CD-R Diagnostic 1.6.1: Odhalte špatně vypálená CD

Dnes vám představíme velice praktický program CD-R Diagnostic, který jistě ocení nejeden uživatel. Jeho cílem je odhalování chyb, které se mohou vyskytnout při nahrávání CD.
Dnes vám představíme velice praktický program CD-R Diagnostic, který jistě ocení nejeden uživatel. Jeho cílem je odhalování chyb, které se mohou vyskytnout při nahrávání (vypalování) CD, nejedná se tedy o žádný nástroj na opravu vadných disků, ale i tak vám může být užitečným pomocníkem.

Program nepotřebuje ke své činnosti zapisovací mechaniku CD-R/W a měl by bez problémů fungovat se všemi typy ATAPI/IDE i SCSI mechanik, které byly vyrobeny v posledních pěti letech. Nainstalovat si jej můžete pod všemi 32bitovými Windows, ovšem pod Windows NT a 2000 je doporučeno použít test SCSI Pass-Through, který nevyžaduje instalaci ovladače ASPI. V plné verzi jistě využijete možnost záchrany z jinak nedostupných částí médií CD-R a CD-RW zkopírováním souborů, sektorů nebo stop.

Co CD-R Diagnostic umí:

  • Zobrazovat výpis všech sessions. Jestliže jste například vypálili CD s více sessions, program vám ukáže soubory, které byly vypáleny v jednotlivých session.
  • Zobrazovat informace o jmenovce disku.
  • Zobrazovat kompletní obsah disku. Zde můžete snadno najít přidané stopy, které vznikly například podtečením zásobníku a celou řadu dalších informací.
  • Provádět analýzu disků CD-ROM a CD-R. Snadno tak přijdete na věci, které jste předtím přehlédli a navíc lze testovat i kompatibilitu disku s jinými systémy než Windows 9x/NT/2000.
Při instalaci si můžete zvolit mezi "uživatelským" a "expertním" režimem. Uživatelský mód je nejlepší v případě, že potřebujete pouze obnovovat data z disků (týká se pouze plné verze) a vystačíte se základními diagnostickými funkcemi. Druhý režim vám dá větší kontrolu nad diagnostikou a program vás bude zahrnovat více otázkami ohledně způsobu analýzy CD. Pro řadové uživatele lze tedy jednoznačně doporučit volbu User Mode, nicméně v případě, že byste si chtěli toto nastavení změnit, můžete tak učinit po dokončení instalace přímo v programu.

Po spuštění se zobrazí velice jednoduché okno rozdělené vertikálně na dvě části, nahoře pak najdete panel nástrojů a standardní menu. Přichází čas na vložení disku, který budete chtít otestovat. Následně pak přes ikonu Select a different device či přes menu File-Select CR-ROM zvolíte, kterou mechaniku chcete použít (týká se pochopitelně pouze uživatelů, kteří mají nainstalovanou více než jednu mechaniku schopnou číst kompaktní disky). CD-R Diagnostic zjistí typ vloženého média, načte obsah celého disku a zobrazí všechny nalezené stopy a jejich obsah. V levé části okna můžete přepínat zobrazení obsahu jednotlivých stop. Dolní stavová lišta pak zobrazuje informace o počtu nalezených stop a sessions a o použité mechanice.

Druhá ikonka na panelu nástrojů slouží k prohlížení disku po sektorech v hexadecimálním a textovém režimu. Tímto způsobem si můžete například prohlédnout hlavičku média, nebo zobrazit sektory obsahující záznamy pro korekci dat.

Třetí ikonka vyvolá opětovné načtení média, což využijete zejména v případech, kdy vyměníte disk v mechanice a nechcete ukončovat a znovu spouštět celou aplikaci.

Následují čtyři ikonky k volbě zobrazování souborů a složek, jejichž funkce je zcela identická jako ve většině programů pro Windows, takže je zde nebudeme dále rozebírat.

Ikonka s lupou slouží k analyzování vloženého disku. Můžete se zde dočíst, kolik stop bylo nalezeno, zda disk obsahuje informace o výrobci, kolik která stopa zabírá bloků a v jakém formátu je CD vytvořeno. Následují informace o stopách, přičemž kliknutím na jednotlivé informace získáte jejich podrobné vysvětlení. Lahůdkou je zobrazení názvu programu, jehož pomocí byl záznam vypálen. Důležitá je také informace uvedená v samotném závěru, kde můžete zjistit, zda lze disk replikovat (tj. zda neobsahuje ochranu proti kopírování).

Ikona s písmenem T zobrazí tabulku obsahu, tedy kompletní přehled všech sessions a stop s informacemi o počtu souborů v jednotlivých stopách a číslem sektoru, kterým stopa začíná.

Další ikona má písmeno V a slouží k zobrazení podrobných informací o jednotlivých stopách.

Většinu uživatelů ale bude zajímat ikona se zeleným zatržítkem, přes kterou můžete spustit kontrolu chyb na disku. Na výběr máte tři úrovně testování - od rychlého přes střední až po kompletní. Doba trvání testu se liší podle zvoleného způsobu testování, kvality disku a rychlosti CD mechaniky. V našem případě trval kompletní test plného CD na 32 rychlostní mechanice zhruba čtyři minuty, rychlý test pak třicet vteřin. Výsledek je velice stručný, ale jasný - dozvíte se, zda se disk jeví jako dobrý nebo špatný, kolik sektorů bylo v průměru možné přečíst za sekundu, kolik procent je obnovitelných a kolik procent úplně nečitelných. Je ale vhodné uvést, že výsledky testu podstatným způsobem závisely i na čistotě média.

Pro někoho bude také možná zajímavá volba Disc report, která uloží do textového souboru velice podrobné informace o disku složku po složce, přičemž u každého souboru vypíše číslo bloku, velikost, datum a čas.

Program je užitečný především pro majitele vypalovacích mechanik, kterým umožní identifikovat potenciální potíže se zápisem disků, ale i pro obyčejné uživatele, kteří s jeho pomocí mohou zjistit jak problémy s čitelností CD disků, tak i problémy v samotné CD-ROM mechanice.

Demo se zkušební dobou 30 dnů, Download, velikost: 685 KB

Váš názor Další článek: Levná Prosper(ita)

Témata článku: Windows, Opětovné rozdělení, Dobrý pomocník, Podrobná analýza, Stavová lišta, Different, Zvolená složka, Pass, CD-R, Jednotlivý uživatel, Kompletní dokončení, Podrobná data, Jednotlivý soubor, CD, Zobrazená data, Druhý režim, Nalezený soubor, Uživatelská složka, Stop, Podrobné testování, Vadný disk


Určitě si přečtěte

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 43

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky