CDR Tools: vypalování cédéček úplně zadarmo (návod)

Nemáte peníze na drahý vypalovací program? Chcete vypalovat legálně a přitom zdarma? Program CDR Tool má sice spartánské prostředí, je ale malý a umí téměř vše, co potřebujete: extrakce audia, vytvoření a vypálení datové image či vypálení hudebního cédéčka.
CDR Tools: vypalování cédéček úplně zadarmo (návod)
Kapitoly článku

Program CDR Tools (Front End) je velmi jednoduchý program, který můžete ho ovládat i pomocí příkazového řádku, čemuž napomáhá i automatické generování dosového příkazu při jakékoliv akci: vypalování, tvorba image apod. Program je freeware a stáhnout si ho můžete z webu autora.

Poznámka: Ačkoliv je na webu betaverze 1.3, raději popisuji finální verzi 1.2.

Základní okno programu je opravdu velmi chudé. Nabízí extrakci zvukových stop z CD (Extract audio CD tracks), vytvoření datové image (Create CD image), vypálení image (Burn Data CD), hudebního cédéčka (Audio CD), Mixed-Mode CD (Mixed CD, data a zvukové stopy na jednom cédéčku) a smazání disku CD-RW (Erase CDRW disc). Je zde i volba Specific and initial tasks, která jen otestuje připojení zařízení na rozhraní SCSI a IDE.

Klepněte pro větší obrázek  Základní rozhraní programu je velmi prosté.

Jak CDR Tools funguje?

Proč má vlastně tento program v názvu Front End? Protože jde o soubor několika různých programů, které se ovládají pomocí příkazů s různými parametry. Ve složce tak najdete programy jako cdda2wav.exe (extrakce CD na disk) či cdrecord.exe (vypalování cédéček). Abyste nemuseli neustále vypisovat dlouhé příkazové řádky, vytvořil autor uživatelské prostředí, které za vás po výběru několika voleb patřičné příkazové řádky vytvoří; máte pak možnost jednotlivé programy spustit manuálně, nebo to nechat na hlavním programu a tlačítku Start. Samotný proces pálení, tvorby image apod. pak probíhá v okně, které není ničím jiným než obrazem běžného DOSu, ačkoliv to na první pohled tak nevypadá.

Extrakce zvukových stop na disk

Tento dialog je velmi jednoduchý. Nejdříve si vyberete mechaniku, v níž je zvukové cédéčko a rychlost extrakce (Read speed). Následně volíte kvalitu (Quality, pro kopírování CD doporučuji 16 bitů stereo), vyberete si formát pro uložení zvuku (WAV, CDR/RAW, AU, AIF, AIFC), písničku, kde má extrakce začít (Start track) a kde skončit (End track). Pokud nezadáte poslední, bude se extrahovat až do konce CD. Do kolonky Select extract directory už jen napište složku, kam se bude hudba ukládat, případně použijte tlačítko Browse (není možné vytvořit složku novou, to musíte v jiném programu). Nyní už jen stiskněte tlačítko Run.

Klepněte pro větší obrázek  Nastavení audio extrakce.

Takto nastavený program vygeneruje tento dosový příkaz:

cdda2wav -D 1,1,0 -S 8 -B -s -b 16 -O wav -t 1

Extrakci poté spustíte tlačítkem Start. V informačním okně se budou ukazovat zprávy o běhu programu. Po dokončení konverze najdete ve zvoleném adresáři soubory ve zvoleném formátu, většinou to budou soubory WAV.

Klepněte pro větší obrázek  Probíhá kopírování zvukových stop na disk.

Jak vypálit audio cédéčko

Vypálení hudebního cédéčka je velmi prosté. Ihned po zvolení příkazu z hlavní nabídky se zobrazí dialog pro výběr souborů. Najděte na disku podporované soubory (jsou to ty samé jako při extrakci z CD) a postupně je přidávejte do layoutu. Můžete jich v jedné složce označit více najednou. Vždy po vložení souborů se zobrazí vkládací dialog znovu; přidávání písniček ukončíte tlačítkem Storno. Poté se ozbrazí vypalovací dialog, stejný jako u datového cédéčka (viz dále).

Klepněte pro větší obrázek  Vyberte si písničky, které chcete vypálit.

V dosovém příkazu tentokrát vidíte seznam všech souborů WAV včetně cest, které jste do layoutu vložili:

cdrecord dev=1,0,0 speed=10 -v -eject -audio C:\Audio\audio_02.wav -audio C:\Audio\audio_01.wav -audio C:\Audio\audio_01.wav -audio C:\Audio\audio_02.wav -audio C:\Audio\audio_02.wav -audio C:\Audio\audio_01.wav -audio C:\Audio\audio_02.wav -audio

Tento způsob přidávání písniček do layoutu má jednu obrovskou nevýhodu: program neukazuje stav zaplnění cédéčka, takže se můžete jen dohadovat. Pokud se pokusíte vypálit na cédéčko více písniček než 74 nebo 80 minut, program ohlásí před vlastním vypalování chybu, že na cédéčko zkrátka tolik písniček nedostanete. Docela hloupá chyba/vlastnost. Proto je dobré před pálením zjistit, kolik souory WAV na cédéčku zaberou prostoru.

Jak vymazat cédéčko

Potřebujete-li smazat CD-RW médium, není nic jednoduššího. Klikněte na Erase CDRW disc, v dialogu zvolte mechaniku, v níž je cédéčko k mazání, vyberte způsob mazání - rychlý (FAST), kompletní (Blank the entire disc), poslední session (Blank the last session) a můžete rovněž otevřít poslední uzavřenou session (Unclose last session) - to je poměrně neobvyklá, ale někdy užitečná funkce. A opět stačí stisknout tlačítko Run.

Klepněte pro větší obrázek  Jakým způsobem vymazat cédéčko?

V informačním okně se objeví i dosový příkaz pro provedení operace v příkazovém řádku podle nastavených parametrů (mazání 4rychlostně, zvolen rychlý výmaz):

cdrecord dev=1,0,0 speed=4 -v -eject blank=fast

Poznámka: Před mazáním máte 10 sekund na to, abyste operaci zrušili. Odpočítávání probíhá v informačním okénku.

Klepněte pro větší obrázek  Mažeme.

Témata článku: Windows, Download, Návody, Písnička, Vypalování, Zvuková stopa, Program, Zvolená složka, Specific, Options, Custom, Stop, Last, Image, Speed, Track, Only, Browse, Audio, Dialog, Soubor, Jet audio, Relax, Pace, Návod


Určitě si přečtěte

Jak John Kemeny a Thomas Kurtz stvořili BASIC, základ novodobého programování

Jak John Kemeny a Thomas Kurtz stvořili BASIC, základ novodobého programování

** Programovací jazyk BASIC tvořil základ osobních počítačů ** Původně byl určen vysokoškolským studentům, aby vůbec byli schopni využívat univerzitní počítač ** Jeden ze spoluautorů dělal výpočtáře Einsteinovi

Pavel Tronner | 78

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

Jak a proč používat alternativní DNS: Zrychlí internet a odblokuje weby

** Alternativní DNS servery mohou zpříjemnit surfování na internetu ** Existuje několik ověřených alternativ, nejen známé DNS od Googlu ** Alternativní DNS však mají i své nevýhody, pozor na ně

Petr Březina | 31

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Jak zrychlit a vylepšit domácí Wi-Fi

Jak zrychlit a vylepšit domácí Wi-Fi

** Máte pomalou Wi-Fi? ** Nedosáhne na zahradu nebo na záchod? ** Zopakujeme si základní pravidla optimalizace

David Polesný, Jakub Čížek | 18

USB-C už mělo být všude, ale není. Tak kde to vázne?

USB-C už mělo být všude, ale není. Tak kde to vázne?

** Konektor USB-C byl představen už před čtyřmi roky ** Praktické univesrzální rozhraní však stále není rozšířeno ** Výrobcům hardwaru se do změny moc nechce

David Polesný, Vladislav Kluska | 87

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

** Vyzkoušeli jsme veřejnou betu macOS 10.14 Mojave ** Hlavní novinkou je temný režim a velký důraz na soukromí ** Jako první beta je systém překvapivě rychlý a dobře použitelný.

Martin Miksa | 35

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny