Čekáte v roce 2012 konec světa? Raději se postarejte o licenci na budoucnost!

Jakýsi prorok v Americe strašil kdekoho, že svět skončí už příští rok. Už to, co já vím, odvolal, a zdá se, že se na něj nikdo zas tak moc nezlobí pro zrušení takového proroctví.
Čekáte v roce 2012 konec světa? Raději se postarejte o licenci na budoucnost!

To není žádná atraktivní novinka, to se děje už od raného středověku, že si někdo usmyslí, abychom to zabalili. Ale jindy vstanou noví bojovníci, tedy noví vizionáři – a ti si usmyslí, že bychom to naopak mohli parádně rozbalit. Jak se připravit na tu lákavější alternativu budoucnosti, o tom je dnešní licenční povídání.

Na příští rok nám Microsoft připravil zase slušnou porci produktových novinek.

  • Visual Studio NextVersion
  • Windows Phone 7.5
  • SQL Server 2012 (code name Denali)
  • Windows Server NextVersion
  • .NET Framework 4.5
  • Visual Studio Team Foundation Server NextVersion

Jaký máte postoj k upgrade? Je to peklo, strach, zbytečnost, kopec nového učení, nových chyb a nových komplikací? Nebo jsou to nové vlastnosti, které tu ušetří, tu zjednoduší práci, tu zrychlí nebo zpřesní výsledek, tu odstraní rizika a „staré křivdy“? Možná to závisí od toho, jestli jste spíš založením optimista a také jestli koukáte víc dopředu, než za sebe. Když už jsme byli u těch raně středověkých chiliastů, popojeďme kousek před začátek minulého století a spolu s luddisty si připomeňme hořkou skutečnost, že pokroku se ignorancí vzdorovat nedá (a dokonce ani rozbíjení strojů jej nedokázalo nijak výrazně zpomalit). A proč taky? Kdo se kdy vydal na dráhu profesionála v IT a není masochista (tedy, chce být v tom, co dělá, úspěšný), tak se už dávno smířil s tím, že z učení se a vstřebávání novinek nikdy nevyjde. A že je lépe na vlnách surfovat, než se jim stavět do cesty a tvářit se zarputile.

Máme tu pro vás osvědčenou značku prkna pro surfaře mezi vývojáři a IT profesionály. Říká se mu MSDN. Protože mám teď cca 75% pravděpodobnost, že vy, milý čtenáři, jste už dávno předplatitelem této sady softwaru a služeb, musím vás rychle upozornit, že se vyplatí číst dál. Jsou možná jisté tajné výstupky a žlábky, kterých jste si na svém prkně ani nevšiml – a přitom byste s jejich pomocí zvládal moře prostoru a požadavků, na které se kdejaký začátečník ještě pustit nemůže.

Předplatitelé MSDN, přeskočte:

Podstatou MSDN (přesně řečeno Visual Studio s předplatným MSDN) je to, že se jedná o sadu pro profesionální vývojáře, která obsahuje různé jazyky a nástroje Visual Studio v různých edicích podle způsobu a rozsahu použití, a k tomu také další software, který každý vývojář potřebuje proto, aby mohl své aplikace vyvíjet, testovat a konzultovat s jejich budoucími uživateli v různých prostředích (síťových i stand-alone, na nejrůznějších verzích operačního systému, pohromadě s všelijakým serverovým i klientským softwarem, v různých jazycích, v různých edicích či různého stáří). Používat k zodpovědné práci při vývoji klasické komerční verze produktů, které tvoří prostředí, v němž bude aplikace žít a sloužit, by znamenalo velké investice (do vytvoření laboratoře pro výrobu a zkoušky prototypů), nebo přinejmenším velké riziko, pokud bychom se uchýlili k „pokusům na lidech“ a živém provozu.

Zároveň je samozřejmě absurdní představa, že vývojář, tedy někdo, kdo se živí tvůrčí prací vlastní hlavy, bude krást výsledky práce jiných tvůrčích hlav, jinými slovy, že by chtěl, aby jeho práce byla respektována a honorována, a přitom sám nerespektoval práva jiných autorů – a tedy prostě software, který potřebuje na přípravu a testy, bez licence kradl někde na známých serverech. Předplatné MSDN je ta cesta, která jej uchrání pokušení, naservíruje mu vše potřebné k práci až pod nos (tedy do počítače) a ještě pomůže vytvořit testovací prostředí pro budoucí šťastné uživatele (což je moc dobře, protože nikoho nebaví mít uživatele nešťastné. Jsou protivní.)

MSDN je zkratka pro Microsoft Developer Network a je to služba, která

  • zajistí přístup k Visual Studiu příslušné edice – a to vždy i k nejnovější verzi
  • stejně tak poskytuje vždy aktuální verze dalších produktů – opět v bohatosti podle edice předplatného MSDN; v té nejrozvitější je zde prakticky úplná sbírka produkce společnosti Microsoft s výjimkou multimédií, hardwaru a her
  • zároveň zachovává kompletní cestu k downgrade (co se nenajde na MSDN, to fakt nikdy neexistovalo :-))
  • a je kompletně od A do Z popsána na stránkách www.msdn.cz a www.daquas.cz/msdn

Visual Studio s MSDN a jeho licence (tohle už čtěte všichni)

Podstatou Visual Studia s MSDN je, že licenční podmínky jsou velmi specifické, jak vycházejí naproti tradičnímu životnímu stylu vývojářů. Takový programátor obvykle nevystačí s jediným strojem. Kudy chodí, tudy nosí notebook, na stole v kanceláři má (pod vrstvou popela a krabic od pizzy) výkonnou stanici, sem tam si pár řádek kódu napíše doma, někdy na chalupě (která je obvykle kódovaná celá, pokud už vývojář podlehne tlaku rodiny a nějakou má) a velmi často také u klienta, rovnou vedle mašiny, na které jede ostré produkční prostředí. To proto, že když se tam čas od času ukáže, obvykle hned namístě provede pár inspirovaných zásahů do kódu, jimiž něco opraví, rozšíří, anebo jen dodá nový impuls, protože „tohle to teda fakt ještě nikdy nedělalo!!“ :-) K tomu také potřebuje mít po ruce vývojové prostředí, aby provedl zkrácený cyklus (někdy, žel, jen jednosměrný a často nevratný): zásah – kompilace – deployment.

Licence mu to ovšem všechno umožní! Licence vývojářského nástroje se v rámci organizace, která ji zakoupila, vždy přiděluje konkrétnímu uživateli z masa a kostí, který má pak právo si z ní nainstalovat software všude, kam jen dosáhne, za předpokladu, že je schopen zajistit a věrohodně prokázat, že k těmto instalacím nebude přistupovat nikdo další, kdo by neměl podobnou kouzelnou licenci se stejnou úrovní práv.

Pokud jde o ty instalace u klientů, zde se vyplatí, pro dobro obou stran, učinit písemný záznam, který zákazníkovi zakáže používat instalaci z MSDN bez vědomí a souhlasu uživatele, ale zároveň případnému auditorovi vysvětlí, jak se na zařízení provozovaném v kancelářích firmy ocitl software, pro nějž nedisponuje žádnou licencí.

Tam, kde fungují vývojářské týmy, není samozřejmě nutné (a vlastně ani žádoucí), aby si každý individualista stavěl své vývojové a testovací prostředí sám, ale všichni, kdo mají přiměřeně opravňující edici Visual Studio s MSDN mohou dané prostředky užívat současně a prostředí sdílet.

Veškeré produkty, které jsou k nalezení v sadě předplatného Visual Studio s MSDN, jsou pak určeny výhradně pro účely vývoje a testování. Výjimku mají Office, Project a Visio, které může vývojář s licencí MSDN použít na jednom stroji i ke klasickým provozním účelům (aby měl v čem číst maily, psát smlouvy a dopisy, či počítat kalkulace, v lepším případě modelovat a plánovat své vývojářské projekty.)

Licencí je ve Visual Studio s předplatným MSDN nepřeberně, pro náročnější týmy (i výjimečně schopné jednotlivce), kterým něco říká mantra Application Lifecycle Management, je zde také neopominutelná licence pro Team Foundation Server (včetně přístupu pro klienty).

Testováno uživatelem

Zvláštní půvab MSDN odhalí ti, kterým záleží na spokojenosti uživatelů s řešením, které pro ně připravují. Testovací prostředí postavené na licencích MSDN totiž mohou úplně bez licencí používat také oni, v okamžiku, kdy provádějí tzv. User Acceptance Testing(UAT). Nejde tedy o profesionální testéry, zátěžové a jiné vývojářské testy, ale o to, jak se na připravovanou aplikaci či řešení tváří její budoucí uživatelé – účtaři, manageři, studenti, obchodníci... či pro koho ji zrovna tvoříte. Na takové testování (ověřování, do jaké míry se naše představy promítly v zadání a posléze i v realizaci projektu) není potřeba, aby uživatelé měli licence MSDN, nebo licence CAL (klientských přístupů k serverům) atd.

Proč vám to všechno píšu?

Protože Visual Studio s MSDN už mají za těch třináct let, co se mu věnuje DAQUAS v roli Informačního centra MSDN a TechNet pro ČR už snad skoro všichni vývojáři a IT PRO v republice. Mnozí ale stále ještě netuší, co všechno by si s ním mohli užít (například v cloudu nebo nad incidenty technické podpory, které v rámci předplatného získali – o UAT ani nemluvě).A ti, co je ještě nemají, nebo někdy v minulosti přerušili z nejrůznějších nešťastných důvodů pravidelný odběr, mohou využít speciálních nabídek do konce roku.

Na webu jsou všechny informace popsány poměrně podrobně a srozumitelně, ale pohodlnější a příjemnější (zejména jestli to chcete stihnout až o 35 % levněji) je ozvat se přívětivé a v tom všem chaosu edic a možností dobře zorientované obsluze Informačního centra. Ta totiž umí navíc také čarovat se splátkami, vymyslí pro vás předplatné na rok, na dva, na tři.

Jestli to tedy napřesrok nehodláte s falešnými proroky zabalit, dejte si poradit a rozjedem to spolu. Myslím, že je na co se těšit, co se učit, s čím si hrát, co testovat a co dodávat uživatelům, aby si doopravdy užili.

S přáním klidných Vánoc, bujarého Silvestra a Nového (i nového) roku plného krásných předsevzetí (třeba o pořádku v licencích, který si konečně uděláme :-)) se s vámi loučí a nad tématy pro článkyv roce 2012 už přemýšlí

Darina Vodrážková, MCTS, DAQUAS, příjemné rozhraní mezi člověkem a jeho softwarem

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (3) Další článek: První pohled na System Center Configuration Manager 2012

Témata článku: Budoucnost, Licence, Konec, Jediný stroj, Osvědčený stroj, Známý server, Profesionální stroj, Konec světa, Komerční verze, Prkno, Různé prostředí, Svět, Kopec, Souhlas uživatele, Auditor, Mantra, Pizza, Pokušení, Chaos, Nový předplatitel, Testovací dráha, Nová cesta, Denali, Studio, Nový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize