Celoevropská petice za snížení DPH z hudby

Soudobý hudební průmysl se otřásá v samých základech. Prodeje CD na celém světě se propadají, pirátství naopak vzkvétá a internetové předplatitelské služby velkých společností mívají až na výjimky jen pramalý úspěch. Do toho přichází celoevropská iniciativa za snížení DPH z hudebních nosičů. Je to konečně ta správná cesta?

Hudba a film, to jsou v současné době dvě odvětví kultury asi nejvýrazněji sužovaná rozrůstajícím se pirátským kopírováním. Přestože obří vydavatelství typu EMI, Sony či BMG  investují desítky milionů dolarů do nejrůznějších "náhradních" řešení, od zavádění protipirátské ochrany CD (která leckdy neumožňuje přehrát si hudbu ani doma na počítači) až po budování online hudebních knihoven (odkud si sice můžete stahovat hudbu, ale smíte ji pouze přehrávat, nikoliv kopírovat, a to ještě jen na jednom počítači), ve skutečnosti jen těžko něco zmůžou. Tahle polovičatá řešení totiž očividně nemají úspěch.

Dejte hudbě rovnoprávnost!

Nový nápad jak pomoct současnému hudebnímu průmyslu "z bryndy" přichází z belgického Bruselu. Tam byla pod heslem "Give music a break" (čili velmi volně přeloženo "Nechte hudbu hrát") představena evropskému publiku petice za snížení DPH z hudebních nosičů. Jejího ohlášení mediím se ujali pánové Alex Callier z belgické kapely Hooverphonic a německý zpěvák písniček pro děti Rolf Zuckowski.

O co v ní vlastně jde? Daň z přidané hodnoty na hudební nosiče se v současné době pohybuje v jednotlivých členských zemích EU mezi 15% a 25%. Uveďme si zde několik konkrétních příkladů - Švédsko a Dánsko 25%, Finsko 22%, Holandsko a Portugalsko 19%, Řecko 18%, VB 17,5%, Lucembursko 15%. Naproti tomu DPH z ostatních kulturních produktů a služeb, jako jsou lístky do kina, časopisy nebo knihy, se pohybuje maximálně kolem 5%. Hudba a potažmo i hudební interpreti jsou tak jasně znevýhodňování oproti svým malující/píšícím/atd. kolegům. Požadují proto okamžité srovnání DPH s ostatními kulturními výrobky a ukončení "diskriminace".

To by samozřejmě znamenalo snížení cen hudebních nosičů, což by s největší pravděpodobností mělo za následek zvýšení prodejů a tím navíc možná i zvýšení daňových příjmů jednotlivých vlád. Oživení by se mohlo dotknout až 600 000 zaměstnanců, kteří pracují v hudebním průmyslu evropské unie. Studie ukazují, že snížení DPH by pro něj představovalo opravdu podstatný "kopanec" vpřed.

EU zatíná pěsti

Nová petice byla ohlášena právě v době, kdy se EU pokouší jít tvrději do boje s piráty. Snaží se právně sjednotit různé chápaní ochrany duševního vlastnictví, tedy obtížné záležitosti copyrightů a patentů v jednotlivých členských státech. Ačkoliv se má o novém návrhu hlasovat až za několik měsíců, už teď vyvolává negativní reakce. Například Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) vydala prohlášení ve kterém požaduje zavedení o mnoho striktnějších opatření.

Petici už podpořilo přes 1200 evropských hudebních umělců, z těch nejznámějších jmenujme například Eltona Johna, Erose Ramazzottiho nebo kapelu Hooverphonic. Z českých umělců pak svůj podpis připojili například Anna K., Helena Vondráčková, František Nedvěd, členové kapel Mig21 nebo Chinaski. Podpisy se zdaleka neomezují pouze na členské nebo právě přistupující státy EU.

Někteří představitelé států EU už stačili vyjádřili přání zařadit hudbu z hlediska zdanění mezi ostatní kulturní produkty - týká se to například francouzské vlády. Konečné rozhodnutí však musí padnout jako jednomyslné ANO/NE ministrů financí všech států EU. To by se mělo udát ještě před začátkem léta.

Internet, ďábel i spasitel?

Nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Internet mění svět ze všech stran a současný způsob distribuce hudby je snad podle všech analytiků dlouhodobě neudržitelný. Velké nahrávací společnosti dělají pomalu ale jistě krůčky vpřed, to nelze popřít. Všechny je ale předběhla společnost Apple se svým skvěle propracovaným, i když zdaleka ne ještě dokonalým systémem iTunes, který nyní netrpělivě očekávají všichni uživatelé Windows. Bude jistě zajímavá, zda a jak zareaguje Microsoft.

Aby se podařilo změnit současný stav skutečně razantním způsobem, nestačí jen snaha velkých vydavatelů. Do obrodného procesu se musejí zapojit jak samotní umělci, tak především také posluchači. Více se o petici můžete dozvědět na adrese http://212.134.114.163/vat-st/ a od 16. června také na www.givemusicabreak.com.

Diskuze (37) Další článek: Kumulativní záplata pro Internet Explorer

Témata článku: Apple, Elton John, Razantní snížení, Evropská záležitost, Hudba, Hudební vydavatelství, Snížení, Anno, IFPI, Anna, Obří vydavatelství, Rolf, Helena, Diskriminace, Brusel


Určitě si přečtěte

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku