Celosvětová konference Sunu: velké změny, velké novinky

Firma v nelehkých časech oznamuje zásadní změny strategie.

Jakkoli patřila a stále patří firma Sun Microsystems k velmi obdivovaným technologickým firmám, pro svou inovativnost, pro své produkty a koneckonců i pro velmi specifickou firemní kulturu, je nutno říci, že ji vývoj v posledních letech poněkud nachytal na hruškách. Sun byl vždycky svůj a nikdy se „nesnížil ke kolaboraci“ se světem Intelu a Microsoftu, urputně razí své výsostné technologie (Java atd.) a je dnes posledním čistým z velkých gigantů komerčního Unixu. Jakkoli se „fokus“, soustředěné zaměření strategie jedním směrem v byznysu celkem cení, může také firmu zavést na slepou kolej. Nejvíce strategii firmy trestá burza: z vrcholné hodnoty před třemi lety („jsme tečkou v dot.com“) s tržní hodnotou na skoro 200 miliardách) jsme nyní na 13 miliardách dolarů a podstatně skromnějších prohlášeních.

Celovětová konference „Network Computing“, která proběhla právě v těchto dnech, skutečně přináší řadu zásadních novinek. Sun se mění, protože se změnit musí, a změní se opravdu nebývale. Firma uvádí dva softwarové balíky, které jsou, alespoň ve srovnání s minulostí, poměrně levné. Prvním je Java Enterprise System (dříve známý kódově jako „Orion“), je softwarový balík základních produktů a technologií pro servery Sunu, druhým je Java Desktop System (dříve kódově „Šílený kloboučník“ čili Mad Hatter), balík kancelářských programů pro stolní počítače. Zatímco první (serverová) oblast je tradičně silnou stránkou Sunu, stolní balíček míří do zatím suverénního hájemství Microsoftu. Sun nasazuje docela radikální cenovou strategii: platí se za roční používání, a jedna licence stojí sto dolarů za rok, či sto padesát za obě. I když možná někteří čtenáři čekali, že to bude v duchu Linuxu/Open Office zadarmo, je uvedená cena atraktivní: pro řadu velkých společností je prefabrikované a dobře funkční řešení serverového systému a kanceláře potřebné, a „zadarmo je pro ně drahé“: chtějí přijít a fungovat, nikoli ladit, instalovat, konfigurovat. Sto dolarů je nic – hodinová sazba specialisty nebo konzultanta.

Softwarová nabídka Sunu by se měla stát bodem, kolem kterého se otočí celá strategie firmy – z „železáře“ na firmu, která dodává kompletní řešení. Nově formulované sdělení zákazníkům je, že je lepší pořídit ucelené hotové proprietární řešení (železo, serverový software a klientský software) než něco skládat z kostiček typu „tady Unix, tady Linux, támhle Windows, a software taky někde posbíráme“. Šéf firmy McNealy se svou obvyklou výřečností praví, že když chcete nástroj k přibližování, také jdete a koupíte si auto, a nedáváte ho dohromady z pístních kroužků a podobných částeček. S automobilem to sice je pravda, ale v informačních technologiích se naopak cení ušití řešení na míru; vždyť na tom staví nejúspěšnější systémoví integrátoři na světě už mnoho let svou existenci. Bylo by krásné, kdyby se informační systémy daly kupovat jako mašinky do kuchyně a jen zapojovat do zásuvky, a bylo by to také levné  (Sun tvrdí „…až 70% úspor oproti řešení postavené na Microsoftu“) – zatím ale nikdo neprokázal, že to v praxi skutečně tak snadno jde. Nyní je to na Sunu: Scott McNealy říká, že firmy dnes „platí za počítače a jejich provoz desetkrát více, než by musely“, a přirozeně, firma Sun bude tou, která to všechno změní.

Druhá z nejvýznamějších novinek se týká Javy. Obě softwarové strategie ostatně nesou v názvu slovo „Java“, a to samo o sobě něco sděluje. Sunu je jasné, že v atraktivní a do budoucna velevýznamné oblasti webových služeb jsou dnes dva hlavní konkurenti: Microsoft s .NET a Java, přičemž Microsoft rychle získává na síle hlavně svou pověstnou vývojářskou podporou. Sun mění svou strategii způsobem, který se značně podobá té microsoftí – chce dodat vývojářům jednoduché nástroje pro využití Javy, a tak zlákat na svou stranu jejich širokou masu. Vývojáři jsou klíčem: na kterou stranu se jich přidá větší množství, ta pravděpodobně převáží. Systém J2EE (Java 2 Enterprise Edition) je známý špičkovou kvalitou a výkonností, ale je pro vývojáře náročný, vyžaduje specialisty a výsledný produkt je drahý. Na druhé straně, cosi fungujícího ve Visual Basicu vysmahne člověk, který ještě předevčírem neuměl programovat, ale včera už si na to koupil knížku. A zejména v dnešní době snížených rozpočtů rozhoduje cena za „vyhovující“ produkt. Sun proto hodlá uvést, zatím pod kódovým názvem „Rave“ sadu programovacích nástrojů pro Javu, v určité ideové imitaci Visual Studia od Microsoftu.

Akceptováním reality, které mělo podle mnoha názorů přijít už dříve, je rovněž příklon k serverům postavených na čipech od Intelu nebo AMD. Nabídku doplní dvouprocesorové „blade“ servery s čipy od AMD, později možná intelovské čtyřprocesorové stroje. Sun v poslední době ztratil citelný kus trhu v serverech a tvrdí se, že to bylo právě kvůli tvrdošíjnému odmítání platformy „x86“, jak ji firma sama nazývá.

V celku lze novou strategii Sunu, která přináší po delší době zásadní změny, označit jako „lepší pozdě než nikdy“, ale Sun ji nyní musí zrealizovat ve ztížených podmínkách: jednak musí změny urychlit a provést bezchybně, protože není mnoho času na bádání a pokusy, a rovněž si nemůže dovolit příliš investovat – poslední období jsou pro firmu ztrátová, takže pracnou obrázku musí Sun provést navíc ještě s úsporným rozpočtem. Jedno musí člověk McNealymu uznat, a to je odvaha – šéf Sunu v situaci, která pro firmu není jednoduchá, oznámí strategii, která pomalu staví na hlavu vše, co bylo dosud známé, obviní ostatní IT průmysl, že desetkrát předražuje a deklaruje, že jeho firma to nyní vše změní.

Diskuze (36) Další článek: Yahoo! chce odstřihnout Trilian, Jabber a Mirandu

Témata článku: Software, Konference, Levné řešení, Kostička, Nejúspěšnější uvedení, Radikální řešení, Uvedená cena, Velká změna, Velký gigant, Serverová oblast, Velká kostička, Rave, Sun, Hodinová sazba, Levné stolní počítače, Orion


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co se dá najít na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co se dá najít na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 48

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 21

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

** 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc ** Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor ** Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Tomáš Holčík | 55Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů