Carputer – kompletní počítač v rozměrech autorádia

Počítače běžném automobilu popravdě nejsou zas tak unikátní záležitostí, Carputer je ale jiný. V DIN rozměrech běžného autorádia nabízí počítač, DVD mechaniku, GPS navigaci a i možnost rozšiřování.
Carputer je na pohled velmi zajímavé zařízení. Napájen je běžnou sítí v automobilu, rozměry má jako autorádio funkčně je ale velmi slušně vybaven. Na čelní straně najdeme DVD-ROM mechaniku, dva PCMCIA sloty, dva USB porty, PS/2 konektor, infra port a i konektor pro připojení mikrofonu. Na zadní straně jsou konektory DIN s vyvedeným napájením, výstupem videa, čtyřmi video vstupy, čtyřmi sériovými a jedním paralelním portem. Je tu i konektor pro připojení antény k GPS přijímači.

Klepněte pro větší obrázek
Carputer obsahuje kompletní počítač s možností rozšiřování v prostoru běžného autorádia.

Ačkoli je Carputer novým produktem, zamrzí jeho počítačová část. Ta totiž nabízí pouze Pentium 266 MHz MMX byť s nízkým napájením. Paměť tvoří 128 MB SDRAM, video paměť má 2 MB a dovoluje nejvyšší rozlišení 1600x1200. Zvuková část má vestavěný zesilovač, který má vzhledem k již tak vyšším nárokům počítače výkon pouze 2x1W. Pevný 2,5palcový disk má kapacitu 15 GB.

Jediným slabým místem celého počítače je tak použitý procesor, který již nepostačuje na dnešní nároky a zejména ve spojení s DVD-ROM mechanikou zamrzí, že zřejmě nebude úplně stíhat přehrávání DVD filmů.

Počítač je také nutné zkombinovat s nějakým displejem, nicméně firma Xenarc, která Carputer vyvíjí, jich nabízí celkem slušnou řádku.

Dobře je vidět, kam Carputer směřuje na použitém GPS přijímači a čtyřech video vstupech. Díky tomu je využitelný pro rozšířenou navigaci a lze jej dovybavit i videokamerami v různých částech vozu. Zatímco jednoúčelové navigační přístroje do vozů jsou poměrně drahé, v případě tohoto počítače lze očekávat větší možnosti využití.

Carputer se začne prodávat od tohoto měsíce a zatím se k nám jen tak nedostane, jeho dostupnost bude záviset především na ceně, která bohužel nyní před jeho zveřejněním ještě není oficiálně zveřejněna. Carputer lze ale vnímat jako první vlaštovku podobných systémů, kdy se auto počítače degradované na chytřejší MP3 přehrávače zase vrací k plnohodnotnějšímu využití.

Diskuze (12) Další článek: Vývoj cen hardwaru: paměti podražují, jinak stagnace

Témata článku: Video, Kompletní počítač, Vestavěný mikrofon, Zesilovače, Vestavěná anténa, GPS navigace, Autor, Auto GPS, Auto antény, Rozměr, Autorádia, Autorádio s GPS

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost