Celeron již na 2,7 GHz

Společnost Intel představila nový model procesoru Celeron, a to s vnitřním taktem 2,7 GHz. Frekvenční rozpětí Celeronů v patici Socket 478 tak vzrostlo na rovný 1 GHz. Současný typ jádra se dostává na hranice možností.
Společnost Intel představila 24. září 2003 nový model procesoru Celeron, a to s vnitřním taktem 2,7 GHz. Zatímco první Celeron pro patici Socket 478 pracoval na 1,7 GHz, nyní se dosáhlo frekvence o celý 1 GHz vyšší.

Modely s taktem 2,5 a 2,6 GHz byly představeny koncem června 2003 (společně s jádrem D1), o čtvrt roku později přichází 2,7 GHz. Neznamená to však, že jen výše uvedené modely mají novější jádro D1 (a naopak). Nejvíce o tom vypovídá následující tabulka.

Klepněte pro větší obrázek

Příznivce jádra D1 upozorňuji, že procesory s taktem 2,0/2,1/2,2/2,3/2,4 GHz mohou mít obě jádra (C1 i D1), Celeron 2,5 a 2,7 GHz mají jen jádro D1, ovšem Celeron 2,6 GHz je podle dostupných informací jen na starším jádru C1.

Uvedené ceny jsou za jeden kus při odběru 1 000 kusů. Tepelný údaj odpovídá množství tepla, které výrobce uvádí v dokumentaci jako Thermal Design Power, což odpovídá množství tepla, vznikajícího při běžném provozu. Grafy zahrnují modely, které Intel stále uvádí ve svém ceníku (tj. od 2,1 do 2,7 GHz včetně).

Co dál?

Na model s vnitřní frekvencí 2,8 GHz si nějaký ten měsíc pravděpodobně počkáme. Při zachování ceny 103 USD za nejrychlejší model by totiž muselo předcházet snížení cen předchozích Celeronů včetně právě uvedeného modelu. Z tepelných vlastností lze vyčíst, že moc dlouho se frekvence stávajících Celeronů zvyšovat nedá.

Klepněte pro větší obrázek

Nyní se vyrovnalo množství tepla, které vyprodukoval nejvýkonnější Celeron s jádrem Willamette. Můžeme tedy (logicky) očekávat, že již příští model 2,8 GHz bude poslední s jádrem Northwood, takže další již bude pohánět jádro Prescott. Na to si ale počkáme minimálně do zimy až jara příštího roku.

Diskuze (14) Další článek: Fotky z výstavní plochy Computexu

Témata článku: Následující měsíc, Thermal, D1, Zima, Model S, Jádro, Celeron, Model


Určitě si přečtěte

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku