CeBIT 2003: Všichni srovnávají krok

Co hýbalo letošním CeBITem? WiFi? Bylo loni. Blu-ray disc? Byl i loni. Barevné mobily? Loni už spousta. Miniaturní počítače? Ukázané loni. Bylo vůbec letos na CeBITu něco zajímavého? Určitě, ukazuje se totiž, že v oblasti IT již není slabých hráčů a každá technologická novinka je rychle rozšířena.
CeBIT 2003: Všichni srovnávají krok

Hlavní taháky

Letošní CeBIT zaznamenal několik technologických novinek, zřejmě nejvýraznější byl nástup platformy Intel Centrino a to nikoli proto, že by měl Intel nejvýraznější stánek, ale spíše proto, že notebooky s Cetrinem byly prostě všude. Nejen na stáncích hlavních značkových firem, ale i u pro nás bezejmenných výrobců z Dálného východu. Centrino nabízel každý a vybírat se dalo od lehoučkých notebooků až po plně vybavené tlouštíky. U nás v republice startuje Centrino oficiálně zítra a i u nás si žádný z hlavních výrobců nedovolí neuvést nějaký nový model notebooku. Zda se budou masivně prodávat je zatím jiná, Centrino je obecně dražší než předchozí řešení, výdrž na baterie také není ve všech případech mimořádná. Každopádně se bude tato platforma nadále vyvíjet a má šanci na perspektivní život.

Klepněte pro větší obrázek 
Na prezentaci Centrina byl ukázána 30cm deska s technologií výroby 90 nanometrů.

AMD zakontrovala na ohlášení Intelu tuctem nových mobilních procesorů Athlon XP-M. V případě AMD se ale jednalo jen o procesory, nikoli o celá řešení. Každopádně je to pro AMD důležitý krok, protože její nabídka v mobilních procesorech nebyla předtím nijak úchvatná a některé segmenty trhu nedokázala uspokojit.

ATI i Nvidia si na CeBIT nechaly nějaká překvapení. Ačkoli nové grafické karty pro stolní počítače byly představeny již v týdnu před CeBITem, přesto se bylo na co dívat. Nvidia představila GeForce FX pro notebooky a pro stejnou platformu představila ATI svůj Mobility Radeon 9600. Obě dvě firmy tak uváděly, že jsou první, kdo uvádí DirectX 9 grafické řešení pro notebooky. Ostatní firmy srovnávaly krok v oblasti DirectX 9 grafiky pro stolní počítače. VIA představila své řešení S3 DeltaChrome, SiS měla představit Xabre II, to se ale na poslední chvíli odložilo, bude o pár měsíců později, grafika ale hotová je, jen jsou problémy s rozjezdem výroby.

Lakmusový papírek – tchajwanci

Stabilním ukazatelem přijetí nových technologií jsou stánky tchajwanských firem, každým dotazem se sice vystavujete riziku nutnosti odběru několika kamiónů daného výrobku, protože to je to jediné o co jim jde, je tam ale vidět, co už je naprosto běžná záležitost a nabídnout to může každý. Stabilním artiklem jsou reproduktory, klávesnice a kryty počítačů. MP3 přehrávače už jsou všechny placaté, umí všechno a seženete je v libovolném provedení. Zatímco loni to byly kapesní počítače v nejrůznějších provedeních, letošní trend byla jasný – vybavené miniaturní počítače do obývacího pokoje. Díky nachystaným stavebnicím malých tichých počítačů pro běžné využití můžeme čekat jejich lavinovitý nástup i u nás. První vlaštovky se již objevují a stále nesou punc určité výjimečnosti, věřte ale tomu, že do půlroku je z toho běžná komodita, kterou koupíte v hypermarketu vedle dětských kočárků.

Klepněte pro větší obrázek 
Shuttle ukázal, že malé počítače jsou u něj základním stavebním kamenem (nejen stánku) 

Klepněte pro větší obrázek
Je libo rybičky v počítači? LianLi má řešení.
Krmit je nemusíte, jsou umělé.

Evropa dohání Ameriku

CeBIT byl také místem, kde Evropa srovnala krok s Amerikou v dostupnosti nových technologií. Smart displeje, které můžete odnést od počítače a stále přitom bezdrátově komunikují s počítačem, XBox Live či Windows XP Media Center Edition jsou produkty, které Microsoft oficiálně uvedl i do Evropy. Svou evropskou premiéru si odbyly i nové digitální fotoaparáty či produkty spotřební elektroniky vystavené poprvé v lednu na americké výstavě CES. CeBIT tak posloužil jako opakování premiér u řady produktů. O spoustě z nich jsme psali při jejich světovém představení, teď jsme aspoň rádi, že jsou dostupné i u nás (nebo spíše brzy dostupné i u nás).

Všichni mají všechno

Asi nejvýraznějším momentem CeBITu je srovnání nabízených technologií. Všichni nabízejí bezdrátovou konektivitu, velmi malá nebo naopak velmi výkonná řešení, každý výrobce monitorů má velké plasmové displeje, velké TFT obrazovky, výrobci spotřební elektroniky mají videokamery se záznamem na DVD, DVD rekordéry, digitální fotoaparáty nabídnou vždy dostatečný počet Megapixelů, pokud se objeví nějaké vylepšení, rychle je podporováno více firmami. V současnosti firmy potřebují rozsáhlou podporu svých standardů mnoha dalšími firmami. Proto se firmy stále častěji sdružují do aliancí, konsorcií a dalších uskupení pro podporu svých standardů. Doba, kdy jedna firma přišla nějakou inovací v podobně nového vlastního standardu a pečlivě si ji držela ve svém vlastnictví, je viditelně pryč. Tehcnologie jsou často tak pokročilé, že vývoj jedna firma neutáhne a tak potřebuje podporu dalších. Díky tomu je vše nové rychle akceptováno dalšími firmami a tlačeno na trh v širší frontě. Pochopitelně tu jsou rozdíly, spíše ale jen v provedení designu, ovládání či pochopitelně ceně. Není ale nějaká výrazná technologie, kterou by nabízela pouze jedna firma a získávala tím citelný náskok před konkurencí.

Statisticky vzato

Ačkoli je letošní CeBIT hodnocen jako skromnější ve srovnání s minulými ročníky (méně vystavovatelů, méně očekávaných návštěvníků), popravdě to nebylo tak patrné. Za první dva dny přišlo tolik návštěvníků, jako u nás za celý Invex a za půlku CeBITu jich bylo 300 000. V pavilónech upřímně bylo volněji a i takové davy se ve spoustě hal ztratily, CeBIT ale rozhodně nepůsobil na pohled dojmem skomírající výstavy.

Klepněte pro větší obrázek 
Pěkné počasí a relativně prázdno.
Věřili byste, že v tento den přišlo 70 000 návštěvníků?

Nadále se jedná o masivní akci světového významu, která naopak s úpadkem ostatních akcí nabírá na síle. CeBIT by měl nastartovat i v Americe (byť s řádově menším počtem vystavovatelů), takže určitě tu s námi ještě pár let bude. Je možné, že příští rok bude zase skromnější, to ale nevadí, aspoň stihneme projít všechny pavilóny.

Diskuze (6) Další článek: CeBIT 2003: Blu-ray u Panasonicu

Témata článku: Notebooky, Běžná komodita, CeBIT, Kamión, Notebooky v akci, Krok, Dostatečný náskok, Pěkné počasí, Malý výrobce, Letošní trend, SMART displej, Hlavní výrobce, Úpadek, Digitální fotoaparáty v akci, Předchozí řešení, Běžná záležitost, Xbox Live


Určitě si přečtěte

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku