Testy | Wi-Fi | TP-Link

Celý dům na Wi-Fi 6: mesh systém TP-Link Deco X60 v testu

Pokud to s přechodem na Wi-Fi 6 myslíte vážně a chcete pokrýt celý dům, jistě uvítáte příchod prvních Wi-Fi 6 mesh systémů, mezi které patří i zatím cenově nejdostupnější TP-Link Deco X60.

Hned na první pohled vás jistě uhodí do očí vysoká cena celého mesh řešení se třemi stanicemi. Když však vezmete v úvahu, že jde o tři vysoce výkonné plnohodnotné 802.11ax Wi-Fi routery se čtyřmi integrovanými anténami a nejmodernějšími technologiemi v ceně 5 600 Kč za jeden, není celková cena nijak přehnaná. Vždyť Wi-Fi router TP-Link Archer AX50 také stojí 5 430 Kč a konkurenční Asus RT-AX92U zase okolo 6 000 Kč za krabičku, Netgear Nighthawk AX6000 pak přes 12 000 Kč za stanici.

Nové technologie zkrátka nejsou levné, a zejména pokud využíváte velké množství zařízení a chcete ty nejvyšší rychlosti, anebo chcete být připraveni na budoucnost, stojí za to do Wi-Fi 6 mesh systému investovat.

Větší, ale stále decentní

Stanice Deco X60 jsou oproti Wi-Fi 5 pukům Deco M5 mnohem rozměrnější válce s trochu menším průměrem, ale čtyřikrát větší výškou. Také v sobě mají čtyři antény, pro každé pásmo dvě, a dva gigabitové LAN porty. Vespod se pak nachází malá dírka s ukrytým resetovacím tlačítkem a v přední části spodku pak decentní stavová RGB LED. Ta vás nebude rušit už proto, že využívá odrazu světla od podložky, nesvítí přímo na vás.

Navíc je možné ji zcela vypnout nebo mít zapnutou jen přes den. Třípásmový Wi-Fi 6 systém s oddělenou 5GHz páteří budete ještě na trhu hledat marně, ostatně byl by také mimořádně drahý. Stanice se tak musí propojit přes jedno či druhé pásmo, nebo je ještě lépe můžete propojit kabelem – jen tak dosáhnete těch nejvyšších rychlostí.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Testy, Internet, Asus, Wi-Fi, Články z Computeru, TP-Link, Mac, WAN, NAT, SSID, LED, Celý dům, TP-Link Deco, QoS, LAN, Pokrytí, QAM, Beamformingu, MU-MIMO, Axa


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize