CD-Writer 8100i: palička pro všechny

Nová generace vypalovacích mechanik Hewlett-Packard má předpoklady být úspěšná.
Řadě uživatelů postupně odcházejí či přestávají stačit starší 4 až 12rychlostní mechaniky, a jsou tak postaveni před nepříjemný problém nákupu nové mechaniky CD-ROM. Ovšem dnes je již zapisovací mechanika CD-ROM téměř nutným standardem. Disketa prostě na řadu požadavků nestačí a mechaniku ZIP vlastní stále menší množství uživatelů než CD-ROM. A pásky a magnetooptické disky dostávají v oblasti zálohování také nafrak.

Komplet balík
Zajímavým kompromisem mezi 40 a vícerychlostními chroustači na cédéčka (vesměs asijské provenience) je 8100i. Nejedná se o jednoúčelovou mechaniku určenou pro zápis – 24rychlostní čtení a přenosová rychlost 3 600 kB/s je z praktického hlediska se 40rychlostními mechanikami plně srovnatelná. A hlavně odpadá nepříjemné vibrování a pískavý zvuk po každém vložení cédéčka do mechaniky.

Součástí dodávky je bohatá softwarová výbava založená na produktech od Adaptecu – DirectCD, Easy CD Creator a Easy CD Audio. Výbava vypalovačky zahrnuje ještě programy Simple Trax (pro automatické zálohování a katalogizaci záloh), Disaster Recovery (pro obnovu po pádu systému) a Fast Format, jehož prostřednictvím lze s CD zacházet jako s disketou či pevným diskem.

Proč přepis?
Přepisovatelná média CD-RW jsou v porovnání s běžnými médii CD-R mnohem dražší, ovšem minimálně je dobré vlastnit mechaniku, která vám v budoucnosti manipulaci s těmito médii dovolí. Pokud vypalujete, můžete si nejdříve „zkusit“ pálení na médium CD-RW, a tepr-ve když se to povede, píct na ostro na CD-R.

A bez pádů …
Mechanika byla testována pod systémy Windows 95, 98 a NT. Ve všech uvedených systémech byla instalace bezproblémová a mechanika fungovala spolehlivě. Při zápisu či přepisu CD lze se systémem bez obav normálně pracovat. Ovšem pod Windows NT 4.0 je nejprve nutno nainstalovat Service Pack 3. Při použití programu Fast Format je CD během pěti minut naformátováno a připraveno pro zápis; celé formátování na pozadí probíhá asi 70 minut. Naměřené časy při dvou a čtyřrychlostním zápisu naleznete v tabulce.
mechanika CD-ROM se zápisem a přepisem CD
Hewlett-Packard
CD-Writer 8100i
Zdroj: Hewlett-Packard, Praha
Telefon: 02–61307111
Cena: 12 470 Kč bez DPH
Zároka: 1 rok
Parametry: rozhraní EIDE, čtecí rychlost 24×, zápisová rychlost 4×, přepisovací rychlost 2×, průměrný čas přístupu 125 ms, vyrovnávací buffer 1 000 kB, podpora Windows 95, 98 i NT (4.0)
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Jací jsme a kolik nás je?

Témata článku: Windows, CD, Palička, Zajímavý kompromis, CD-ROM, Easy, Zápis, Fast, CD-R, Creator, Format, PAL


Určitě si přečtěte

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně