Celeron již na 2,7 GHz

Společnost Intel představila nový model procesoru Celeron, a to s vnitřním taktem 2,7 GHz. Frekvenční rozpětí Celeronů v patici Socket 478 tak vzrostlo na rovný 1 GHz. Současný typ jádra se dostává na hranice možností.
Společnost Intel představila 24. září 2003 nový model procesoru Celeron, a to s vnitřním taktem 2,7 GHz. Zatímco první Celeron pro patici Socket 478 pracoval na 1,7 GHz, nyní se dosáhlo frekvence o celý 1 GHz vyšší.

Modely s taktem 2,5 a 2,6 GHz byly představeny koncem června 2003 (společně s jádrem D1), o čtvrt roku později přichází 2,7 GHz. Neznamená to však, že jen výše uvedené modely mají novější jádro D1 (a naopak). Nejvíce o tom vypovídá následující tabulka.

Klepněte pro větší obrázek

Příznivce jádra D1 upozorňuji, že procesory s taktem 2,0/2,1/2,2/2,3/2,4 GHz mohou mít obě jádra (C1 i D1), Celeron 2,5 a 2,7 GHz mají jen jádro D1, ovšem Celeron 2,6 GHz je podle dostupných informací jen na starším jádru C1.

Uvedené ceny jsou za jeden kus při odběru 1 000 kusů. Tepelný údaj odpovídá množství tepla, které výrobce uvádí v dokumentaci jako Thermal Design Power, což odpovídá množství tepla, vznikajícího při běžném provozu. Grafy zahrnují modely, které Intel stále uvádí ve svém ceníku (tj. od 2,1 do 2,7 GHz včetně).

Co dál?

Na model s vnitřní frekvencí 2,8 GHz si nějaký ten měsíc pravděpodobně počkáme. Při zachování ceny 103 USD za nejrychlejší model by totiž muselo předcházet snížení cen předchozích Celeronů včetně právě uvedeného modelu. Z tepelných vlastností lze vyčíst, že moc dlouho se frekvence stávajících Celeronů zvyšovat nedá.

Klepněte pro větší obrázek

Nyní se vyrovnalo množství tepla, které vyprodukoval nejvýkonnější Celeron s jádrem Willamette. Můžeme tedy (logicky) očekávat, že již příští model 2,8 GHz bude poslední s jádrem Northwood, takže další již bude pohánět jádro Prescott. Na to si ale počkáme minimálně do zimy až jara příštího roku.

Diskuze (14) Další článek: Fotky z výstavní plochy Computexu

Témata článku: D1, Celeron, Následující měsíc, Zima, Thermal, Jádro, Model S, Model

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost