Čárkový kód namísto webové adresy

Dočetli jste výbornou knihu a rádi byste se na Internetu dozvěděli něco o autorovi a jeho ostatních dílech? Dojedli jste polévku ze sáčku a cítíte potřebu vynadat jejímu výrobci? Vezměte čtečku čárkových kódů připojenou k vašemu počítači a speciální aplikace sdělí prohlížeči tu správnou adresu.
Dočetli jste výbornou knihu a rádi byste se na Internetu dozvěděli něco o autorovi a jeho ostatních dílech? Dojedli jste polévku ze sáčku a cítíte potřebu vynadat jejímu výrobci? Nebo jste snad zakoupili výrobek bez manuálu, který byste urychleně potřebovali? Přece takové informace nebudete v Síti pracně vyhledávat! Vezměte čtečku čárkových kódů připojenou k vašemu počítači, sejměte kód příslušného výrobku a speciální aplikace sdělí internetovému prohlížeči tu správnou požadovanou webovou adresu za vás.

Fantazie? Podívejte se na stránky www.getcat.com, kde tento styl brouzdání Internetem již má svá jména. K počítačové myši osobního počítače přibude počítačová kočka :CueCat – neboli do kočičích rysů vytvarovaná právě čtečka čárkových kódů. Jádrem celého systému je však :CRQ software, jakási databanka vzorů kódů a k nim příslušných webových adres. Pracuje na pozadí v prostředí Windows, kdy neustále zkoumá podněty od čtečky kódů. Jestliže je nějaký kód načten, :CRQ se jej pokusí vyhledat ve své databázi a v případě úspěchu vyvolá okno internetového prohlížeče s adresou, jejíž obsah by měl s daným výrobkem co nejvíce souviset, ne﷓li přímo pojednávat o něm (například o hudebním cédéčku).

Tvůrci systému :CRQ, společnost Digital:Convergence, se však neomezují pouze na čtečku čárových kódů – vždyť kódy může vysílat i televize. Stačí ji propojit kabely s počítačem a v případě, že :CRQ rozpozná televizní kód obdobný tomu, podle kterého videorekordér ví, kdy má začít nahrávat zvolený pořad, nabídne divákovi internetovou stránku pojednávající o daném filmu s životopisy hlavních hrdinů apod. Člověk je tvor líný na vpisování dlouhých a těžko zapamatovatelných adres, pokud se mu ale hledaný obsah vnutí sám načtením čárkového kódu či pouhým puštěním televize, proč si to nenechat líbit? Jak by to mělo v praxi fungovat, ukazují videosekvence umístěné na webových stránkách Digital:Convergence – zkuste si je přehrát.

Patrně si říkáte „možná zajímavá myšlenka, ale zcela určitě vyhozené peníze“. To si ale řekla i společnost Digital:Convergence a rozhodla se pro neobvyklou strategii – rozdávat svůj systém uživatelům Internetu zcela zadarmo. Nejenom vlastní software, ale též kočičí čtečky i propojující kabely mezi počítačem a televizí, tedy vlastně i hardware. Samozřejmě pouze pro občany Spojených států, kteří si :CRQ systém mohou osobně vyzvednout v prodejnách RadioShack nebo objednat na Internetu a nechat poslat domů, přičemž zaplatí jen poštovné a balné. (Samotný software si samozřejmě můžete stáhnout, ovšem bez čtečky čárkových kódů stěží vyzkoušíte.)

Na čem vlastně míní společnost Digital:Convergence vydělávat? Pravděpodobně se jedná o princip Zlatých stránek – ty občané dostanou zdarma, kdo však v nich chce být uveden, musí zaplatit. Podaří﷓li se společnosti získat dostatečný počet uživatelů, kteří začnou surfovat na Internetu načtením čárkového kódu, může začít žádat provize od výrobců, jejichž výrobky :CRQ rozpozná. Pak společnost koupí nějaká jiná a možná se s tímto systémem pokusí prorazit i v Evropě.

Diskuze (6) Další článek: PTC oznámilo vývoj interaktivního plošného modeláře

Témata článku: Software, Prohlížeče, Kód, Zvolený pořad, Kočka, Adresa, Televize a internet, Internetová televize, Čtečky čárových kódů, Televize s internetem, Zajímavá myšlenka


Určitě si přečtěte

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 96

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači