Google | Navigace | Android Auto

Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko

Zdroj: Google
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko | Zdroj: Google

Google v tichosti a v záplavě drobných podzimních novinek oznámil pro našince velkou věc. Češi a Slováci si budou moci konečně oficiálně bez hacků propojit svá auta a mobily s Androidem. Služba Android Auto nově funguje v několika desítkách zemí severní a východní Evropy a dalších regionech. Rozšiřování nicméně bude postupné, takže pokud sami ještě novinku používat nemůžete, dočkáte se v průběhu následujících týdnů.

Prostřednictvím Android Auta se na displeji vozu objeví oblíbené multimediální aplikace, navigace nebo možnost telefonování a diktování/čtení SMS. Stěžejním prvkem je též Google Asistent, který už sice také česky umí, ale k oficiálnímu spuštění dosud nedošlo. Rozšíření Android Auta ale může být předzvěstí změn i v této oblasti.

Systém Android Auto podporují snad všechny automobily světa (viz seznam), nechybí ani česká Škoda, která jej integrovala do všech modelů vyráběných od roku 2016. Funkce je ale dostupná také ve zvlášť prodávaných autorádií od Sony, Pioneeru, Panasonicu, Blaupunktu a dalších.

Klepněte pro větší obrázek
Android Auto se rozšířilo do dalších evropských zemí

Drátem i bez kabelu

Komplikovanější to bude s připojením. Jistotou je USB kabel, který bude mobil zároveň nabíjet. Takhle připojíte všechny mobily s Androidem 6.0 a novějším. U starších verzí bude třeba nainstalovat stejnojmennou aplikaci, u Androidu 10+ se už telefon s vozem spojí rovnou.

Klepněte pro větší obrázek
Podpora služby ve vozech Škody

Android Auto ale funguje také v bezdrátovém režimu, avšak to musí podporovat jednak přijímač v autě a jednak samotný mobil. V autě musí být 5GHz Wi-Fi. Pokud jde o mobily, tak bezdrátový režim funguje na:

  • Androidu 9 u telefonů Samsung Galaxy S8, S8+ a Note 8
  • Androidu 10 u všech telefonů Google Pixel a Samsung Galaxy
  • Androidu 11 na všech mobilech s 5GHz Wi-Fi

V Play Storu pak najdete seznam aplikací, který budou v autě fungovat. Je tam spousta rádií, hudebních streamovacích služeb, podcastových přehrávačů či messengerů. Chudá je však zatím nabídka navigačních aplikací. Kromě Google Map je zatím dostupný jen Waze (patřící taktéž Googlu). Firma nicméně již začala spolupracovat s dalšími vývojáři a vlastní aplikace časem doplní TomTom, MapFactor nebo slovenský Sygic. Dlouhodobý zájem o vstup na tuto platformu má i Seznam se svou službou Mapy.cz.

Konkurenční Apple CarPlay v Česku oficiálně dostupný není, ale neoficiálně jde používat již několik let.

Takhle vypadá Android Auto po redesignu v roce 2019:

Diskuze (33) Další článek: Dostaňte se do temných internetových zákoutí: Co je a jak používat anonymní síť Tor

Témata článku: Google, Apple, Android, Wi-Fi, Evropa, Google Asistent, Play Store, Škoda, Waze, Sony, Slovensko, Navigace, SMS, Smartphone, Panasonic, Android Auto, TomTom, Aplikace, Note, Kabel, Mobil, Blaupunkt, Google mapy, Seznam, Samsung Galaxy, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy