Čekejme dvouletý růst bezdrátů

Rozhovor s ředitelem společnosti Intelek na téma bezdrátových komunikací.
Před třemi lety se ve společnosti Intelek rozhodli nabízet bezdrátová zařízení jako doplněk tradičních kabelových rozvodů pro budování lokálních sítí. Stalo se ovšem to, co ani sama firma Intelek neočekávala. Zrovna v té době vznikl obrovský trh bezdrátového připojení k Internetu a s ním nevídaná poptávka po bezdrátových zařízeních. Jak to bylo, je a snad bude nám prozradil Ivo Kraváček, ředitel společnosti.

Kdo jsou vaši zákazníci? Můžete definovat, kdo si v současnosti nejvíc kupuje bezdrátové zařízení?

Filozofií naší firmy jako distributora je dodávat technologii pro společnosti, které jsou schopny tuto technologii instalovat, servisovat, přidávat služby, zvyšovat přidanou hodnotu. Je to strategie, která platila před třemi lety (začínali jsme s bezdrátovými technologiemi) a platí dodnes. Bezdrátové zařízení prodáváme vyškoleným certifikovaným partnerům společnosti BreezeCom. Partneři, pak nabízejí tato bezdrátová zařízení jako součást řešení svým koncovým zákazníkům, kterými jsou ve většině případů poskytovatelé Internetu, podniky anebo systémoví integrátoři.

Původní určení bezdrátových zařízení bylo v rámci sítí WLAN (bezdrátové LAN) jako nahrazení tradičních „drátových“ sítí. U nás jejich použití sklouzlo hlavně k bezdrátovému přístupu k Internetu. Je možné procentuelně zhodnotit kolik zákazníků používá bezdrátové zařízení jako způsob přístupu k Internetu a kolik k provozu bezdrátových sítí LAN?

Ano, máte úplnou pravdu. Zařízení BreezeNet byly vyrobeny za účelem budování bezdrátových lokálních sítí. Vývoj na poli Internetu v České republice chtěl, že v současné době se 80-90 procent všeho prodeje bezdrátových zařízení realizuje za účelem budování připojení k Internetu. Samozřejmě tento způsob využití nebyl původní strategií firem, které tato zařízení nabízely. Jak je ale v Čechách zvykem, využily se tato zařízení i na jiný účel něž se původně myslelo.

Můžete porovnat situaci před pěti lety (na vašem začátku v bezdrátech) a nyní? Jak se změnila poptávka a zákazníci?

S bezdráty jsme začali před třemi lety. Strategii bylo nabídnout bezdrátové zařízení jako rozšíření současné nabídky kabelových systémů. Tato zařízení jsme pojímali jako extenzi strukturované kabeláže. Struktura zákazníku se mění, protože v minulém roce jsme 60 % zařízení prodali do velkých firem (poskytovatelům Internetu).

Dá se říct, že původní cíl nabízení bezdrátových zařízení jako rozšíření lokálních sítí se vám na jedné straně vydařil a na druhé straně vás překvapil využitím pro připojení k Internetu?

Nemůžu říct, že bychom byli překvapeni. Před třemi lety jsme „bezdráty“ nabízeli pro trh, který tady byl, to znamená pro lokální sítě. Nebyli jsme překvapeni možností využití těchto zařízení, ale neuvědomovali jsme si velikost trhu, který se před námi otevíral. Byli jsme překvapeni jeho dynamickým rozvojem. Meziroční nárůst v prodeji je někde mezi 150 až 200 %.

Jak velký trh s bezdrátovými technologiemi v ČR odhadujete? Jak se bude dále vyvíjet technologie bezdrátových připojení a jakou vidíte budoucnost bezdrátového přístupu k Internetu a používání bezdrátových technologií vůbec?

Ano, společnost Intelek vyrostla na bezdrátech, které tvoří podstatnou část firmy, je to asi 30 %. Co se týče dalšího vývoje připojení na Internet, tak si myslím, že tady bude několik technologií. Jednou z nich bude určitě připojení pomocí mobilních zařízení (mobilních telefonů). Jaké technologie nabídnou mobilní operátoři, to je jejich záležitost, do které nechceme zasahovat. Druhou část bude tvořit tradiční připojení drátové a bezdrátové. Tady je jenom těžké odhadnout co bude lepší… Pravděpodobně rozhodne poměr ceny a výkonu. Pro příklad: Náš největší telekomunikační operátor Český Telecom má v zemi zakopaných 5 milionů telefonních okruhů – to znamená skoro 5 milionů pevných připojení – každý účastník telefonní sítě má domů připravenou pevnou linku. Použitím již existující technologie je možné přibližně vytvořit již zmíněných 5 milionů dvoumegabitových připojení do Internetu. Tak se do roka může Český Telecom stát největším poskytovatelem Internetu. Jestli se pro tento krok rozhodne nebo ne, je opět těžko odhadnout. Samozřejmě existuje několik dalších poskytovatelů, kteří jakýmkoli způsobem připojí nové zákazníky k Internetu nebo firemním sítím.

Když se vrátím zpět k bezdrátovému připojení na Internet, jako náhradě pevných „drátových“ připojení, tak očekávám ještě dva roky stejné tempo růstu jako nyní – 100-200 % meziročně.

V současnosti se mluví o připojení pomocí kabelových rozvodů televizí. Určitým způsobem v tom cítím konkurenci pro bezdrátové připojení. Máte stejný názor a myslíte si, že se bezdráty někdy dostanou na přijatelnou cenovou hladinu pro koncového zákazníka?

V případě technologie BreezeComu se mi možnost plošného připojení zákazníků zdá hodně vzdálená. BreezeCom bude používán především na propojení páteří, například budov do centra. Uvnitř budov budou využívány alternativní technologie – jednou z nich jsou televizní kabelové rozvody, druhou možností je využití telefonních sítí těchto budov. Která z technologií bude nakonec využita je otázka, jak rychle se společnosti, které vlastní tyto okruhy, budou ochotny přizpůsobit novému trendu.

Za časopis Connect! se ptal Martin Schenk.

Váš názor Další článek: Nový Connect! – čtení pro manažery i techniky

Témata článku: Internet, Růst, Zařízení, Obrovská poptávka, Lokální síť, Připravená strategie, Tradiční kabel, Bezdrátové zařízení, Původní společnost, Pevný drát, Stejná strategie, Bezdrátový internet, Tradiční drát, Alternativní technologie, Stejné tempo


Určitě si přečtěte

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5