CeBIT 2003: Lahůdkářství u Toshiby

Je libo ohebný TFT displej či vodní chlazení notebooku? Musíte si počkat, ale nejplacatejší notebook si můžete dopřát již teď.
Toshiba na svém cebitovém stánku vystavila několik zajímavých nových technologií a současně představila nové produkty v prodeji.

Je už poměrně tradicí, že v koutku stánku Toshiby najdete produkty z vývojových laboratoří. Jedná se obvykle o funkční prototypy, nikoli jen plastové studie budoucího vzhledu. Loni to byl Blue-ray disk, který byl letos k vidění hned na několika stáncích. Přehrávač a rekordér vystavoval například Panasonic. Loni také byl k vidění první palivový článek po napájení kapesního počítače přeměňující alkohol na elektřinu. Nevýhodou bylo, že byl asi třikrát větší než ten počítač, co měl napájet. Letos byl již k dispozici pokročilejší model pohánějící subnotebook Libretto. Stále se sice jedná o poměrně velké zařízení, ale už jej lze považovat za přenosné a je tu dobrá šance, že příští rok již uvidíme něco skutečně komerčně dostupného.

Klepněte pro větší obrázek Velikost palivového článku je zhruba jako dvě pouzdra na brýle.

O vodním chlazením notebooků jsme již několikrát psali, Hitachi například svůj notebook s vodním chlazením prodává. Toshiba vystavila zatím jen prototyp chlazení, kde se jako tepelného výměníku využívá zadní strana displeje. Samotné zařízení je nicméně již poměrně dotažené, takže se dá čekat jeho využití u nejvýkonnějších notebooků.

Klepněte pro větší obrázek Vodní chlazení notebooku podle Toshiby

Technologie OLED je obecně pokládána za skvělé řešení pro budoucnost, zatím se ale dosahuje jen malých rozměrů úhlopříček. Kodak začal prodávat digitální fotoaparát (již jsme o něm psali), který je jako první vybaven OLED obrazovkou, nic většího ale na svém stánku neukazoval. OLED displej u Kodaku mi navíc připadal na pohled poměrně neostrý, jakoby až moc vyhlazující okraje. Toshiba se v OLED angažuje také, vystavovala dvě malé obrazovky, které jsou vhodné do mobilního telefonu, pro počítač se ale zatím nehodí.

Klepněte pro větší obrázek Vpravo nahoře je prototyp mobilu, z druhé strany ale do jeho displeje vedl tlustý svazek kabelů, nic brzkého k uvedení to tedy není.

Od OLED technologie se také očekává příchod tenkých ohebných displejů, že hranice dnešních TFT obrazovek ale nejsou zdaleka konečné, ukazoval ohebný displej Toshiby. Úhlopříčku má sice jen 8,4 palce a rozlišení 800x600, i tak může ale sloužit jako základ řady netradičních aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Z boku je pěkně vidět prohnutí obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek jen je otázkou, kdy se to zlomí?

Protože notebooky na CeBITu byly v duchu představení Centrina od Intelu, nemohla chybět ani Toshiba. Uvedla dva modely, vzhledově konvenčnější Tecru M1 a novou ultraplacatou Portege R100.

Klepněte pro větší obrázek Tecra M1 – Pentium M až 1,6 GHz, 512 MB PC2100 DDR, 60GB disk, nabízena i s DVD-R/RW vypalovačkou. Výdrž až 6,7 hodiny.

Klepněte pro větší obrázek Portege M1 – Pentium M 900 MHz, 256 MB PC2100 DDR, 20GB disk, tloušťka 19,8 mm, váha 0,9 kg, výdrž až 6,5 hodiny s přídavnou baterií. Nemá žádné mechaniky, jen síťový konektor a vestavěnou WiFi.

Váš názor Další článek: Plus! Digital Media Edition: multimediální vitamíny

Témata článku: Notebooky, Palivový článek, OLED, CeBIT, TOS, Vodní chlazení, Malý svazek, Blue Ray, Notebooky toshiba


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji