Byznys | Počítače | Paměti

Čas na upgrade počítače? Ceny pamětí RAM by měly klesnout o více než 40 %

Čas na upgrade počítače? Ceny pamětí RAM by měly klesnout o více než 40 %

Analytici ze společnosti Gartner tvrdí, že ceny paměťových modulů RAM by po období růstu měly ještě během letošního roku klesnout až o 42 %. Důvodem je objem výroby, převyšující poptávku ze strany zákazníků, ale i další faktory.

Majitelé PC si před časem museli utáhnout opasky, pokud chtěli do svého počítače přikoupit další operační paměť. Za růstem cen stály zejména dvě události. Tou první je výpadek proudu v jedné z továren Toshiba Memory, což mělo za následek zastavení výroby, druhým je zhoršení vztahů mezi Japonskem a Jižní Koreou. Naštěstí se situace začala pomalu měnit a současné ceny se výrazně liší od těch před několika měsíci.

Ceny RAM budou muset klesnout

Server Techspot uvádí, že před nějakým časem stál set pamětí DDR4 o velikosti 16 GB 160 amerických dolarů, což je v přepočtu asi 4440 Kč s DPH. V současnosti pořídíte stejně velké paměti například na Amazonu za 73 dolarů, tedy přibližně za 2020 Kč s DPH, což už je docela citelný pokles.

V dohledné budoucnosti bychom se ale dle Gartneru měli dočkat ještě nižších cen. Konkrétně mluví o poklesu až o 42,1 %, ke kterému by mělo dojít již v průběhu tohoto roku. Výrobci totiž chrlili tyto komponenty ve velkém, čímž způsobili převis nabídky nad poptávkou. Nyní bude nutné tyto výrobky, které se nahromadily na skladech, prodat.

Analytici tvrdí, že zásoby paměťových modulů jsou tak velké, že se je ani přes klesající ceny nemusí podařit prodat do druhého čtvrtletí roku 2020. Vzhledem k tomu, že odvětví počítačových komponent zaznamenalo významné kolísání cen, se zdá slibované zlevnění téměř neuvěřitelné.

Klesají prodeje, musí padat ceny

Kromě toho Gartner tvrdí, že celosvětové příjmy z výroby polovodičů v letošním roce pravděpodobně klesnou z loňských 475 miliard amerických dolarů na letošních 429 miliard, což je pokles o zhruba 9,6 procenta. Jako důvod uvádí pokračující obchodní válku mezi USA a Čínou, „slabší cenové prostředí“ pro paměti a další typy čipů, jakož i nejnižší úroveň růstu prodejů smartphonů, serverů a počítačů od roku 2009.

Stručně řečeno: současné zvýšení cen je pouze dočasné a v perspektivě následujících měsíců lze očekávat přesně opačný trend. Pokud se tedy chystáte zvětšit velikost operační paměti svého počítače, možná bude lepší chvilku počkat.

Závěrem je vhodné podotknout, že ačkoli je tato zpráva nesporně příjemná, stále jde jen o tvrzení analytiků, kteří se mohou mýlit. V žádném případě ji nelze považovat za záruku blížícího se poklesu cen, neboť situaci může doslova ze dne na den změnit celá řada vnějších faktorů.

Diskuze (7) Další článek: Jak vytvořit vlastní web ve Wordpressu, nejrozšířenějším redakčním systému

Témata článku: Hardware, Byznys, Počítače, USA, Čína, Čipy, Japonsko, Gartner, Paměti, Jižní Korea, Paměť, Cena pamětí, Modul, RAM, Operační paměť, Cena, Toshiba Memory, Počítač, Komponenta, Pokles


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch