Wi-Fi | Router | MikroTik

Čekání je u konce. Legendární MikroTik už má router s Wi-Fi 6

Známá lotyšská společnost vyrábějící síťovou techniku v létě konečně představila první produkty s podporou Wi-Fi 6. Čekání na adopci standardu 802.11ax bylo tak dlouhé, že si z toho dělá ve videu legraci i samotný MikroTik. Nové Wi-Fi routery nesou označení hAP ax2 a hAP ax3 a navazují na oblíbené modely ac2 a ac3 určené do domácností a malých firem.

Oba běží na čtyřjádrovém procesoru IPQ6010 od Qualcommu, mají 1 GB RAM a 128MB flash paměť s předinstalovaným RouterOS 7. Spadají do třídy AX1800, přes 5GHz pásmo umí protáhnout až 1200 Mb/s, přes 2,4GHz pak 574 Mb/s. Model ax2 má dvě integrované antény a pět gigabitových rozhraní Ethernet.

Model ax3 má externí antény, čtyři gigabitové Ethernety a jeden s podporou 2,5Gb/s komunikace. Navrch dostal i jeden konektor USB 3.0, s nimž se počítá pro připojení LTE modemu nebo úložiště. Tradicí MikroTiku je podpora PoE jak pro napájení samotného zařízení, tak naopak pro napájení dalšího zařízení v síti.

Značku MikroTik si uživatelé cení hlavně pro stabilní funkčnost, možnosti konfigurace a dlouhou podporu. Výrobce slibuje minimálně pět let aktualizací od vydání produktu.

MikroTik hAP ax2 se v Česku prodává okolo 2600 Kč, hAP ax3 je za 3300 Kč. Distribuce je ale zatím omezená, zařízení jsou jen v několika obchodech a i v zahraničí mohou být čekací doby i několik týdnů či měsíců.


Routery Mikrotik s podporou Wi-Fi 6

MikroTik hAP ax2 MikroTik hAP ax2
nabízí 9 obchodů za ceny od 2 115 Kč
Porovnat ceny
MikroTik C52iG-5HaxD2HaxD-TC MikroTik C52iG-5HaxD2HaxD-TC
nabízí 27 obchodů za ceny od 2 098 Kč
Porovnat ceny

Diskuze (28) Další článek: Něco jako Fotky Google, ale bezpečně a bezplatně na vašem serveru. Nextcloud chystá velké novinky

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , , , , , ,