Čárkový kód namísto webové adresy

Dočetli jste výbornou knihu a rádi byste se na Internetu dozvěděli něco o autorovi a jeho ostatních dílech? Dojedli jste polévku ze sáčku a cítíte potřebu vynadat jejímu výrobci? Vezměte čtečku čárkových kódů připojenou k vašemu počítači a speciální aplikace sdělí prohlížeči tu správnou adresu.
Dočetli jste výbornou knihu a rádi byste se na Internetu dozvěděli něco o autorovi a jeho ostatních dílech? Dojedli jste polévku ze sáčku a cítíte potřebu vynadat jejímu výrobci? Nebo jste snad zakoupili výrobek bez manuálu, který byste urychleně potřebovali? Přece takové informace nebudete v Síti pracně vyhledávat! Vezměte čtečku čárkových kódů připojenou k vašemu počítači, sejměte kód příslušného výrobku a speciální aplikace sdělí internetovému prohlížeči tu správnou požadovanou webovou adresu za vás.

Fantazie? Podívejte se na stránky www.getcat.com, kde tento styl brouzdání Internetem již má svá jména. K počítačové myši osobního počítače přibude počítačová kočka :CueCat – neboli do kočičích rysů vytvarovaná právě čtečka čárkových kódů. Jádrem celého systému je však :CRQ software, jakási databanka vzorů kódů a k nim příslušných webových adres. Pracuje na pozadí v prostředí Windows, kdy neustále zkoumá podněty od čtečky kódů. Jestliže je nějaký kód načten, :CRQ se jej pokusí vyhledat ve své databázi a v případě úspěchu vyvolá okno internetového prohlížeče s adresou, jejíž obsah by měl s daným výrobkem co nejvíce souviset, ne﷓li přímo pojednávat o něm (například o hudebním cédéčku).

Tvůrci systému :CRQ, společnost Digital:Convergence, se však neomezují pouze na čtečku čárových kódů – vždyť kódy může vysílat i televize. Stačí ji propojit kabely s počítačem a v případě, že :CRQ rozpozná televizní kód obdobný tomu, podle kterého videorekordér ví, kdy má začít nahrávat zvolený pořad, nabídne divákovi internetovou stránku pojednávající o daném filmu s životopisy hlavních hrdinů apod. Člověk je tvor líný na vpisování dlouhých a těžko zapamatovatelných adres, pokud se mu ale hledaný obsah vnutí sám načtením čárkového kódu či pouhým puštěním televize, proč si to nenechat líbit? Jak by to mělo v praxi fungovat, ukazují videosekvence umístěné na webových stránkách Digital:Convergence – zkuste si je přehrát.

Patrně si říkáte „možná zajímavá myšlenka, ale zcela určitě vyhozené peníze“. To si ale řekla i společnost Digital:Convergence a rozhodla se pro neobvyklou strategii – rozdávat svůj systém uživatelům Internetu zcela zadarmo. Nejenom vlastní software, ale též kočičí čtečky i propojující kabely mezi počítačem a televizí, tedy vlastně i hardware. Samozřejmě pouze pro občany Spojených států, kteří si :CRQ systém mohou osobně vyzvednout v prodejnách RadioShack nebo objednat na Internetu a nechat poslat domů, přičemž zaplatí jen poštovné a balné. (Samotný software si samozřejmě můžete stáhnout, ovšem bez čtečky čárkových kódů stěží vyzkoušíte.)

Na čem vlastně míní společnost Digital:Convergence vydělávat? Pravděpodobně se jedná o princip Zlatých stránek – ty občané dostanou zdarma, kdo však v nich chce být uveden, musí zaplatit. Podaří﷓li se společnosti získat dostatečný počet uživatelů, kteří začnou surfovat na Internetu načtením čárkového kódu, může začít žádat provize od výrobců, jejichž výrobky :CRQ rozpozná. Pak společnost koupí nějaká jiná a možná se s tímto systémem pokusí prorazit i v Evropě.

Diskuze (6) Další článek: PTC oznámilo vývoj interaktivního plošného modeláře

Témata článku: Software, Prohlížeče, Kód, Kočka, Televize s internetem, Televize a internet, Internetová televize, Adresa, Čtečky čárových kódů

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů