za mobilitu a třeba i možnost napájení z baterie ale musíte strpět řadu omezení.

Kde bude plátno a kde projektor?

Pokud projektor převážet nehodláte, pak musíte pečlivě zvážit umístění projektoru v domácnosti. To se samozřejmě odvíjí od plochy, na kterou bude promítáno. Měla by být co největší, respektive výrazně větší, než je váš televizor, abyste obhájili nemalý zářez do domácího rozpočtu. Skvělý zážitek docílíte s plochou o úhlopříčce alespoň 3 m (asi 118", abyste měli porovnání s úhlopříčkou své televize), ideálně ještě více. Úhlopříčka o velikosti 3 m vyžaduje při poměru stran 16:9 plochu o rozměrech zhruba 2,6 × 1,5 m, což není nereálné ani v bytě.

Při výběru plochy musíte rovnou pamatovat na umístění projektoru, a to tak, aby obraz dopadal kolmo na plochu a nemuseli jste používat korekci lichoběžníkového zkreslení (ani ze strany, ani výškově). To je trošku problém, protože každý projektor má jiný projekční poměr a tzv. vertikální offset (více v boxíku).

Na co budu promítat?

Pro první pokusy dobře poslouží jen bílá zeď, která vás nic nestojí. Musí být ale perfektně rovná a pro lepší výsledky ji můžete natřít speciálním odrazivým nátěrem. Ten může být nejen v bílé barvě, vyššího kontrastu (tmavší černé) dosáhnete s takzvaným stříbrným nátěrem – ostatně hovoříme o filmových hvězdách stříbrného (a nikoli bílého) plátna. Tyto nátěry však již stojí vyšší tisíce korun a zejména v naší zemi není výběr příliš pestrý. Samozřejmě se nabízí (ruční či elektrické) stahovací plátno, které vám umožní ponechat na stěně pověšené obrazy. Mezi nevýhody plátna patří riziko jeho pohybu, třeba při otevřeném okně.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: Optické disky ještě nekončí. Folio nabídne kapacitu 10 TB za pětinovou cenu ve srovnání s HDD

Témata článku: Technologie, YouTube, Příroda, Samsung, Články z Computeru, Android, Bluetooth, Projektory, AVM, Epson, Cenový přehled, Domácí kino, Rozlišení, Výlet, ANSI, Plátno, Full HD, Projektor, Film, XGA, DLP, Nvidia Shield, Digital Cinema, EISA, CFM, Telefony s Androidem na Heureka.czRecenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

** Na světě je první případ záchrany satelitními službami Applu ** Na Aljašce se ztratil muž na sněžném skútru ** Díky satelitní komunikaci byl nalezen živý a zdravý

Martin Chroust
SatelitiPhone
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Mastodon má o miliardu uživatelů méně, než si zaslouží (Podcast Živě)
Lukáš VáclavíkPetr Urban
MastodonPodcast ŽivěTwitter