Windows | CCleaner

CCleaner 6.0 je nové Nero nebo Avast. Uspí programy, které nepoužíváte

Nástroj na čištění počítačů, který je s námi necelých 20 let, byl v květnu obohacen o pár nových funkcí. CCleaner 6.0 dle čísla verze výrobce považuje za významný krok kupředu. Znamená to, že čistič dále bobtná, přičemž většinu funkcí nad rámec běžného úklidu nechává pro platící zákazníky a zákaznice.

Již dříve nabídl mj. kontrolu aktualizací softwaru. Teď v postranní nabídce najdete ještě více kategorií, čímž se osud kdysi jednoúčelového nástroje podobá antivirům nebo kdysi vypalovacímu královi jménem Nero. Všechny tyto produkty ve snaze inovovat a prodávat nové verze přidávaly nebo dodnes přidávají funkce, které už s průvodním účelem nesouvisí.

Uspí programy, které nepoužíváte

Hlavním (a placeným) přídavkem šesté řady CCleaneru je nástroj na optimalizaci počítače pro rychlejší chod. Tady už se nebavíme jen o odstranění různých starších dočasných souborů, které jen zabírají místo na úložišti. Výrobce uvádí, že nástroj „uspí“ procesy na pozadí a programy startující se systémem, které nevyužíváte. Nevíme, co přesně uspání znamená a neznáme ani metodiku detekce takových procesů.

Interní testování provedené na počítačích z roku 2015 ukázalo, že CCleaner takto zvedl výkon o 34 %, ať už to znamená cokoli. Na novějších počítačích pak prý došlo k průměrnému prodloužení výdrže na akumulátor o 30 %. O desítky procent zrychlilo také spouštění Windows.

Klepněte pro větší obrázek

Protože ale nevíme, co přesně CCleaner dělá, doporučujeme, abyste raději jednoduše manuálně odinstalovali programy, které nepoužíváte, případně přes Správce úloh zakázali spouštění programů, u kterých spouštění se systémem vyhodnotíte jako zbytečné. Také si dejte pozor na manipulativní techniky podobných nástrojů – v první řadě vytváří dojem problému tam, kde žádný problém neexistuje. (Nebo je malý.)

Proto vám během prvního skenování, kde slibují odhalení spousty problémů a zázračné řešení, vždycky nakonec sdělí, že s počítačem něco není v pořádku a měli byste se pustit do čištění. Jenže za vyřešení některých údajných problémů si tvůrci programu nechají zaplatit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kontrola aktuálnosti nainstalovaných programů, díky které reálně můžete předejít bezpečnostním problémům, na svůj seznam zařadila 50 dalších aplikací. Patří k nim KMplayer, WinZip, Foxit Reader nebo Adobe Reader. Stojíte‑li o obyčejné pročištění disku od různých starých a nepotřebných souborů, tak to v CCleaneru stále najdete.

Zdroje: tisková zpráva

Diskuze (34) Další článek: Dejte najevo svůj stres, získáte sympatie okolí

Témata článku: Software, Windows, Windows 10, Windows 11, Operační systémy, Antivirus, CCleaner, Windows 7, Adobe Reader, Avast, Windows 8, Pro, Spouštění, Nástroj, Počítač, Program, Úklid, Nero, CCleaneru, Software na Heureka.cz