Kryptoměny | Podvod | Peníze

Celsius měl být něco jako kryptoměnová banka. Byl to podvod, který skončil zatčením bývalého šéfa

Spoluzakladatel a bývalý generální ředitel poskytovatele krypto půjček Celsius Network Alex Mashinsky byl ve čtvrtek zatčen v New Yorku. Skutečnost, že jeho zadržení proběhlo v návaznosti na vyšetřování krachu firmy, potvrdilo webu CoinDesk americké ministerstvo spravedlnosti.

Mashinsky a další osoby jsou podle obžaloby ministerstva spravedlnosti obviněni v sedmi bodech obžaloby, které zahrnují podvody s cennými papíry, komoditní podvody, bankovní podvody a spiknutí za účelem manipulace s cenou tokenu CEL společnosti Celsius.

Po krachu Celsius Network přišlo zatýkání

Zatčení a obvinění předcházela řada samostatných žalob proti Mashinskému a společnosti Celsius ze strany americké Komise pro cenné papíry (SEC), Komise pro termínované obchody s komoditami (CFTC) a Federální obchodní komise (FTC).

Provozovatel platformy Celsius vyhlásil v červenci loňského roku úpadek. Nabídku na převzetí všech aktiv vyhrálo konsorcium Fahrenheit. V lednu newyorská generální prokurátorka Letitia James podala na Mashinského žalobu za údajné klamání investorů ohledně zdraví firmy, které vedlo k podání návrhu na bankrot. Mashinsky později obvinění označil za „nepodložená“ a uvedl, že vznikla na základě dezinformací.

Ministerstvo spravedlnosti viní Mashinského a ředitele divize příjmů Roni Cohen-Pavona z organizování „několik let trvajícího systému klamání zákazníků“ ohledně tržní hodnoty firmy a podílu ve společnosti CEL. Podle zprávy agentury Bloomberg byl ve čtvrtek zatčen také Cohen-Pavon.

Moderní kryptoměnová banka

„Mashinsky představil Celsius jako moderní banku, kde si zákazníci mohou bezpečně uložit krypto aktiva a získat úroky. Ve skutečnosti však provozoval Celsius jako rizikový investiční fond a přijímal peníze zákazníků pod falešnými a zavádějícími záminkami,“ uvádí se v obžalobě s tím, že Mashinsky uváděl investory v omyl ohledně zajištění půjček a dohledu regulačních orgánů.

Ministerstvo spravedlnosti ve svém prohlášení uvedlo, že se společností Celsius uzavřelo dohodu o nestíhání, neboť firma přijala odpovědnost za svou roli v údajném podvodném systému a ochotně spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení.

Komise pro cenné papíry a burzy mezitím v žalobě podané ve stejný den obvinila firmu a Mashinského z podvodu s cennými papíry. Uvádí, že produkty CEL a Celsius Earn představují cenné papíry. „V tomto případě společnost Celsius nabízela a prodávala CEL a úrokový program Earn jako cenné papíry…. Firma ani Mashinsky nikdy nepodaly u SEC žádost o registraci ani neměly platnou registraci pro své nabídky a prodeje cenných papírů “

Na čtvrteční tiskové konferenci ředitel Komise pro cenné papíry a burzy Gurbir Grewal uvedl, že obžalovaní uváděli investory v omyl a často úplně falšovali finanční údaje. „Dnes spolu s našimi federálními partnery poženeme Mashinského a Celsius k odpovědnosti za jejich lži a podvody,“ řekl Grewal.

Stovky tisíc podvedených zákazníků

Komise pro termínované obchody s komoditami v samostatné žalobě obvinila firmu a Mashinského ze zapojení do „schématu, jehož cílem bylo podvést stovky tisíc zákazníků tím, že nesprávně prezentovali bezpečnost a ziskovost své platformy pro finanční transakce založené na digitálních aktivech“. Navzdory zhoršujícím se podmínkám na trhu společnost nadále „propagovala bezpečnost a životaschopnost a neoznámila svým zákazníkům ztráty,“ dodala CFTC v podání.

„Obžalovaní ujišťovali zákazníky, že Celsius udržuje dostatečné rezervy k plnění závazků vůči zákazníkům,“ uvádí FTC v žalobě, ve které firmu obviňuje z porušení zákona Federal Trade Commission Act „v souvislosti s marketingem a prodejem služeb půjčování a uchovávání kryptoměn“.

Po zveřejnění článku na webu CoinDesk sdělili Mashinského právníci prostřednictvím e-mailu, že jejich klient důrazně popírá dnes vznesená obvinění a že „se těší, až se bude proti těmto nepodloženým obviněním důrazně bránit u soudu“.

Diskuze (4) Další článek: Jak dobře vybrat počítače a jejich komponenty v bazaru. Přemýšlet, testovat a mít i trochu štěstí

Témata článku: , ,