CeBIT 2003: Lahůdkářství u Toshiby

Je libo ohebný TFT displej či vodní chlazení notebooku? Musíte si počkat, ale nejplacatejší notebook si můžete dopřát již teď.
Toshiba na svém cebitovém stánku vystavila několik zajímavých nových technologií a současně představila nové produkty v prodeji.

Je už poměrně tradicí, že v koutku stánku Toshiby najdete produkty z vývojových laboratoří. Jedná se obvykle o funkční prototypy, nikoli jen plastové studie budoucího vzhledu. Loni to byl Blue-ray disk, který byl letos k vidění hned na několika stáncích. Přehrávač a rekordér vystavoval například Panasonic. Loni také byl k vidění první palivový článek po napájení kapesního počítače přeměňující alkohol na elektřinu. Nevýhodou bylo, že byl asi třikrát větší než ten počítač, co měl napájet. Letos byl již k dispozici pokročilejší model pohánějící subnotebook Libretto. Stále se sice jedná o poměrně velké zařízení, ale už jej lze považovat za přenosné a je tu dobrá šance, že příští rok již uvidíme něco skutečně komerčně dostupného.

Klepněte pro větší obrázek Velikost palivového článku je zhruba jako dvě pouzdra na brýle.

O vodním chlazením notebooků jsme již několikrát psali, Hitachi například svůj notebook s vodním chlazením prodává. Toshiba vystavila zatím jen prototyp chlazení, kde se jako tepelného výměníku využívá zadní strana displeje. Samotné zařízení je nicméně již poměrně dotažené, takže se dá čekat jeho využití u nejvýkonnějších notebooků.

Klepněte pro větší obrázek Vodní chlazení notebooku podle Toshiby

Technologie OLED je obecně pokládána za skvělé řešení pro budoucnost, zatím se ale dosahuje jen malých rozměrů úhlopříček. Kodak začal prodávat digitální fotoaparát (již jsme o něm psali), který je jako první vybaven OLED obrazovkou, nic většího ale na svém stánku neukazoval. OLED displej u Kodaku mi navíc připadal na pohled poměrně neostrý, jakoby až moc vyhlazující okraje. Toshiba se v OLED angažuje také, vystavovala dvě malé obrazovky, které jsou vhodné do mobilního telefonu, pro počítač se ale zatím nehodí.

Klepněte pro větší obrázek Vpravo nahoře je prototyp mobilu, z druhé strany ale do jeho displeje vedl tlustý svazek kabelů, nic brzkého k uvedení to tedy není.

Od OLED technologie se také očekává příchod tenkých ohebných displejů, že hranice dnešních TFT obrazovek ale nejsou zdaleka konečné, ukazoval ohebný displej Toshiby. Úhlopříčku má sice jen 8,4 palce a rozlišení 800x600, i tak může ale sloužit jako základ řady netradičních aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Z boku je pěkně vidět prohnutí obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek jen je otázkou, kdy se to zlomí?

Protože notebooky na CeBITu byly v duchu představení Centrina od Intelu, nemohla chybět ani Toshiba. Uvedla dva modely, vzhledově konvenčnější Tecru M1 a novou ultraplacatou Portege R100.

Klepněte pro větší obrázek Tecra M1 – Pentium M až 1,6 GHz, 512 MB PC2100 DDR, 60GB disk, nabízena i s DVD-R/RW vypalovačkou. Výdrž až 6,7 hodiny.

Klepněte pro větší obrázek Portege M1 – Pentium M 900 MHz, 256 MB PC2100 DDR, 20GB disk, tloušťka 19,8 mm, váha 0,9 kg, výdrž až 6,5 hodiny s přídavnou baterií. Nemá žádné mechaniky, jen síťový konektor a vestavěnou WiFi.

Váš názor Další článek: Plus! Digital Media Edition: multimediální vitamíny

Témata článku: Notebooky, Palivový článek, Notebooky toshiba, Vodní chlazení, CeBIT, TOS, Blue Ray, Velké zařízení, OLED, Malý svazek


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku