CD-ROM prolomilo magickou hranici 50x

Firma Kenwood posunula výkony CD-ROM mechanik svým výrobkem, nazvaným Kenwood 52x TrueX CD-ROM.
Firma Kenwood posunula výkony CD-ROM mechanik svým výrobkem, nazvaným Kenwood 52x TrueX CD-ROM. Tuto přenosovou rychlost dociluje nikoli vyššími otáčkami, jako doposud, ale sedmi snímacími paprsky a Zen TrueX technologií (obojí patentováno). Přenosová rychlost se pohybuje od 6750 do 7800 KB/s. Varianta UCR-412 52X má ATAPI IDE (PIO 4 a DMA 2), zatímco UCR-415 52X má Ultra SCSI rozhraní. Oba modely obsahují 2 MB cache a mají přístupovou dobu 90 ms.

Živě komentuje: Napsal jsem, že 50x byla magická hranice. Vím, takových už bylo. Magických 10x, 20x, 30x, 40x a nyní 50x. Doposud se vyšší výkon dociloval prostým zvýšením otáček CD-ROM disku. Původní naprosto tichá periferie najednou byla víc a víc slyšitelná a při již nepatrně vyoseném médiu dokázala CD-ROM mechanika slušně rozvibrovat nejen počítač, ale mnohdy i stůl. Při chybě čtení začala mechanika kvílet jako meluzína (odborník by řekl, že za účelem přečtení dat mechanika snižovala otáčky a po přečtení opět zvýšila). Poslední dobou (vlastně již od mechanik nad 20x) začínám mít obavy, kdy se komu rozletí v CD-ROM mechanice první disk díky vysoké odstředivé síle. Naštěstí se konečně objevují i jiné cesty jak zvýšit přenosovou rychlost. Po spojení obou cest se obávám doby, kdy jednou budu mít v počítači mechaniku 150x, která mě přečte 680 MB mých dat pod jednu minutu! To budeme vzpomínat, jak idylické byly doby, kdy jsme měli tak pomalou mechaniku, jako bývala ta 52x a jak jsme si tehdy mysleli, jaký je to zázrak. Inu, časy se mění.

Zpátky do současnosti a k 52x CD-ROM. Kenwood uvádí, že ta „jejich“ 52x je přenosovou rychlostí vlastně ekvivalent 75x CD-ROM mechaniky. Škoda, že ještě 75x mechaniky neexistují, že bych to hned otestoval, jestli mají nebo nemají pravdu. Je skoro jisté, že na tento fakt kenvůďáci spoléhají. Až jednou budou skutečné 75x mechaniky, nebude se tento 52x model vyrábět a nikoho nebude případné porovnání zajímat, popřípadě klamavá reklama už vůbec ne (to v případě, že by pravdu neměli). Nicméně pravdou je, že za mechaniky s TrueX dostal Kenwood bezpočet cen, což o něčem hovoří. Když to vezmu čistě matematicky teoreticky, díky sedmi paprskům se vlastně může disk otáčet 7krát pomaleji pro dosažení obdobného přenosového výkonu, jako s jednopaprskovým snímáním. Proto i oprava čtení snižováním otáček může být rychlejší, vibrace a hluk mechaniky nižší. To jsou jednoznačně klady. Jen mi v hlavě vrtá červíček, který mi našeptává „kdy se objeví nevýhody a jaké budou mít následky“. Nu, uvidíme. Faktem je, že tato mechanika má obrovskou spoustu kladů a přináší vysokou přenosovou rychlost, a to je fakt, kvůli kterému si ji uživatelé této mechaniky koupili.

Diskuze (6) Další článek: Sun se chystá koupit český NetBeans

Témata článku: Klamavá reklama, Kenwood, CD-ROM, ROM, Tichý počítač, Přenosová rychlost, Mág, Pomalá doba


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 116

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu