CD-R Diagnostic 1.6.1: Odhalte špatně vypálená CD

Dnes vám představíme velice praktický program CD-R Diagnostic, který jistě ocení nejeden uživatel. Jeho cílem je odhalování chyb, které se mohou vyskytnout při nahrávání CD.
Dnes vám představíme velice praktický program CD-R Diagnostic, který jistě ocení nejeden uživatel. Jeho cílem je odhalování chyb, které se mohou vyskytnout při nahrávání (vypalování) CD, nejedná se tedy o žádný nástroj na opravu vadných disků, ale i tak vám může být užitečným pomocníkem.

Program nepotřebuje ke své činnosti zapisovací mechaniku CD-R/W a měl by bez problémů fungovat se všemi typy ATAPI/IDE i SCSI mechanik, které byly vyrobeny v posledních pěti letech. Nainstalovat si jej můžete pod všemi 32bitovými Windows, ovšem pod Windows NT a 2000 je doporučeno použít test SCSI Pass-Through, který nevyžaduje instalaci ovladače ASPI. V plné verzi jistě využijete možnost záchrany z jinak nedostupných částí médií CD-R a CD-RW zkopírováním souborů, sektorů nebo stop.

Co CD-R Diagnostic umí:

  • Zobrazovat výpis všech sessions. Jestliže jste například vypálili CD s více sessions, program vám ukáže soubory, které byly vypáleny v jednotlivých session.
  • Zobrazovat informace o jmenovce disku.
  • Zobrazovat kompletní obsah disku. Zde můžete snadno najít přidané stopy, které vznikly například podtečením zásobníku a celou řadu dalších informací.
  • Provádět analýzu disků CD-ROM a CD-R. Snadno tak přijdete na věci, které jste předtím přehlédli a navíc lze testovat i kompatibilitu disku s jinými systémy než Windows 9x/NT/2000.
Při instalaci si můžete zvolit mezi "uživatelským" a "expertním" režimem. Uživatelský mód je nejlepší v případě, že potřebujete pouze obnovovat data z disků (týká se pouze plné verze) a vystačíte se základními diagnostickými funkcemi. Druhý režim vám dá větší kontrolu nad diagnostikou a program vás bude zahrnovat více otázkami ohledně způsobu analýzy CD. Pro řadové uživatele lze tedy jednoznačně doporučit volbu User Mode, nicméně v případě, že byste si chtěli toto nastavení změnit, můžete tak učinit po dokončení instalace přímo v programu.

Po spuštění se zobrazí velice jednoduché okno rozdělené vertikálně na dvě části, nahoře pak najdete panel nástrojů a standardní menu. Přichází čas na vložení disku, který budete chtít otestovat. Následně pak přes ikonu Select a different device či přes menu File-Select CR-ROM zvolíte, kterou mechaniku chcete použít (týká se pochopitelně pouze uživatelů, kteří mají nainstalovanou více než jednu mechaniku schopnou číst kompaktní disky). CD-R Diagnostic zjistí typ vloženého média, načte obsah celého disku a zobrazí všechny nalezené stopy a jejich obsah. V levé části okna můžete přepínat zobrazení obsahu jednotlivých stop. Dolní stavová lišta pak zobrazuje informace o počtu nalezených stop a sessions a o použité mechanice.

Druhá ikonka na panelu nástrojů slouží k prohlížení disku po sektorech v hexadecimálním a textovém režimu. Tímto způsobem si můžete například prohlédnout hlavičku média, nebo zobrazit sektory obsahující záznamy pro korekci dat.

Třetí ikonka vyvolá opětovné načtení média, což využijete zejména v případech, kdy vyměníte disk v mechanice a nechcete ukončovat a znovu spouštět celou aplikaci.

Následují čtyři ikonky k volbě zobrazování souborů a složek, jejichž funkce je zcela identická jako ve většině programů pro Windows, takže je zde nebudeme dále rozebírat.

Ikonka s lupou slouží k analyzování vloženého disku. Můžete se zde dočíst, kolik stop bylo nalezeno, zda disk obsahuje informace o výrobci, kolik která stopa zabírá bloků a v jakém formátu je CD vytvořeno. Následují informace o stopách, přičemž kliknutím na jednotlivé informace získáte jejich podrobné vysvětlení. Lahůdkou je zobrazení názvu programu, jehož pomocí byl záznam vypálen. Důležitá je také informace uvedená v samotném závěru, kde můžete zjistit, zda lze disk replikovat (tj. zda neobsahuje ochranu proti kopírování).

Ikona s písmenem T zobrazí tabulku obsahu, tedy kompletní přehled všech sessions a stop s informacemi o počtu souborů v jednotlivých stopách a číslem sektoru, kterým stopa začíná.

Další ikona má písmeno V a slouží k zobrazení podrobných informací o jednotlivých stopách.

Většinu uživatelů ale bude zajímat ikona se zeleným zatržítkem, přes kterou můžete spustit kontrolu chyb na disku. Na výběr máte tři úrovně testování - od rychlého přes střední až po kompletní. Doba trvání testu se liší podle zvoleného způsobu testování, kvality disku a rychlosti CD mechaniky. V našem případě trval kompletní test plného CD na 32 rychlostní mechanice zhruba čtyři minuty, rychlý test pak třicet vteřin. Výsledek je velice stručný, ale jasný - dozvíte se, zda se disk jeví jako dobrý nebo špatný, kolik sektorů bylo v průměru možné přečíst za sekundu, kolik procent je obnovitelných a kolik procent úplně nečitelných. Je ale vhodné uvést, že výsledky testu podstatným způsobem závisely i na čistotě média.

Pro někoho bude také možná zajímavá volba Disc report, která uloží do textového souboru velice podrobné informace o disku složku po složce, přičemž u každého souboru vypíše číslo bloku, velikost, datum a čas.

Program je užitečný především pro majitele vypalovacích mechanik, kterým umožní identifikovat potenciální potíže se zápisem disků, ale i pro obyčejné uživatele, kteří s jeho pomocí mohou zjistit jak problémy s čitelností CD disků, tak i problémy v samotné CD-ROM mechanice.

Demo se zkušební dobou 30 dnů, Download, velikost: 685 KB

Váš názor Další článek: Levná Prosper(ita)

Témata článku: Windows, Zvolená složka, Jednotlivý soubor, Jednotlivý uživatel, CD-R, Druhý režim, Dobrý pomocník, CD, Opětovné rozdělení, Nalezený soubor, Vadný disk, Zobrazená data, Stavová lišta, Podrobná analýza, Podrobné testování, Different, Uživatelská složka, Podrobná data, Pass, Kompletní dokončení, Stop


Určitě si přečtěte

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 49

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

** Testy nových procesorů Ryzen 3000 od AMD jsou venku ** Výkon ve většině aplikací překonává konkurenci od Intelu ** AMD je přitom zároveň neuvěřitelně výhodné v poměru ceny i výkonu

Karel Javůrek | 175

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů