Grafické karty

Cenový přehled grafických karet. Koupit, nebo čekat?

Hráči po opravdu dlouhé době mohou vybírat ze standardní nabídky grafických karet. Po dvou letech bídy tak konečně můžeme řešit tradiční dilema, zda AMD, nebo Nvidia.

Na okamžik, kdy budeme moci v e-shopech libovolně listovat kategorií Grafické karty a vybírat z desítek dostupných modelů, jsme čekali přes dva roky. Nedostatek vzniklý těžební horečkou, kapacitními nedostatky a umocněný globální pandemií se snad podařilo zažehnat, a tak se po dlouhé době můžeme těšit z karet dostupných téměř za doporučené ceny.

Především v nižší a střední třídě se těmto částkám určenými výrobci často přibližují nebo je splňují, pouze ve vyšších třídách zůstávají příplatky stále vyšší. I to je ale výrazný posun od situace, která minimálně od konce roku 2019 vládla.

Koupit, nebo čekat?

Po dlouhém hardwarovém půstu se aktuálně chce s nákupem grafické karty otálet jen málokomu, pokud ale na železo nespěcháte – ještě chvíli vyčkejte. Pravděpodobně bude stačit do léta, kdy se ceny ustálí na částkách z doby před dvěma lety, či ještě pod nimi. A to nejen znovuobnoveným tlakem trhu, ale třeba také příchodem nové generace karet Nvidie, od nichž nás dělí jen několik málo měsíců.

380d5ba4-ad79-4480-877a-3543def6b5a3
Masivní backplate v horní části karty zajistí nejen líbivější design, ale i vyšší odolnost karty, která se nebude kroutit v PCIe slotu

Léto se navíc ponese ve znamení malé revoluce na grafickém trhu, kdy se mezi veřejnost dostanou první desktopové karty Intel Alchemist A370M až A770M pokrývající většinu cenové a snad i výkonnostní škály. Postupně navíc budou saturovány dodávkami karet i střední a menší e-shopy, u nichž se aktuálně pořád můžeme setkávat s nedostupností nebo naskladněním jen několika málo kusů.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: Edge posiluje. Na počítačích má větší podíl než Safari, Chrome je ale daleko

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,