Celeron jako zvon

Nové a připravované procesory firmy Intel podrobněji.
Intel uspořádal další bleskovou tiskovou konferenci, a sice ohledně nejnovějšího přírůstku do rodiny procesorů. V tomto případě se jedná především o posílený Celeron, a sice Intel Celeron 300A a 333 MHz, který má být k dispozici od 24. srpna.

Intel tímto ohlášením hodlá demonstrovat svoji snahu ovládnout celý trh, od počítačů pro domácnosti přes pracovní stanice až po servery. Nové procesory Celeron se zvýšenou frekvencí na 300 MHz, resp. 333 MHz, a posílené o vyrovnávací paměť cache 128 KB, jsou určeny pro základní segment trhu s PC, na kterých běží dnešní software. Písmeno A u 300MHz Celeronu znamená, že budou k dispozici verze bez cache i s cache. 333MHz Celeron bude pouze s vyrovnávací pamětí cache L2.

Architektura 0,25 mikronu a MMX pro všechny
Intel rovněž předpokládá, že do konce září kompletně přejde na 0,25mikronovou technologii. Výhody této technologie spočívají v možnosti umístění vyššího počty tranzistorů na čipu, ve snížení spotřeby elektrické energie (nižší vyzařování tepla), tím pak v dosahování vyšších výkonů.

Všechny nové procesory jsou rovněž na 0,25mikronovém jádře, který byl původně označován jako Deschutes.

Intel vypouští označení MMX, které již není unikátní, protože instrukce MMX již mají všechny nové procesory.

Příliš mnoho jmen a nejasná budoucnost
V první polovině roku 1999 má přijít procesor, který má dnes kódový název Katmai, následovník procesoru Pentium II. Katmai bude rovněž vyráběn 0,25mironovou technologií, a bude mít 70 nových instrukcí. Katmai bude na sběrnici Slot 1, stejný procesor na sběrnici Slot 2 se bude nazývat Tanner a přijde na trh také v první polovině roku 1999.

Ve druhé polovině roku 1999 přijde procesor Coppermine, který již bude vyráběn 0,18mikronovou technologií. Coppermine bude na patici Slot 1, jeho protějšek na patici Slot 2 se bude jmenovat Cascade. Zatím se nepodařilo zjistit, zda bude procesor Coppermine vyráběn tzv. měděnou technologií, kterou vyvinula IBM a dosahuje s ní pracovní frekvence 1 GHz. Technologie 0,18 mikronu zatím propojení měděnými můstky nepotřebuje. Všechny současně vyráběné pecesory jsou vyráběny tzv. hliníkovou technologií (propojovací mosty jsou z hliníku -- Al -- který není vůči křemíku agresivní). Pro nastupující technologii 0,13 mikronu však Intel již prvděpodobně měděnou technologii bude muset zvážit, přestože je mnohem nákladnější.

Zdá se, že Intel již trh s procesory pro konzumní trh ovládl, a to ve všech segmentech trhu s PC. Nepochopitelné je pouze to, proč zavádí tolik nových názvů. Nejde snad o přílišnou zahleděnost sama do sebe, která může znamenat nedostatek opravdových inovací a až přílišné mlžení před konkurencí?

Intel sice prakticky zcela ovládl trh s PC, notebooky a PC-servery. Merced je však zatím v nedohlednu a základní nevýhodou Intelu je to, že v případě Intelu se jedná o firmu, která vyrábí pouze procesory a další součástky, nikoliv však už systémy. Intelu prostě chybí vlastní operační systém, a proto mohou firmy, které obojí mají, tj. Sun, SGI, ze silnějších pak IBM, HP, Digital/Compaq, vesele žít dál.

HP se pak vůbec nemusí něčeho obávat, protože společně s Intelem připravovala instrukce, takže HP-UX bude na Merced velice snadno přenositelný, a sice po instalaci softwarových "patches", tj. záplat.

Compaq se zase pojistil nákupem Digitalu, tj. nejen servisního zázemí, ale rovněž procesoru Alpha – v případě zakolísání Intelu je dnes i Compaq připraven si ukrojit svůj díl trhu se servery.

A co víc – kdyby chtěl Intel být s některými procesory se zvýšeným výkonem pro omezenou skupinu odběratelů zcela unikátní, pak jich může vyrábět pouze omezené množství, čímž se zase dostane na cenovou úroveň, běžnou u risců.

Váš názor Další článek: Warez a hrdinové od Dlouhé Lhoty

Témata článku: Notebooky, Nastupující segment, HP Compaq, Zvon, Katmai, Celeron, Jak

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5