CDRWin 3.8a: Malý, ale šikovný program na vypalování CD

Ceny mechanik na vypalování CD-R a CD-RW již delší dobu klesají a vypalovačky se tak postupně stávají stále běžnější součástí domácích počítačů. Současně s tím se vyvíjejí i různé vypalovací programy.
Ceny mechanik na vypalování CD-R a CD-RW již delší dobu klesají a vypalovačky se tak postupně stávají stále běžnější součástí domácích počítačů. Současně s tím se vyvíjejí i různé vypalovací programy. Některé dostanete společně s novou mechanikou, jiné si můžete koupit nebo stáhnout z webu. Dnes si představíme program CDRWin verzi 3.8a beta od firmy Golden Hawk, který funguje jak pod Windows 9x, tak i Windows NT a 2000.

První, co by vás mělo před jeho instalací zajímat, je kompatibilita tohoto softwaru s vaší vypalovací mechanikou. Přehled všech "vypalovaček", se kterými CDRWin spolupracuje (včetně těch, které budou spolupracovat s příští verzí), najdete na webu, nebo v nápovědě.

CDRWin 3.8a beta podporuje nahrávání v módech Audio, CD-ROM, CD-ROM-XA, CD-I, smíšené módy a pochopitelně i multisession disky.

Instalační program velký jen 578 KB ničím nepřekvapí a hned po spuštění se vás ujme standardní průvodce, který nabídne instalaci v pěti světových jazycích (angličtina, francouzština, němčina, španělština a italština). Během několika vteřin přijdete asi o megabajt diskového prostoru, ale na oplátku za to najdete v menu Programy novou složku Golden Hawk Technology obsahující zástupce nápovědy, odinstalátoru a samozřejmě i samotný program.

Po spuštění programu se nejprve zobrazí informace o tom, že používáte neregistrovanou verzi, která má omezené veškeré operace na jednorychlostní zápis. Okno CDRWin je vlastně jakousi nástrojovou lištou nabízející jedenáct tlačítek, jejichž prostřednictvím lze spouštět jednotlivé funkce:

 • Record Disc - používá se k nahrávání nových CD-R/W disků z image souborů uložených na pevném disku, jež jste předtím vytvořili použitím tlačítka Extract Disc. Před samotným vypalováním je možné nastavit, zda má být disk nahráván v režimu multisession (tj. je možné přidávat další stopy), a jakou rychlostí má být záznam proveden (pochopitelně záleží na vlastnostech vypalovací mechaniky). Pak jen stačí vybrat přes tlačítko Load Cue Sheet nebo Load Tracks, co budete chtít vypálit, a zahájit záznam tlačítkem Start Recording. V tomto režimu lze též vypalovat audio CD přímo ze souborů MP3, WAV, AIF a BIN. Při testování jsme zkusili s mechanikou HP 8100 (tedy podporovanou programem CDRWin 3.8a) vytvořit zvukové CD z deseti souborů MP3 v různé kvalitě a výsledek byl přinejmenším překvapivý: na CD byl zaznamenán pouze jakýsi šum, který měl s původními skladbami jen pramálo společného. V tomto směru tedy CDRWin naprosto selhal.
 • Backup Disc - zálohování CD disků na CD-R/W. Můžete si vybrat, zda chcete obsah disku nejprve uložit do dočasného souboru a teprve poté nahrát na médium (vhodné zejména v případě že máte v počítači nainstalovanou pouze mechaniku CD-R/W), nebo zda chcete kopírovat přímo do vypalovačky metodou "on the fly". Pochopitelně ani zde nechybí možnost vytvoření nové session na cílovém disku či nastavení rychlosti čtení a zápisu. Z dalších možností jmenujme alespoň nastavení způsobu, kterým mají být zapsány nečitelné sektory (lze zvolit zastavení vypalování v případě nalezení nečitelného sektoru, ignorování nečitelných sektorů, nebo jejich nahrazení sektorem s nulovým obsahem), a nezbytnou jitter correction.
 • Extract Disc/Tracks/Sectors - zde můžete provádět převod z CD do image souborů na pevný disk, které poté využijete k vypálení na CD v menu Record Disc. Pochopitelně lze zvolit, zda chcete kopírovat celý disk, jednu nebo více stop či dokonce jen vybrané sektory. Grabbery jistě potěší převod zvukových stop do souborů WAV a AIFF (44,1 KHz 16 bit stereo). Je také možné pouze otestovat čitelnost zdrojového média, což se hodí v případě, že chcete vytvářet kopii 1:1 přímo ze čtecí mechaniky na vypalovačku. Bohužel nelze kopírovat CD nahraná v režimu multisession (včetně CD-Extra a Photo CD).
 • File Backup and Tools - tato nabídka bude užitečná především těm uživatelům, jimž není lhostejná bezpečnost dat - nabízí totiž zálohování složek a souborů z pevného disku na CD kompatibilní s normou ISO9660. Zálohovat lze nejen celé složky, ale i vybrané soubory ve složce s možností použití hvězdičkové konvence. Dále zde můžete provádět diskové operace, jako je uzavírání disku, mazání obsahu CD-RW atp.
 • Devices and Settings - výběr a nastavení parametrů hardware a software, jako je zvolení primární čtecí a zapisovací mechaniky (máte-li jich nainstalováno více), parametry cache a můžete též prohlížet seznam nalezených pevných disků a adaptérů.
 • Table of Contents - zobrazí "table-of-contents" (TOC) vybraného disku, kde se například dozvíte, kolik sessions a kolik stop se na CD nachází, a získáte informace o jednotlivých stopách (typ, umístění na disku a další podrobnosti).
 • CD-TEXT Editor - tato ikona otevře editor, v němž můžete zadat informace, které budou zakódovány do kompaktního disku s rozšířením CD-TEXT. Toto rozšíření je relativní novinkou, jež byla přidána do specifikace zvukových CD firmami Sony a Philips a je podporována pouze některými přehrávači.
 • Sector Viewer - zobrazí obsah jednotlivých sektorů na vybraném disku.
 • Help - celkem dobře provedená nápověda, jež vás provede úskalími programu CDRWin.
 • Unlock Program - Po zaregistrování programu můžete v této sekci zadat registrační informace (jméno, název firmy a dva klíče, jež aktivují "ostrou" verzi). Po registraci toto tlačítko z menu zmizí a současně s tím odpadne i omezení rychlosti vypalování.
 • Exit Program - ukončení programu.
CDRWin 3.8a beta splňuje prakticky všechny požadavky kladené na programy tohoto typu a až na problém s konverzí souborů MP3 do audio stop se nám nepodařilo zjistit žádné další chyby. Svým rozhraním je určen spíše pokročilejším uživatelům, kteří mají alespoň základní znalosti terminologie vypalování.

Jestliže tedy nejste spokojeni se softwarem, kterým vám k vaší vypalovačce prodali v obchodě, máte možnost vyzkoušet tento malý a přitom velmi přínosný produkt. Možná, že vás příjemně překvapí svými vlastnostmi a schopnostmi.

Shareware, Download, velikost: 578 KB

Diskuze (3) Další článek: Detailní přehled o hardwaru

Témata článku: Windows, Bezpečnost, Nalezený soubor, Hawk, CD, Vypalování, Různá móda, Zvuková stopa, Golden, Malý, Vybraný soubor, Šikovný program, Omezená možnost, Různá omezení, Exit, Stop, Zvolená složka


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky