Evropská unie | Autorské právo

Celoevropský protipirátský zákon je jen otázkou času. EP už sepsal základní studii

Celoevropský protipirátský zákon je jen otázkou času. EP už sepsal základní studii

Výzkumná služba Evropského parlamentu (EPRS) provedla rešerši členské autorskoprávní legislativy a současných výzev na internetu, aby krátce před Vánocemi publikovala hutný dokument o 112 stranách Challenges facing sports event organisers in the digital environment (PDF).

I když by se dalo podle názvu čekat, že se věnuje ryze sportu, ve skutečnosti jde k podstatě věci a jeho autoři upozorňují na rozdílné pojetí autorských práv (a jejich porušování) napříč starým kontinentem.

Jedním z řešení má být to, co už potkalo jiné kapitoly digitálního byznysu: harmonizace – tedy sjednocení těchto legislativ a vytvoření společných protipirátských pravidel:

The third – and most effective – legislative tool (Option L.3) would involve adopting an EU anti-piracy act, in the form of a new EU regulation, providing for all the legal tools envisaged by the policy proposal.

Evropský Anti-Piracy Act unii zatím opravdu chybí, byť země už dnes svazují různé mezinárodní dohody. Každá členská země ale na pirátství a jeho kriminalizaci i tak pohlíží různým způsobem. Na jedné straně proto může být v tomto směru poměrně svobodomyslné Česko, no a na druhé třeba některé země Beneluxu a ex-člen Velká Británie, kde už v minulosti soudy a další instituce mnohokrát nařizovaly operátorům, aby zamezily uživatelům třeba v přístupu k The Pirate Bay. To u nás zatím nikdy nebylo na pořadu dne.

EU Anti-Piracy Act by toto mohl změnit a prosadit tvrdší linii. A to i z hlediska toho, jak přistupovat ke stahování pirátského audiovizuálního díla. Zatímco některé země včetně ČR stahování A/V warezu pro vlastní potřebu de facto tolerují, jiné postihují. Ostatně, v minulosti označil takové stahování za problematické i Soudní dvůr EU, který je přitom v otázce výkladu unijního práva nejvyšší autoritou.

V každém případě, zatím se jedná opravdu jen o studii parlamentních výzkumníků a nikoliv o legislativní návrh. Jeho příprava bude nicméně jen otázkou času a souvisí s postupnou harmonizací celé digitální ekonomiky.

Celé znění studie:

Diskuze (67) Další článek: Samsung omezil výrobu LCD, ale nakonec s ní ještě nekončí

Témata článku: Internet, Právo, Warez, Evropská unie, Velká Británie, The Pirate Bay, PDF, Pirátství, Autorské právo, Česká republika, Studie, Benelux, Protipirátský zákon, Harmonizace, Evropský parlament, Stahování, Unie, Otázka času, Soudní dvůr EU


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5