CDRWin 3.8a: Malý, ale šikovný program na vypalování CD

Ceny mechanik na vypalování CD-R a CD-RW již delší dobu klesají a vypalovačky se tak postupně stávají stále běžnější součástí domácích počítačů. Současně s tím se vyvíjejí i různé vypalovací programy.
Ceny mechanik na vypalování CD-R a CD-RW již delší dobu klesají a vypalovačky se tak postupně stávají stále běžnější součástí domácích počítačů. Současně s tím se vyvíjejí i různé vypalovací programy. Některé dostanete společně s novou mechanikou, jiné si můžete koupit nebo stáhnout z webu. Dnes si představíme program CDRWin verzi 3.8a beta od firmy Golden Hawk, který funguje jak pod Windows 9x, tak i Windows NT a 2000.

První, co by vás mělo před jeho instalací zajímat, je kompatibilita tohoto softwaru s vaší vypalovací mechanikou. Přehled všech "vypalovaček", se kterými CDRWin spolupracuje (včetně těch, které budou spolupracovat s příští verzí), najdete na webu, nebo v nápovědě.

CDRWin 3.8a beta podporuje nahrávání v módech Audio, CD-ROM, CD-ROM-XA, CD-I, smíšené módy a pochopitelně i multisession disky.

Instalační program velký jen 578 KB ničím nepřekvapí a hned po spuštění se vás ujme standardní průvodce, který nabídne instalaci v pěti světových jazycích (angličtina, francouzština, němčina, španělština a italština). Během několika vteřin přijdete asi o megabajt diskového prostoru, ale na oplátku za to najdete v menu Programy novou složku Golden Hawk Technology obsahující zástupce nápovědy, odinstalátoru a samozřejmě i samotný program.

Po spuštění programu se nejprve zobrazí informace o tom, že používáte neregistrovanou verzi, která má omezené veškeré operace na jednorychlostní zápis. Okno CDRWin je vlastně jakousi nástrojovou lištou nabízející jedenáct tlačítek, jejichž prostřednictvím lze spouštět jednotlivé funkce:

 • Record Disc - používá se k nahrávání nových CD-R/W disků z image souborů uložených na pevném disku, jež jste předtím vytvořili použitím tlačítka Extract Disc. Před samotným vypalováním je možné nastavit, zda má být disk nahráván v režimu multisession (tj. je možné přidávat další stopy), a jakou rychlostí má být záznam proveden (pochopitelně záleží na vlastnostech vypalovací mechaniky). Pak jen stačí vybrat přes tlačítko Load Cue Sheet nebo Load Tracks, co budete chtít vypálit, a zahájit záznam tlačítkem Start Recording. V tomto režimu lze též vypalovat audio CD přímo ze souborů MP3, WAV, AIF a BIN. Při testování jsme zkusili s mechanikou HP 8100 (tedy podporovanou programem CDRWin 3.8a) vytvořit zvukové CD z deseti souborů MP3 v různé kvalitě a výsledek byl přinejmenším překvapivý: na CD byl zaznamenán pouze jakýsi šum, který měl s původními skladbami jen pramálo společného. V tomto směru tedy CDRWin naprosto selhal.
 • Backup Disc - zálohování CD disků na CD-R/W. Můžete si vybrat, zda chcete obsah disku nejprve uložit do dočasného souboru a teprve poté nahrát na médium (vhodné zejména v případě že máte v počítači nainstalovanou pouze mechaniku CD-R/W), nebo zda chcete kopírovat přímo do vypalovačky metodou "on the fly". Pochopitelně ani zde nechybí možnost vytvoření nové session na cílovém disku či nastavení rychlosti čtení a zápisu. Z dalších možností jmenujme alespoň nastavení způsobu, kterým mají být zapsány nečitelné sektory (lze zvolit zastavení vypalování v případě nalezení nečitelného sektoru, ignorování nečitelných sektorů, nebo jejich nahrazení sektorem s nulovým obsahem), a nezbytnou jitter correction.
 • Extract Disc/Tracks/Sectors - zde můžete provádět převod z CD do image souborů na pevný disk, které poté využijete k vypálení na CD v menu Record Disc. Pochopitelně lze zvolit, zda chcete kopírovat celý disk, jednu nebo více stop či dokonce jen vybrané sektory. Grabbery jistě potěší převod zvukových stop do souborů WAV a AIFF (44,1 KHz 16 bit stereo). Je také možné pouze otestovat čitelnost zdrojového média, což se hodí v případě, že chcete vytvářet kopii 1:1 přímo ze čtecí mechaniky na vypalovačku. Bohužel nelze kopírovat CD nahraná v režimu multisession (včetně CD-Extra a Photo CD).
 • File Backup and Tools - tato nabídka bude užitečná především těm uživatelům, jimž není lhostejná bezpečnost dat - nabízí totiž zálohování složek a souborů z pevného disku na CD kompatibilní s normou ISO9660. Zálohovat lze nejen celé složky, ale i vybrané soubory ve složce s možností použití hvězdičkové konvence. Dále zde můžete provádět diskové operace, jako je uzavírání disku, mazání obsahu CD-RW atp.
 • Devices and Settings - výběr a nastavení parametrů hardware a software, jako je zvolení primární čtecí a zapisovací mechaniky (máte-li jich nainstalováno více), parametry cache a můžete též prohlížet seznam nalezených pevných disků a adaptérů.
 • Table of Contents - zobrazí "table-of-contents" (TOC) vybraného disku, kde se například dozvíte, kolik sessions a kolik stop se na CD nachází, a získáte informace o jednotlivých stopách (typ, umístění na disku a další podrobnosti).
 • CD-TEXT Editor - tato ikona otevře editor, v němž můžete zadat informace, které budou zakódovány do kompaktního disku s rozšířením CD-TEXT. Toto rozšíření je relativní novinkou, jež byla přidána do specifikace zvukových CD firmami Sony a Philips a je podporována pouze některými přehrávači.
 • Sector Viewer - zobrazí obsah jednotlivých sektorů na vybraném disku.
 • Help - celkem dobře provedená nápověda, jež vás provede úskalími programu CDRWin.
 • Unlock Program - Po zaregistrování programu můžete v této sekci zadat registrační informace (jméno, název firmy a dva klíče, jež aktivují "ostrou" verzi). Po registraci toto tlačítko z menu zmizí a současně s tím odpadne i omezení rychlosti vypalování.
 • Exit Program - ukončení programu.
CDRWin 3.8a beta splňuje prakticky všechny požadavky kladené na programy tohoto typu a až na problém s konverzí souborů MP3 do audio stop se nám nepodařilo zjistit žádné další chyby. Svým rozhraním je určen spíše pokročilejším uživatelům, kteří mají alespoň základní znalosti terminologie vypalování.

Jestliže tedy nejste spokojeni se softwarem, kterým vám k vaší vypalovačce prodali v obchodě, máte možnost vyzkoušet tento malý a přitom velmi přínosný produkt. Možná, že vás příjemně překvapí svými vlastnostmi a schopnostmi.

Shareware, Download, velikost: 578 KB

Diskuze (3) Další článek: Detailní přehled o hardwaru

Témata článku: Windows, Bezpečnost, Exit, Golden, Šikovný program, Start recording, CD, Omezená možnost, Stop, Různá omezení, Nalezený soubor, Zvuková stopa, Zvolená složka, Hawk, Malý, Vybraný soubor, Různá móda, Vypalování


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11