CDR Tools: vypalování cédéček úplně zadarmo (návod)

Nemáte peníze na drahý vypalovací program? Chcete vypalovat legálně a přitom zdarma? Program CDR Tool má sice spartánské prostředí, je ale malý a umí téměř vše, co potřebujete: extrakce audia, vytvoření a vypálení datové image či vypálení hudebního cédéčka.
CDR Tools: vypalování cédéček úplně zadarmo (návod)
Kapitoly článku

Program CDR Tools (Front End) je velmi jednoduchý program, který můžete ho ovládat i pomocí příkazového řádku, čemuž napomáhá i automatické generování dosového příkazu při jakékoliv akci: vypalování, tvorba image apod. Program je freeware a stáhnout si ho můžete z webu autora.

Poznámka: Ačkoliv je na webu betaverze 1.3, raději popisuji finální verzi 1.2.

Základní okno programu je opravdu velmi chudé. Nabízí extrakci zvukových stop z CD (Extract audio CD tracks), vytvoření datové image (Create CD image), vypálení image (Burn Data CD), hudebního cédéčka (Audio CD), Mixed-Mode CD (Mixed CD, data a zvukové stopy na jednom cédéčku) a smazání disku CD-RW (Erase CDRW disc). Je zde i volba Specific and initial tasks, která jen otestuje připojení zařízení na rozhraní SCSI a IDE.

Klepněte pro větší obrázek  Základní rozhraní programu je velmi prosté.

Jak CDR Tools funguje?

Proč má vlastně tento program v názvu Front End? Protože jde o soubor několika různých programů, které se ovládají pomocí příkazů s různými parametry. Ve složce tak najdete programy jako cdda2wav.exe (extrakce CD na disk) či cdrecord.exe (vypalování cédéček). Abyste nemuseli neustále vypisovat dlouhé příkazové řádky, vytvořil autor uživatelské prostředí, které za vás po výběru několika voleb patřičné příkazové řádky vytvoří; máte pak možnost jednotlivé programy spustit manuálně, nebo to nechat na hlavním programu a tlačítku Start. Samotný proces pálení, tvorby image apod. pak probíhá v okně, které není ničím jiným než obrazem běžného DOSu, ačkoliv to na první pohled tak nevypadá.

Extrakce zvukových stop na disk

Tento dialog je velmi jednoduchý. Nejdříve si vyberete mechaniku, v níž je zvukové cédéčko a rychlost extrakce (Read speed). Následně volíte kvalitu (Quality, pro kopírování CD doporučuji 16 bitů stereo), vyberete si formát pro uložení zvuku (WAV, CDR/RAW, AU, AIF, AIFC), písničku, kde má extrakce začít (Start track) a kde skončit (End track). Pokud nezadáte poslední, bude se extrahovat až do konce CD. Do kolonky Select extract directory už jen napište složku, kam se bude hudba ukládat, případně použijte tlačítko Browse (není možné vytvořit složku novou, to musíte v jiném programu). Nyní už jen stiskněte tlačítko Run.

Klepněte pro větší obrázek  Nastavení audio extrakce.

Takto nastavený program vygeneruje tento dosový příkaz:

cdda2wav -D 1,1,0 -S 8 -B -s -b 16 -O wav -t 1

Extrakci poté spustíte tlačítkem Start. V informačním okně se budou ukazovat zprávy o běhu programu. Po dokončení konverze najdete ve zvoleném adresáři soubory ve zvoleném formátu, většinou to budou soubory WAV.

Klepněte pro větší obrázek  Probíhá kopírování zvukových stop na disk.

Jak vypálit audio cédéčko

Vypálení hudebního cédéčka je velmi prosté. Ihned po zvolení příkazu z hlavní nabídky se zobrazí dialog pro výběr souborů. Najděte na disku podporované soubory (jsou to ty samé jako při extrakci z CD) a postupně je přidávejte do layoutu. Můžete jich v jedné složce označit více najednou. Vždy po vložení souborů se zobrazí vkládací dialog znovu; přidávání písniček ukončíte tlačítkem Storno. Poté se ozbrazí vypalovací dialog, stejný jako u datového cédéčka (viz dále).

Klepněte pro větší obrázek  Vyberte si písničky, které chcete vypálit.

V dosovém příkazu tentokrát vidíte seznam všech souborů WAV včetně cest, které jste do layoutu vložili:

cdrecord dev=1,0,0 speed=10 -v -eject -audio C:\Audio\audio_02.wav -audio C:\Audio\audio_01.wav -audio C:\Audio\audio_01.wav -audio C:\Audio\audio_02.wav -audio C:\Audio\audio_02.wav -audio C:\Audio\audio_01.wav -audio C:\Audio\audio_02.wav -audio

Tento způsob přidávání písniček do layoutu má jednu obrovskou nevýhodu: program neukazuje stav zaplnění cédéčka, takže se můžete jen dohadovat. Pokud se pokusíte vypálit na cédéčko více písniček než 74 nebo 80 minut, program ohlásí před vlastním vypalování chybu, že na cédéčko zkrátka tolik písniček nedostanete. Docela hloupá chyba/vlastnost. Proto je dobré před pálením zjistit, kolik souory WAV na cédéčku zaberou prostoru.

Jak vymazat cédéčko

Potřebujete-li smazat CD-RW médium, není nic jednoduššího. Klikněte na Erase CDRW disc, v dialogu zvolte mechaniku, v níž je cédéčko k mazání, vyberte způsob mazání - rychlý (FAST), kompletní (Blank the entire disc), poslední session (Blank the last session) a můžete rovněž otevřít poslední uzavřenou session (Unclose last session) - to je poměrně neobvyklá, ale někdy užitečná funkce. A opět stačí stisknout tlačítko Run.

Klepněte pro větší obrázek  Jakým způsobem vymazat cédéčko?

V informačním okně se objeví i dosový příkaz pro provedení operace v příkazovém řádku podle nastavených parametrů (mazání 4rychlostně, zvolen rychlý výmaz):

cdrecord dev=1,0,0 speed=4 -v -eject blank=fast

Poznámka: Před mazáním máte 10 sekund na to, abyste operaci zrušili. Odpočítávání probíhá v informačním okénku.

Klepněte pro větší obrázek  Mažeme.

Témata článku: Windows, Download, Návody, Stop, Specific, Speed, Relax, Jet audio, Image, Pace, Zvuková stopa, Audio, Custom, Options, Písnička, Vypalování, Last, Návod, Track, Browse, Only, Dialog, Soubor, Program, Zvolená složka


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 102


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky