Celoevropské licencování online hudby: už aby to bylo

Čeští uživatelé mají řadu otázek. Třeba proč nejsou služby umožňující legální (placený) download hudby, jako iTunes nebo Rhapsody, dostupné i v ČR. Sami si obvykle odpovídají, že zatím nejsme pro provozovatele dostatečně zajímavý trh, aby se „namáhali“ u nás službu otevřít.
Celoevropské licencování online hudby: už aby to bylo

Není to ale pravda. To, co otevření služby brání, není velikost trhu, ale bludiště licenčních ujednání, která jsou pro každý stát jiná. Historicky to ani nemohlo být jinak. Trhy s duševním vlastnictvím jsou v každé zemi odlišné a je (bohužel) logické, že si každý stát vytvořil jiný princip, jak vybírat poplatky z nejrůznějších druhů provozování hudebních či filmových děl.

Tyto vzniklé instituce (viz OSA) navíc prakticky nikomu nepodléhají. Jakmile jsou zřízeny v rámci lokálního zákona, žijí si vlastním životem, a tak jako každý úřad se soustřeďují spíše na posilování své moci a pozice. To poslední, co je zajímá, jsou nějaké „iTunes“. Vědí, že jejich podstatu může změnit jen zákon a že k jeho přijetí je daleko.

Unie plánuje změny

Evropská unie to zřejmě bude chtít změnit. Zejména pak v oblasti online hudby, která nezná hranice, chce zavést jednotný, celoevropsky platný systém licencování. I když tento „evropský banán“ nemusí a jistě nebude vyhovovat všem, má šanci změnit současný doslova byzantský systém výběru tantiém z hudby.

Podle studie EU v uplynulém roce působilo v jednotlivých členských zemích více než 100 výběrčích tantiém (společností a institucí), které nasbíraly několik miliard eur pro více než jeden milion (!!) držitelů copyrightu.

Tento současný princip téměř znemožňuje vstup celoevropského hráče s online hudbou – vyžadovalo by to dohody s každým z výběrčích pro každou zemi zvlášť, případně s jednotlivými držiteli copyrightu, opět pro každou zemi zvlášť. To je organizačně příliš složité a finančně příliš nákladné. Dodejme ještě, že za každou „písničkou“ dnes stojí menší fronta natažených rukou: interpret, kapela, autor hudby a kdokoli další, kdo se na dílku nějak podepsal.

Co se bude dít?

Jak chce EU zjednodušení dosáhnout? Ustanoví právoplatnost nadnárodních výběrčích poplatků z autorských práv s právem působit na celém území Unie. Bez ohledu na to, jaká pravidla a zákony na lokálních trzích působí.

EU logicky spoléhá na to, že jakmile tento institut bude ustanoven, výběrčí (coby nezávislé firmy) vzniknou a držitelé copyrightu s nimi rádi uzavřou smlouvy, protože jim to zjednoduší život. Na druhé straně pak bude rychle následovat vznik panevropské služby s downloadovanou hudbou, protože i pro ně už bude život snadný.

Vznik těchto nadnárodních výběrčích poplatků (byť nám to spojení nezní zrovna hezky) navíc velmi silně podpoří místní umělce. Ty, kteří nejsou zrekrutovaní jedním z velké vydavatelské čtveřice, nebo i ty, kteří zrekrutovaní jsou, ale kteří tomuto vydavateli nestojí za to, aby je nějak aktivně šířil a propagoval po celé Evropě i celém světě. Což se vlastně týká skoro všech českých a slovenských hudebníků – čest několika výjimkám.

Pokud ustanovení vejde v platnost a hlavně v život, budeme moci konečně „ochutnávat“ – to je to pravé slovo – hudbu z okolních zemí. Z těch, které jsou nám vlastně nejpříbuznější a přitom dodnes nejméně dostupné.

Diskuze (9) Další článek: Ke stažení: finální verze nové Opery

Témata článku: Licence, Banán, Lokální zákon, Copyright, Pravá ruka, Filmové studio, Celý stát, Evropské právo, Vznik, Licencování, Hud, Pravé slovo, Složité pravidlo


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 243

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 20

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně