Mapy | Kartografie

Čechy mají Kafku, Morava Freuda. Interaktivní mapa ukazuje rodiště významných osobností

Přemýšleli jste někdy, jaká slavná osobnost se narodila ve vašem městě? Není třeba to hledat složitě na Wikipedii. Topi Tjukanov, designér map a geograf ze společnosti Mapbox data z online encyklopedie vytáhl a umístil na interaktivní mapu nazvanou Notable people, kde si osoby můžete prohlížet po regionech.

Zajímavé je, jak „významnost“ osobností mapa vyhodnocuje. Tjukanov podle The Verge vycházel z nedávné studie v časopise Nature, která se slávě lidí věnuje a vypočítává ji na základě několika aspektů z Wikipedie.

Jednak je to množství textu v životopisech těchto lidí, a to napříč různými jazyky. K tomu se přidává počet zobrazení životopisů mezi lety 2015 a 2018. Následuje kolik je o osobnosti známo důležitých údajů jako je datum narození, jeho studia apod. (o vlivných lidech je toho známo hodně) a v neposlední řadě kolik je na životopisný text na Wikipedii navázáno externích odkazů. 

Na základě těchto parametrů každá osobnost dostala skóre a byla na mapě umístěna právě do města, kde se narodila. Čím důležitější, tím je na mapě viditelnější, nehledě na to, zda je to člověk s kladnými konotacemi. 

Při pohledu na mapu, která zahrnuje celý svět, jsou tak nejvýraznější převážně historické osoby – v Evropě svítí například Adolf Hitler, Vladimir Lenin, Winston Churchill či Aristoteles, jednoduše proto, že o nich existuje nejvíce zmínek a ovlivnili hodně událostí.

To se však dalo přepokládat. Zaujme proto především zobrazení jednotlivých regionů. Mapa pokrývá všechny státy světa, včetně Česka, a u nás byla jako nejvýznamnější osoba s českým rodištěm vyhodnocen Sigmund Freud, který se narodil v moravskoslezském Příboru. Hned za ním Franz Kafka původem z Prahy. 

Na mapě výrazně figurují i další české historické osobnosti. K současným se člověk musí proklikat a zobrazit si hodně podrobné zobrazení, aby se mu ukázaly, a stejně pak převažují sportovci jako Petr Čech, Martina Navrátilová a Dominik Hašek. Z toho tedy vyplývá, že největší slávu Česku aktuálně tvoří právě sportovci. 

Dobrá zpráva nicméně je, že není oblast, která by u nás produkovala více osobností. Všechny kraje ukazují spoustu jmen, na které můžeme být hrdí.

Diskuze (54) Další článek: Geneticky modifikovaný hlodavec má lepidlo místo šroubků. Pitva myši Apple Magic Mouse

Témata článku: Mapy, Wikipedia, Evropa, Praha, Kartografie, Životopis, Interaktivní mapa, Česká republika, Osobnost, Příbor, The Verge, Adolf Hitler, Sigmund Freud, Kafka, Rodiště, Významná osobnost, Nature, Winston Churchill, Mapa, AristotelesSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
V ruských zbraních je možná více západních čipů než ve vašem mobilu. To je dobrá zpráva

V ruských zbraních je možná více západních čipů než ve vašem mobilu. To je dobrá zpráva

** Každá ruská střela, která selhala, je pokladem pro analytiky ** Britská organizace RUSI prozkoumala 27 ruských zbraní ** Našli v nich 450 různých integrovaných obvodů ze zahraničí

Jakub Čížek
ZbraněČipyRusko
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě