CeBIT 2007: den první s novinkami Nvidie

Brány výstaviště se otvírají až dnes, ale internet už je plný fotografií produktů, které na CeBITu najdete. Logitech předvádí inovovanou herní myš G5, na stánku MSI najdete nové GeForce 8600, svou obnovenou premiéru si dnes odbude Commodore, zaujme i ručně vyráběný prototyp tichého chladiče AC pro nejvýkonnější grafické karty či reproduktory pro fanoušky hvězdných válek.
CeBIT 2007: den první s novinkami Nvidie
Kapitoly článku

Díky neustálým odkladům u ATI i Nvidie jsou zřejmě nejočekávanějšími produkty, které mohou návštěvníci (či v horším případě pouze vyvolení) na CeBITu spatřit, nové grafické karty s podporou DirectX 10 – u Nvidie určené pro střední a nižší segment trhu, u ATI nejvýkonnější Radeony X2900 a střední třída s čipy RV630 a RV610. Na oficiální uvedení karet na trh si zřejmě ještě počkáme, a může se stát, že výkonem ani přesnou specifikací se prozatím nikdo chlubit nebude a budeme se muset spokojit jen s fotografiemi.

Během včerejška se na serveru DailyTech objevily další detaily o připravovaných grafických kartách Nvidie. GeForce 8600 GTS a 8600 GT pohání jádro G84. Méně výkonná GeForce 8500 GT pak má být osazená čipem G86. Karty mají podporu pro DirectX 10 a pixel a vertex shadery ve verzi 4.0, ale co se počtu týče, Nvidia ale stále neodhalila přesná čísla.

G84 a G86 má mít podporu pro přehrávání hardwarově akcelerovaného dekódování MPEG 2 v HD rozlišení a VMW HD v rozlišení 1080p. Karty podporují i H.264, o VC-1 se ale Nvidia nezmiňuje. Neschází ani podpora pro hardwarový post processing videa.

Nejvýkonnější model střední třídy - GeForce 8600 GTS má mít jádro taktované na 675 MHz. S 256 MB GDDR3 paměti taktované na 1000 MHz (2000 MHz efektivně) komunikuje přes 128bitovou sběrnici. GeForce 8600 GTS má mít osmivrstvý tištěný spoj o rozměrech 18,3×11,2 cm a vyrábět se má pouze v plném formátu. Na rozdíl od nových Radeonů pro střední segment s podporou pro PCIe 2.0, o kterých jsme psali včera, je karta určená pro klasický PCI Express slot. Nvidia odhaduje spotřebu karty asi na 71 W.

Klepněte pro větší obrázek

Karty mají podporu pro dva dual-link DVI konektory, VGA, standardni TV a HDTV výstup a analogové videovstupy.

O něco méně výkonné GeForce 8600 GT jsou taktovány na 540 MHz. Lze je vybavit 256 nebo 128 MB GDDR3 pamětí taktovaných na 700 MHz. Karty mohou podporovat přehrávání chráněného videa HDCP, ale to, jestli toho daný model využije, záleží na výrobci.

Klepněte pro větší obrázek

Kartám stačí šestivrstvá PCB, rozměry jsou o něco menší – 17,5 × 11,2 cm. Nevyžaduje externí napájení. Maximální spotřeba má být 43 Wattů – oproti GeForce 8600 GTS má tedy spotřebu nižší o více než jednu třetinu. Videovýstupy zvládá stejné jako verze GTS, ale schází videovstup.

O modelu 8500 GT je mnohem méně informací, ví se jen že bude mít podporu pro GDDR3 a GDDR2 paměti a dva dual-link DVI, VGA a TV výstup.

Grafické karty s čipy GeForce 8. generace už jsou na CeBITu k vidění na stánku MSI. Výrobce neuvádí, jaké čipy se přesně nacházejí pod chladiči, na kartách bez chladiče je pak maskuje samolepkou s logem, a všechny jsou označené jen jako „Nová grafická karta připravená na DirectX 10“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Čtveřice větších karet je pravděpodobně ze série GeForce 8600 GT – dobře lze rozeznat 1,4ns paměťové čipy a scházející konektor pro přídavné napájení, další dvě karty mají HDMI konektory. Karty mají referenční design Nvidie, který je založený na starším rozvržení známém z GeForce 7600 a ještě dříve z GeForce 6600. Přibyly ale průchodky pro audio do HDMI konektoru a další regulátory.

O něco záhadnější je pasivně chlazená karta s poloviční velikostí, která má zřejmě zapadnout do nižšího segmentu.

Klepněte pro větší obrázek

Nvidia stále neoznámila oficiální termín uvedení karet na trh, ale s ohledem na to, že se už vystavují vzorky karet, nemůže být daleko.

Commodore a na tři stovky skinů pro PC

V posledních dnech se proslýchaly zprávy o znovuzrození značky Commodore. Objevily se první fotografie nových herních PC – stylové skříně, pro které lze vybrat více než tři stovky různých motivů. V levé bočnici je větrací otvor ve tvaru stále ještě notoricky známého loga výrobce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Více informací se dozvíme při velké premiéře, kterou si mají „nové“ počítače odbýt dnes o půl jedné.

Témata článku: Internet, Nejvýkonnější dvojice, Špatné rozlišení, Levný plast, Stíhačka, Den, Xtreme, Nový laser, Nvidia Geforce, GeForce, Chráněné přehrávání, Střední třída, Novinka, CeBIT, Přesný tvar, Nvidia, Kovový plát

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů