Čárkový kód namísto webové adresy

Dočetli jste výbornou knihu a rádi byste se na Internetu dozvěděli něco o autorovi a jeho ostatních dílech? Dojedli jste polévku ze sáčku a cítíte potřebu vynadat jejímu výrobci? Vezměte čtečku čárkových kódů připojenou k vašemu počítači a speciální aplikace sdělí prohlížeči tu správnou adresu.
Dočetli jste výbornou knihu a rádi byste se na Internetu dozvěděli něco o autorovi a jeho ostatních dílech? Dojedli jste polévku ze sáčku a cítíte potřebu vynadat jejímu výrobci? Nebo jste snad zakoupili výrobek bez manuálu, který byste urychleně potřebovali? Přece takové informace nebudete v Síti pracně vyhledávat! Vezměte čtečku čárkových kódů připojenou k vašemu počítači, sejměte kód příslušného výrobku a speciální aplikace sdělí internetovému prohlížeči tu správnou požadovanou webovou adresu za vás.

Fantazie? Podívejte se na stránky www.getcat.com, kde tento styl brouzdání Internetem již má svá jména. K počítačové myši osobního počítače přibude počítačová kočka :CueCat – neboli do kočičích rysů vytvarovaná právě čtečka čárkových kódů. Jádrem celého systému je však :CRQ software, jakási databanka vzorů kódů a k nim příslušných webových adres. Pracuje na pozadí v prostředí Windows, kdy neustále zkoumá podněty od čtečky kódů. Jestliže je nějaký kód načten, :CRQ se jej pokusí vyhledat ve své databázi a v případě úspěchu vyvolá okno internetového prohlížeče s adresou, jejíž obsah by měl s daným výrobkem co nejvíce souviset, ne﷓li přímo pojednávat o něm (například o hudebním cédéčku).

Tvůrci systému :CRQ, společnost Digital:Convergence, se však neomezují pouze na čtečku čárových kódů – vždyť kódy může vysílat i televize. Stačí ji propojit kabely s počítačem a v případě, že :CRQ rozpozná televizní kód obdobný tomu, podle kterého videorekordér ví, kdy má začít nahrávat zvolený pořad, nabídne divákovi internetovou stránku pojednávající o daném filmu s životopisy hlavních hrdinů apod. Člověk je tvor líný na vpisování dlouhých a těžko zapamatovatelných adres, pokud se mu ale hledaný obsah vnutí sám načtením čárkového kódu či pouhým puštěním televize, proč si to nenechat líbit? Jak by to mělo v praxi fungovat, ukazují videosekvence umístěné na webových stránkách Digital:Convergence – zkuste si je přehrát.

Patrně si říkáte „možná zajímavá myšlenka, ale zcela určitě vyhozené peníze“. To si ale řekla i společnost Digital:Convergence a rozhodla se pro neobvyklou strategii – rozdávat svůj systém uživatelům Internetu zcela zadarmo. Nejenom vlastní software, ale též kočičí čtečky i propojující kabely mezi počítačem a televizí, tedy vlastně i hardware. Samozřejmě pouze pro občany Spojených států, kteří si :CRQ systém mohou osobně vyzvednout v prodejnách RadioShack nebo objednat na Internetu a nechat poslat domů, přičemž zaplatí jen poštovné a balné. (Samotný software si samozřejmě můžete stáhnout, ovšem bez čtečky čárkových kódů stěží vyzkoušíte.)

Na čem vlastně míní společnost Digital:Convergence vydělávat? Pravděpodobně se jedná o princip Zlatých stránek – ty občané dostanou zdarma, kdo však v nich chce být uveden, musí zaplatit. Podaří﷓li se společnosti získat dostatečný počet uživatelů, kteří začnou surfovat na Internetu načtením čárkového kódu, může začít žádat provize od výrobců, jejichž výrobky :CRQ rozpozná. Pak společnost koupí nějaká jiná a možná se s tímto systémem pokusí prorazit i v Evropě.

Diskuze (6) Další článek: PTC oznámilo vývoj interaktivního plošného modeláře

Témata článku: Software, Prohlížeče, Kód, Čtečky čárových kódů, Adresa, Internetová televize, Zvolený pořad, Kočka, Zajímavá myšlenka, Televize a internet, Televize s internetem


Určitě si přečtěte